Uter deplasat

11-02-2010
CRISTINAPAUN
Nu este medic/terapeut
CRISTINAPAUN
Buna!numele meu este Cristina si am 23 de ani.azi am fost la medicul ginecolog la control si mi-a confirmat o sarcina in 8 saptamani si mi-a spus ca am uterul putin deplasat spre dreapta.mi-a dat un tratament pe care nu trebuie sa-l intrerup pana la urmatoarea vizita(la sfarsitul lunii).exista riscuri mari sa pierd sarcina din cauza deplasarii uterului?
8 comentarii
0
11-02-2010, ora 22:56
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu exista un medicament chimic care sa poate duce la mutarea pozitiei uterului. Uterul sta cum vrea el si daca corpul vrea sa il mute in alta parte il muta si fara medicamente.In plus femeia nu este o masina ca toate piesele sa fie exact la fel. Ce se vede la ultrasunete este in peste 50% interpretat gresit. Riscul de la medicamentele primite este de zeci de mii de ori mai mare decat pozitia alterata uterului.
Medicamentele luate in aceasta perioada de sarcina au cel mai mare risc si medicamente netoxice nu exista. Acest lucru este din ce in ce mai ignorat de medicii de azi care vor sa scape de rau cu un rau si mai mare. Nu este cazul sa intri in panica nici de una si nici de alta, ci sa cugetzi un pic ce este mai bine.
0
13-02-2010, ora 10:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca nu este nici un fel de alta problema in afara de uterul putin deplasat nu trebuie sa -ti faci griji caci nu se va intampla nimic. De ce iei medicamente, ai avut o iminenta de avort ? Ai avut hemoragie ? Ce anume iei ?
0
13-02-2010, ora 12:27
CRISTINAPAUN
Nu este medic/terapeut
CRISTINAPAUN
Nu am avut iminenta de avort si nici hemoragie dar mi-a spus sa iau tratamentul(acid folic si duphaston)ca sa pot pastra sarcina pana la sfrasit, sa nu-l intrerup deloc pana la urmatoarea vizita(prin 27 feb).
0
14-02-2010, ora 10:14
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ceea ce iei tu este pentru mentinere sarcinii si evitatarea unui avort spontan. Ia corect medicatia cum ti s-a spus si sa te prezinti la ginecolog in ziua programata. Daca respecti indrumarile medicale nu vei avea probleme.Numai bine!
0
25-02-2010, ora 20:27
CRISTINAPAUN
Nu este medic/terapeut
CRISTINAPAUN
Buna seara!Azi am fost pentru a doua oara la control.am 10 saptamani si mi-a dat sa iau pe o perioada de 1 luna de zile(pana la urmatoarea vizita)no-spa si acid folic.No-spa mi-a spus sa-l iau si daca am dureri sau nu, sa-l iau de 2 ori pe zi din cauza ca toata sarcina mea se dezvolta pe partea dreapta din cauza uterului deplasat, iar pe timp ce sarcina inainteaza mi-a spus ca o sa am dureri din cauza ca ea se va deplasa.In timp ce m-a consulta i-a spus asistentei ca am amenintare, iar mie pe urma mi-a spus ca este o sarcina care o pot pierde oricand.sa nu fac efort si mi-a spus ca, contact sexual zero.
Imi puteti spune ce a putut spune prin "AMENINTARE"?Crede-ti ca fatul poate avea ceva malformatii din cauza ca sarcina se dezvolta doar in partea dreapta.Azi nici nu m-a dus la ecograf sa vada cum se prezinta fatul si asta ma pune pe ganduri.Daca puteti sa-mi raspunde-ti la intrebari, va rog sa ma lamuriti ca sunt foarte suparata din ceea ce mi-a spus azi.

Va multumesc!
0
27-03-2010, ora 14:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cristina, eu foarte rar am timp sa trec in revista raspusurile de o luna in urma, sa nu crezi ca nu doresc sa va raspund, dar nu am cum sa stiu ca mi te adresezi iar.ar fi bine ca de fiecare data sa postezi in fata sau pe mesaj privat pentru ca sa vad repede solicitarea. Cand medicul a spus "amenintare" s-a referit la faptul ca, prin pozitia deviata uterina, este amenintata sarcina, o poti pierde... nu se refera la nici un fel de malformatie, bebelusul e bine.cred ca deja pana acum ai facut ecografie.
0
28-03-2010, ora 13:18
CRISTINAPAUN
Nu este medic/terapeut
CRISTINAPAUN
Buna ziua!Ma bucur ca mi-a-ti raspuns si acum.Da, intradevar am fost din nou la medic si am facut si ecograf.Aveam 16 saptamani si la fel se prezinta uterul.A spus ca in cel mult 3 saptamani ar trebuii sa isi revina la normal si fatul sa urce si nu mai exista amenintare de avort.Mi-a dat sa iau in continuare no-spa ca sa am uterul relaxat, pentru ca la o incordare de uter pot pierde sarcina.Fatul este foarte bine dezvoltat, fara nici o problema la coloana, membre, craniu, ceea ce a putut sa vada la 16 saptamani.
Sper din tot sufletul sa trec cu bine si peste luna aceeasta si in 22 aprilie cand ma duc iar la control sa-mi spuna ca a trecut pericolul.Mi-a mai spus ca nu am voie sa fac nici un mic efort.

NU stiu cum sa trimit mesaj privat sau sa-l postez in fata!

VA multumesc mult de tot pentru raspunsuri!
0
29-06-2012, ora 10:34
ioana teodora
Nu este medic/terapeut
ioana teodora
Buna ziua!numele meu este ioana de curand am fost la medicul ginecolog si mi sa spus ca am uterul deviat pe dreapta.am mers la medic cu simptome de sarcina, exista sansa sa fiu insarcinata si testul sa arate negativ??ametesc foarte mult mai ales dimineata, am greturi, varsaturi...si ma simt foarte obosita.Ce sanse am sa fiu insarcinata??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când apare ruptura uterină
  • Informează-te despre fibromul uterin
  •