URGENT VA ROG!

19-06-2012
AlexandraT
Nu este medic/terapeut
AlexandraT
Am o intrebare pentru a mi se putea face o diagnostricare precisa, as putea sa merg la o clinica privata sa cer un simplu CT pentru a vedea daca am apendicele inflamat? Nu as vrea sa mai merg odata la urgente sau sa trec iar prin fel si feluri de consultatii pentru ca am mai fost acum o luna cand am avut dureri si mi-a exclus apendicita desi am avut leucocitele 13 500 examenul de urina era bun, au spus ca poate fii o colica renala pentru ca nu am prezentat dureri la palparea abodminala, insa de cateva zile am niste dureri usoare care se tot plimba in fosa iliaca dreapta si as vrea sa merg sa imi fac un CT, se poate sa il fac fara sa mai cer un consult in prealabil si examenul CT ar fii o metoda sigura de diagnosticare?
3 comentarii
0
19-06-2012, ora 16:38
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
CT fara recomndare nu se face.
Poti face ecografie sau RMN cu substanta de contrast.
Colonoscopie ai facut pana acum? Un consult la gastroenterolog? La ginecolog?
0
19-06-2012, ora 16:43
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
un CT abdominal cu contrast care ar fi necesar pentru acest diagnostic, este echivalemtul a 500-800 de radiografii, fara trimitere oricum nu se va face (sper) si nici nu ar avea rostul. echografia, examenul de laborator si examenul fizic ar trebui sa fie suficiente.
sa nu dati prea mare importanta numarului de leucocite, nivelul CRP este mult mai sensibil pentru detectarea infectiilor.
0
19-06-2012, ora 17:20
AlexandraT
Nu este medic/terapeut
AlexandraT
Eu as face orice ce si-ar avea rostul. nu am incredere in acel diagnostic de colica renala, atunci cand dor rinichii dor ca si cand ai naste...simt eu ca ceva nu e bine si as vrea sa apelez la o forma de diagonsticare precisa, radiografia daca ar fii exacta, ori un ecograf mai specializat spunea cineva de doppler ca s-ar vedea mai bine, as dori sa imi spuneti care ar fii cea mai sigura metoda de diagnosticare 'vizibila' sa o numesc asa! Pentru ca nu mai are rost sa ma mai duc la 5 doctori sa repet aceleasi analize de sange si urina care vor avea acelasi rezultat, atata timp cat diagnosticul este imprecis nu as vrea sa risc, poate acum nu ma doare, poate nu am apendicele inflamat dar poate ca il am si poate ca se va agrava de aceea as dori sa aflu asta din timp, fara sa se ajunga Doamne fereste la complicatii!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.