URINEZ FT DES

20-09-2007
1234mirela
Nu este medic/terapeut
1234mirela
problema e cred de la infectii urinare. cam de 10 ori pe an mi s-a inatamplat pana azi-noapte cand pur si simplu am facut pe mine si nu am simtit absolut nimic.nu mi s-a mai intamplat absolut niciodata.ma gandesc ca atunci cand iti vine sa urinezi te poti abtine un timp, banuiesc ca ceva muschi care se contracta te ajuta in asta.nu ma pricep la anatomie dar poate ca pe mine aceste elemente nu ma mai ajuta si pur si simplu nu mai pot controla asta.ce se intampla cu mine? am luat norfloxacina, urinal, asta mi-a dat medicu de familie.cum sa fac sa nu mai fiu asa sensibila ? pana si vara cand erau 40 grade mi s-a intamplat. am picioarele reci... nu mai ies din baie ca am racit si fac pe mine. simt ca inebunesc din cauza asta...ce sa fac cu sensibilitatea asta? ce nu merge?asta mi se intampla de un an.de ce asa deodata ca inainte eram in regula... unde sa merg? ca sa fac?
1 comentarii
0
02-01-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Sper ca raspunsul sa va fie util, desi vine destul de tarziu. Dupa mai multe episoade de infectie urinara se poate instala o hipersensibilitate vezicala (vezica spastica). Incercati tratament cu Driptane, 3 cp pe zi, 10 - 14 zile, in paralel cu Urinal sau Urichol. Acest tratament trebuie inceput numai dupa un sumar de urina cu urocultura care sa confirme faptul ca nu exista infectie urinara. Se poate administra preventiv, impotriva infectiilor urinare recidivante, Urovaxom, 1 cp pe zi, timp de doua luni. De asemenea, este importanta o buna hidratare, ceai de codite de cirese, 2, 5 l pe zi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.