Copilul meu nu respira deloc pe nas si nici un tratament nu da rezultat

20-01-2009
natalia29
Nu este medic/terapeut
natalia29
copilul meu are 2 ani si peste doua zile va fi operat de polipi.pentru ca nu respira deloc pe nas si nici un tratament nu da rezultat, ceea ce ma mira pe mine, de ce nu s-a pus problema si unei alergii?oricum maine voi face analize la alergologie dar ce analize sunt de preferat, am inteles ca cele cutanate nu sunt indicate la varsta asta.doamna doctor alergolog mi-a spus ca le face pe cele cutanate, dar eu vroiam din sange.
1. copilul nu mananca mai nimic de vre-o 6 luni in coace, polipii ar putea fi o cauza?
2. de la ce varsta putem vorbi de sinuzita?
6 comentarii
0
20-01-2009, ora 18:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cu siguranta Nu se pune problema de sinuzita.
Vegetatiile adenoide pot fi mari si la aceasta varsta.. si posibil tot pe fond alergic.
cat priveste testele de alergie.. este competenta Alergologului sa decida.
Lipsa poftei de mancare.. se pooate explica prin unele probleme gastrice sau intestinale.
Vorbim dupa externare.
0
20-01-2009, ora 22:32
natalia29
Nu este medic/terapeut
natalia29
Da vorbim dupa externare, pana acum nici un medic nu mi-a putut da nici un raspuns cu privire la pofta de mnancare, el a fost un copil care manca perfect, chiar orice si brusc are oroare de mancare.numai stiksuri, si actimel cu paiul.I-am facut rmn la cap pentru ca a cazut mai demult si se cam tinea de cap si m-am speriat, i-am facut si de helicobacter si nimic i-am facut si intoleranta la gluten si nimic.Parazitii i-am tratat cu zentel si si-a reglat scaunele ca erau cam moi si decat unu pe zi, greutatea e ok si innaltimea la fel, dar nu inteleg de unde psihoza asta?Are pe varful limbii si de jur imprejur niste bubite dar nu de candida limba nu e alba, e curata, roz.Ma gandesc ca poate fi ceva la stomac.Hepatita nu are l-am testat, poate la fiere?tgo e la limita maxima 42, euzinofile 6 si mai multe care nu mi se par ok, dar medicii spun ca nu e asta o cauza, probabil era virusat cand am facut analize, nu am fost la gastroenterolog, in rest am umblat peste tot.Tot citind pe net am inteles ca polipii provoaca alterarea mirosului si a gustului(la el lipseste clar)sper din suflet sa-i treaca dupa aceasta operatie, speranta moare ultima, asa am zis si dupa tratamentul de giardia.Mentionez ca el de un an nu mai respira pe nas, si are mereu mucozitati, in rest nu face febra, nu face amigdalite nu rosu in gat decat foarte rar si atunci cand chiar a stat prea mult in frig.
Eu ca mama simt ca asta nu e rasfat, e ceva si nu stiu ce, nici nu mai am incredere in medici, nimeni nu-mi intelege problema.acum are mucozitati de pe 1 decembrie si se termina ianuarie si inca nu i-au trecut.In noiembrie o jumatate de luna a fost cu mucozitari, i-au trecut cu antibiotice si peste o sapt.s-a umplut din nou.Dar poate sa-l opereze cu muci la nas?oricum nu-i trec cu nimic.Va rog sa ma iertati ca v-am scris atat dar asa ma mai descarc.Spuneti-mi o parere?multumesc anticipat!
0
21-01-2009, ora 05:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce o sa va spun.. cu siguranta NU o sa va placa.
A da copilului la 2 ani..CIPSURI.. mi se pare cel putin iresponsabil !
Daca mai bea si cola sau fanta.. sau alte bauturi acidulate !!! NU ma mir de ce nu are pofta de mancare.
Copilul.. trebue sa consume mancare calda.. proaspat gatita.. fara condimente, cat mai natural.
Bauturile trebue sa fie calde, gen ciai, lapte.. si apa plata.. ATAT.
Daca nu are pofta si refuza mancarea.. sariti complet peste o masa.
Nu ii dati nimic ( nici fructe, nici ciocolata si alte dulciuri... numai apa plata..) pana nu spune ca ii este foame.. atunci va asezati la masa si cu siguranta o sa manance tot ce ati pregatit.
0
21-01-2009, ora 11:59
natalia29
Nu este medic/terapeut
natalia29
Nu ca nu-mi place ce ati spus, nu-mi place ca nu reusesc sa-l fac sa manance cu aceasta varianta.Pur si simplu refuza sa manance iar cand nu mai poate de foame racneste si se isterizeaza de nu stiu ca sa mai fac.A stat si 3 zile fara nici un fel de mancare si tot nu a acceptat nici macar fructele pasate dar mancarica singurul aliment pe care l-a acceptat dupa greva asta a fost painea.Este mai puternic decat mine, trebuie sa recunosc.
P.S.Am facut teste cutanate astazi la alergologie si a scris ceva de genul +histamine, nu mi-a spus mare lucru doar ca are teren alergic.Va multumesc
0
20-06-2009, ora 23:39
maria botea
Nu este medic/terapeut
maria botea
eu am nascut prin cezariana pe 02/04/2009.cand am venit acasa am alptat copilul iar pe lateral in dreptul sanului sub brat mi-au iesit blande care imi dadeau mancarimi. Initial am crezut ca nu s-a clatit lenjeria.de Florii am mancat peste(macrou la gratar), icre a fost totul ok. De Paste am gustat 2 furculite de salata beouf iar noaptea m-am umplut de blande.Medicul de familie mi-a spus sa beau calciu gluconic si vit.C.dupa o saptamana ma simteam la fel urticaria recidiva. M-a trimis la dermatolog care mi-a facut un diprophos i.m.si mi-a zis ca pot manca normal de a doua zi(tinand cont ca alaptez fiul meu avea 20 de zile).
Dupa 3 zile am mancat carne si noaptea mi-a revenit urticaria si mi s-a umflat buza am ajuns la urgenta unde mi-au facut hemisuccinat si calciu si mi-au dat sa beau aerius si n-am alaptat baiatul 12 ore. Dupa 4 zile am mancat iar normal si urticaria mi-a revenit-de data asta la urgenta nu mi-au mai dat aerius doar cortizon si calciu. Am renuntat la carne si am mancat dupa 24 de ore doar legume -supa/ciorba, orez cu legume si branza de oaie putin sarata (gen telemea)< dar urticaria a reaparut. Miercuri17/06/ am fost la alergolog Dna Dinca aici in Constanta si mi-a spus ca e de la Delikat si nu mi-a dat decat tratament extern. Azi sambata au trecut 3 zile si eu ma umplu mereu de bube care nu ma lasa sa dorm si imi dau o stare de agitatie.Ce pot sa iau sa imi treaca urticaria?
0
21-06-2009, ora 22:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pai daca alaptati.. ar trebui sa nu prea luati nimic preparate de sinteza.. si sa aveti si mare grija la regimul alimentar.. e important pentru Dvs.. si pentru viitorul copilului. !
trebue sa va hidratati bine cu apa plata.. si ceaiuri.. sa eliminati toxinele din organizm 3 litri pe zi !
regim cu mancare 20 % GATITA.. PE ABURI.. SI RESTUL CRUDITATI !
Exclus.. tot ce tine de comert cu Euri, afumaturi, condimente ! sucuri s.a
Xyzal 1 pe zi... pana la vindecare completa..2 -3 saptamani!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea copilului de 18 luni
  • Evaluarea copilului de 2 ani
  • Un mediu prosper este esențial pentru dezvoltarea sănătoasă a copiilor mici
  •