Urgent: Informatii despre cancerul de col uterin

23-02-2009
marinamarina
Nu este medic/terapeut
marinamarina
Buna ziua,
As dori daca se poate o recomandare a unui medic din Bucuresti foarte bun. De curand mama mea a fost diagnosticata cu Neoplasm de col uterin Gr. II. Am internat-o pt. analize la Spitalul Polizu din Bucuresti sub observatia Dl-ui Dr. Banceanu. Intre timp cineva mi l-a recomandat pe Dl. Dr. Gogescu Gabriel de la Spitalul Fundeni. Acuma sincera sa fiu nici eu nu mai stiu care este cea mai buna alegere, dar nici nu as vrea sa o plimb prin toate spitalele.
V-as ruga din suflet pe cei care ati trecut prin situatii asemanatoare...m-ar ajuta orice informatie din partea voastra.
Va multumesc si SANATATE LA TOATA LUMEA!
27 comentarii
0
24-02-2009, ora 14:23
myrela_dea
Nu este medic/terapeut
myrela_dea
Buna,
Am 38 de ani si am trecut printr-o operatie de histerectomie totala necesara pentru inlaturarea cancerului uterin depistat. Am fost la Cluj-Napoca, acolo am inteles ca sunt cei mai buni medici si m-am convins. M-a operat chirurgul Nistor Codrut, un medic si om deosebit. Intreg personalul este dragut (cu unele mici exceptii) asa cum in alte parti nu am vazut.Acum sunt bine, am scapat de citostatice deoarece analizele facute in urma operatiei au iesit foarte bine (cancerul a fost de grad 0).
Multa sanatate mamei!
0
24-02-2009, ora 14:31
marinamarina
Nu este medic/terapeut
marinamarina
Buna ziua myrela_dea,
Ma bucur ca te-ai facut bine in urma histerectomiei si iti multumesc pentru recomandare...imi pare nespus de rau pentru toate femeile care trec prin acest cosmar si voi sfatui pe orice femeie cunosc sa isi faca cel putin odata pe an un examen ginecologic pentru depistarea oricaror boli la care sunt predispuse.
SANATATE !
0
24-02-2009, ora 14:47
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Da, asa e. Mergi la Cluj cu toata increderea!
Succes si sanatate multa !
0
24-02-2009, ora 14:51
marinamarina
Nu este medic/terapeut
marinamarina
Sunt interesata de cat costa o operatie de genul...majoritatea celor care au trecut prin asta se feresc sa spun cat au dat la medic...acuma toata lumea stie ca daca nu dai (din pacate) in spitalele din tara noastra nu te baga nimeni in seama.
0
24-02-2009, ora 18:11
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Pai depinde. De ex la Cluj nu se prea practica datul de bani dar din informatiile mele, la unele le-au luat cat le-au dat, deci nu au tarif ii dai ca merita si la unele n-au luat deloc chiar daca pacientele au insistat.
Depinde si de boala sau diagnostic. Operatie de tumori mamare- anul trecut, 500 la prima mana, 200 la a doua, 100 la anestezit, cate 50 lei pt asistente si c-am atat.
Acum poate e mai mult dar sa stii ca ii dai cu toata inima, nu o sa-ti para rau.
Cat de Bucuresti ma abtin. Te jupoaie!
Intelegi, nu?
Te pup
0
25-02-2009, ora 08:49
marinamarina
Nu este medic/terapeut
marinamarina
Inteleg tot despre Bucuresti.stiu ca sunt obisnuiti sa te jupoaie, este adevarat ca nu banii sunt cei care se pun pe primul plan cand este vorba de sanatate, insa ce ma deranjeaza nu este ca "dau" ci mai degraba ca majoritatea medicilor uita ca au depus un juramant si nici nu se uita la tine daca nu le dai...asta ma deranjeaza pe mine de fapt.
Toata lumea spune Fundeni - Bucuresti...ca este Institut Oncologic etc.dar cred ca uneori este si renumele spitalului nu si medicii care profeseaza in el.
0
25-02-2009, ora 11:51
myrela_dea
Nu este medic/terapeut
myrela_dea
Am fost operata pe 16 ian 2009 si stiu ca este asa cum a spus ali39.Acolo sunt niste OAMENI deosebiti, nu se compara cu... Am fost si eu la capitala si am plecat cu un gust amar.
0
25-02-2009, ora 14:59
marinamarina
Nu este medic/terapeut
marinamarina
Cum se face operatia aceasta mai exact? abdominal sau vaginal?.povestiti-mi un pic va rog pe scurt cam cum au decurs lucrurile si operatia.cat a durat de cand v-a pus diagnosticul si pana la operatia propriu -zisa?.banuiesc ca sunt niste dureri...ce diete sunt pentru acest tip de cancer?
insanatosire grabnica si MULTA SANATATE.
0
26-02-2009, ora 14:39
myrela_dea
Nu este medic/terapeut
myrela_dea
Operatia se face abdominal. Diagnosticul l-am primit pe 2 ian 2009, pe 7 ian am fost la Cluj si am fost programata pentru 14 ian iar pe 16 am fost operata (trebuia pe 15 dar a fost sala infestata). In timpul operatiei esti adormita, nu stii nimc (operatia dureaza 2 ore) iar dupa aceea, daca nu sunt complicatii, esti adusa in salon unde ti se dau calamante si perfuzii.Sunt dureri dar... suportabile.Nu am primit nici o dieta dar eu mi-am schimbat, pe cat de mult posibil, modul de alimentatie si asta mai demult (fructe, legume, fara prajeli, cu peste, etc).
0
26-02-2009, ora 15:08
marinamarina
Nu este medic/terapeut
marinamarina
Multumesc mult pentru raspunsurile voastre...imi sunt de real folos, stiu cat de cat la ce sa ma astept.
Multa Sanatate dragele mele!
0
27-02-2009, ora 21:11
balada
Nu este medic/terapeut
balada
Buna seara,

am dat intamplator de discutiile dvs. si am apreciat ca pot sa intaresc spusele dnei Mirela pentru dna Marina. Am suferit si eu o interventie chirugicala de curand, tot la oncologia din Cluj, tot la dr. Codrut Nistor, care, cred eu, merita tot respectul. Relatia medic-pacient este buna si f. buna, lejera si deschisa spre comunicare si consideratie. Daca adresati o intrebare de mai multe ori, cu siguranta vi se va raspunde tot de atatea ori. Nu ezitati sa intrebati. Si rezidentii sunt de mare bun simt. Personalul mediu (aici ma refer nu doar la asistente, ci si la infirmiere) mai lasa de dorit (lume prost crescuta gasesti inevitabil oriunde, desi, dupa mine s-ar impune o riguroasa selectie la un spital de factura celui in discutie), dar sub nici o forma nu se poate generaliza. Am intalnit o asistenta medicala, o femeie cum rar intalnesti. Competenta, atenta, aplecata spre nevoile bolnavului, empatica. Dna Aris. Dar nu e singura.

Pe langa cele mentionate de dna Mirela (daca sunteti dna din Gorj, cum intuiesc, cred ca ne-am si vazut. Ati fost externata pe 20 ian, nu?. eu am intrat in operatie pe 20 ian. 2009), as mai adauga cateva elemente de sprijin. In primul rand, nu duceti bani cu dvs. la sala de operatie lasati prin halat. Pregatiti-va doar cu camasa/camasi de noapte si tricouri si nu cu pijama. Luati cu dvs. mai multe prosoape, veti avea nevoie si pentru ca vi se vor face spalaturi vaginale. 2/zi. La inceput la pat, dupa ce vi se vor scoate sonda de urina si tubul de dren veti mergeti la sala de tratament. Nu luati haine groase in spital, e foarte cald in salon (hainele de strada raman la garderoba). Daca va ganditi sa fiti insotita de un apartinator, atunci acestuia ii va fi putin mai greu pentru ca nu prea se dau bilete de voie/sedere peste noapte. Totusi, o oarecare toleranta tacita exista din partea personalului, dar e bine sa stiti ca sunt unele asistente care, pe langa stilul ireverentios cu care se adreseaza, fac exces de zel in pivinta asta. Cand este taiata la abdomen, bolnava cu greu se descurca singura (vedeti ca paturile sunt inalte si se coboara greu din ele), ceea ce nu prea vor aceste persoane sa inteleaga. Da, e-adevarat ca exista infirmiere, dar scuze, nu le poti suna tot timpul pentru tot felul de nevoi. In functie de cum va veti simti fizic-emotional dupa, luati o carte/revista si un mp3 player cu dvs.

Sa nu mai lungesc discutia. Impresia de ansamblu este una buna. Medici sunt bine pregatiti, decenti si chiar simti sa-i apreciezi, afirm asta si din perspectiva discutiilor avute cu paciente ale altor medici. Conditiile sunt convenabile, spre exemplu sunt doar 4 paturi in camere. Mancarea - cand va fi momentul ei - e de spital, dar se poate foarte bine manca (:) mie una mi-au placut biscutii tari, sincer). Se poate trece perioada de spitalizare cu bine.
0
01-03-2009, ora 16:16
emigeorgi
Nu este medic/terapeut
emigeorgi
Draga Balada, sincer acum sunt cam speriata dupa ce am citit ce ai scris despre ce urmeaza dupa oeratie.Am 28 de ani si urmeaza sa fac operatie prin aprilie la Bucuresti la spitalul Universitar ca doar sunt din Bucuresti si nu as putea sa ma duc in Cluj k nu ar avea cine sa stea sau sa vina in vizita la mine k toti sunt salariati(familia) si nu as vrea sa fiu singura.Sanatate multa tuturor!
0
01-03-2009, ora 16:24
emigeorgi
Nu este medic/terapeut
emigeorgi
ptr marinamarina Eu am facut tot traramentul adica radioterapia externa si citostaticele la spitalul de urgenta militar Carol Davila din Bucuresti si la domnul dr Stoleru Liviu Sorin un medic extraordinar care da multa atentie pacientelor si da detalii si explica ori de cate ori e nevoie pana intelege pacentul si de o rabdare de neimaginat.Asistentele sund niste doamne intelegatoare care nu fac difrente intre paciente ce sa mai m-am simtit ca intr-o noua familie! Sanatate multa!
0
01-03-2009, ora 17:08
balada
Nu este medic/terapeut
balada
Draga Emi (poate Emilia), chiar imi pare rau. n-am dorit sa starnesc stari negative nimanui ci sa dau cateva info care, ma gandeam, pot ajuta cu ceva. ulterior m-am gandit ca poate au iz de maruntisuri si nu prea ajuta cu mare lucru cand aici se discuta de esente. fiecare isi ia cat are nevoie.
Emi iti doresc din toata inima, si tie si altor femei cu probleme, sa ai parte de energia si taria necesare unei astfel de incercari. poate suna patetic, dar sincer asta doresc tuturor. poate e o incercare care te va modela superior pentru viitor. O fi simplu sa dai sfaturi si sa le spui altora sa fie stapini pe ei insisi. In ce ma priveste, am trait o stare de mare energie si echilibru, am avut un tonus de zile mari cum in mod curent nu am. Da, recunosc la mine n-a fost malign. Dar nu s-a aflat decat dupa efectuarea ex. histo-extemporaneu. Markerul a iesit mai mare decat limita de malignitate. Putea fi orice pana la urma. N-am fost speriata, doar preocupata. Prin operatie am rezolvat o problema (sper), a mai ramas una si mi-am mai descoperit alta.
Ce as vrea sa subliniez este decenta si taria cu care pacientele, cel putin cele pe care le-am cunoscut eu, isi poarta boala asta cumplita. Persoane anonime, care probabil toata viata au dat mai mult decat au luat, si de care marea massmedia nu se prea intereseaza. Rasfoind formuri diverse, raman perplexa de
cat de tinere sunt unele bolnave de cancere. Doamne ajuta, Emi! Daca ai timp, cauta sa citesti cat mai multe despre boala si terapii. Cred ca asta iti confera un sentiment de superioritate fata de problema. Mie una imi pare ca am un mai mare control acum asupra propriilor afectiuni.
0
01-03-2009, ora 17:21
emigeorgi
Nu este medic/terapeut
emigeorgi
Draga Balada multumesc mult ptr info si sa stii k sunt o fire tare si optimista mai ales de cand am aflat ce am si multumesc familiei ptr sprijin moral si ma rog la D-zeu zi de zi ptr a ma intari psihic si fizic pt a lupta cu boala si ptr a o invinge.Mai am 2 pasi de urmat(brahiterapia si operatia) si cu timpul vreau si osa duc o viata normala bineinteles cu controale periodice ca sunt constienta k poate sau nu recidiva.Si ai mare dreptate can te documentezi mult despre ceea ce ai stii la ce te astepti si cu ce te confrunti.Eu m-am documentat f mult si mi-a fost de mare ajutor.Sanatate!
0
01-03-2009, ora 17:31
balada
Nu este medic/terapeut
balada
Emi draga,
sa-mi spui, te rog, data operatiei cand o vei stii. Multa-multa sansa si sanatate noua, tuturor!
0
30-06-2009, ora 15:33
doina_70
Nu este medic/terapeut
doina_70
Buna fetelor tot la Cluj am fost si eu operata sant f.multumita de toata lumea de acolo. Pt myrela_dea si la mine operatia a rezolvat totul n-a fost nevoie de chimio sau radioterapie poate mai vorbim am avut acelasi diagnostic ca si tine...astept sa-mi raspunzi
0
01-07-2009, ora 21:11
myrela_dea
Nu este medic/terapeut
myrela_dea
Bun Doina Eu nu am mai fost la control ci urmez un tratament pe baz de produse apicole dat de c tre Vasile Andri oiu, apiterapeut, i nu mai am nici un fel de bufeuri chiar de la nceputul tratamentului aveam ni te bufeuri... Sunt foarte bine, mai am o lun de tratament i merg apoi s -mi fac analizele recomandate tot de Andri oiu care mi-a spus c nu mai trebuie s merg la nici un control.Nu tiu ce s fac.Am 6 luni de la opera ie i acum ar fi trebuit s merg la al doilea control.Am mare ncredere c totul va fi bine.Mult s n tate
0
01-07-2009, ora 22:36
doina_70
Nu este medic/terapeut
doina_70
Buna myrela_dea, as vrea sa mai vorbim.Adresa mea de mes e doina.boberschi.Si-acum sant online.
0
14-02-2010, ora 12:30
ritass
Nu este medic/terapeut
ritass
Buna, ma numnesc Rita, am fost de curand la un control la doamna doctor Maior spitalul Polizu in Bucuesti si as vrea sa stiu daca cunoaste cineva cateva relatii despre doamna doctor si despre acest spital.
Multumesc!
0
15-02-2010, ora 09:41
marinamarina
Nu este medic/terapeut
marinamarina
Pt. D-na Rita : despre D-na doctor Maior nu cunosc detalii, insa despre spital eu personal am un gust amar. Exista o asistenta sefa care se numeste Cleo si care te jupoaie de bani doar ca sa iti spuna cate ceva informatii iar in spitalul respectiv nu exista o relatie empatica medic-pacient. Este pazit mai ceva decat Presedintele si nu poti intra la vizita decat in orele respective sau altfel cum te descurci.Au aparate destul de bune pt. investigatii si cam atat.Mama mea a fost internata acolo si dupa ce am vazut ca nu fac mai nimic am luat-o de acolo si am dus-o la Fundeni.
Acum nu stiu ce sa va spun mai exact, depinde cu ce anume va confruntati. El este un spital specializat mai degraba pe obstretica, este mai degraba o maternitate, dar si sub acest aspect lasa de dorit din cate m-am interesat eu la vremea respectiva.
Eu personal am o parere foarte proasta despre acest spital. Pe deasupra am cunostinte care au fost operate in acel spital. D-na care a facut operatia acolo, diagnosticata cu neoplasm de col uterin, a fost trimisa cuu o ambulanta la Fundeni si abandonata in fata spitalului, cu alte cuvinte doar au transportat-o pana acolo, ca de acolo a trebuit sa se descurce singura. Dupa operatie nu a permis nimanui sa stea cu ea, ceea ce este esential pentru un pacient : sa aiba familia aproape in momente cruciale.
Daca va intereseaza ceva in mod special ma puteti intreba si va voi raspunde.
Parerea mea personala despre acest spital este din pacate una destul de negativa, atat in ceea ce priveste corpul medical cat si tratamentele aplicate. Pt. mama nu a a facut nimeni nimic acolo si nici nu aveau macar bunul simt sa imi raspunda la intrebari ;motiv pentru care am ales sa o externez de acolo pe proprie raspundere. Abia dupa ce am facut putin scandal pe acolo si le-am spus ca o iau din spital au binevoit cei care se credeau D-zei sa imi spuna cate ceva, pentru ca inainte cu o zi nimeni nu a vrut sa stea de vorba cu mine si pe deasupra asistenta sefa careia ii dadusem o gramada de bani doar ca sa o pot suna pentru informatii despre rezultatul analizelor si-a inchis telefonul. E normal sa te infurii cand omul are o problema destul de grava, mama era darmata psihic si atunci chiar avea nevoie de spijinul familiei.
Va doresc sanatate multa.
0
23-03-2010, ora 09:19
pollyn01
Nu este medic/terapeut
pollyn01
Va sfatuiesc din inima sa mergeti la Spitalul Militar Central din Bucuresti.Sunt superoameni.Eu am 3 sapt de la operatie acolo si sunt din Galati.M-au tratat regeste.Si sa vedeti ce operatie reusita am.Un fir de ata.Am facut histerectomie totala.Dar la mine in oras, pentru ei nu eram o prioritate.Asteptau probabil sa invadeze cancerul apoi ma considerau urgenta.Va recomand pe dr. Panaite Bogdan cu caldura.
0
17-04-2010, ora 23:09
ignatescualina
Nu este medic/terapeut
ignatescualina
cine doreste o programare la d-l doctor vladareanu pt luni, 19.04.2010. nu mai pot sa ajung si e pacat de ea sa se piarda.
-*


(*modificat de administrator)
0
06-07-2011, ora 18:00
ramona_jmecherita
Nu este medic/terapeut
ramona_jmecherita
mama mea are cancer pe col uterin si as dori sa aflu despre dr gabrie gogescu daca este bun casa o opereze de gradul 3 b afacut 40 de raze si o aplicatie chimiterapie va rog din suflet pe cei care au trecut prin sitoatiea asemanatore m-AR AJUTA ORI CE INFORMATIE din parte vosta va multumes si sanatate la tota lumea astept..
0
07-07-2011, ora 16:52
marinamarina
Nu este medic/terapeut
marinamarina
Draga mea, sper din tot sufletul sa va descurcati si sa iesiti cu bine din problema asta. Cand am deschis subiectul pe acest forum, eram disperata, nu stiam prea multe despre cancerul de col si nici ce ne astepta pe viitor. Acum, ce pot sa spun, sunt multumita, au trecut 2 ani de cand mama mea a fost operata la spitalul Oncologic Fundeni din Bucuresti de catre Dl. Dr. Marincaş Marian. Despre acest medic nu am decat cuvinte de lauda si probabil ca nu ii voi putea multumi niciodata indeajuns pentru tot ceea ce a facut pentru noi. Mama a fost diagnosticata in februarie si in iunie a fost operata, dupa ce in prealabil a facut radioterapie(25 de sedinte) si 3 aplicatii intravaginale. In opinia medicilor, atat chirurgi cat si oncologi, radioterapia este extraordinara pentru persoanele care sufera de aceasta cumplita boala. De la data la care a terminat radioterapia a trebuit sa asteptam o luna pana la data la care a fost programata pentru operatie. Operatia a fost reusita, desi bineinteles au fost si complicatii, mama a pierdut mult sange...etc., dar a fost foarte bine ingrijita la reanimare.Dupa operatie, medicul mi-a spus ca datorita radioterapiei, care prinde extraordinar de bine, tumora era pur si simplu calcifiata, fusese arsa in urma radioterapiei. Acum ce sa va spun, depinde si de fiecare persoana in parte, de organism si de stadiul bolii. Si inca ceva foarte important, desi se spune ca in Fundeni te jupoaie de bani, sa stiti ca nu este asa. Preturile sunt la fel ca si la Cluj, lumea dadea 600 la prima mana, 150 la mana a doua si 200 mergea la anestezist. La reanimare se dadeaintre 10 si 20 de lei, dar chiar daca nu dadeai nimik pacientii erau foarte bine ingrijiti. Medicii nu iti impuneau sa le dai o anumita suma de bani, in schimb foarte zeloase erau asistentele de pe sectie, dar decat sa le dati lor banii ca sa va aduca un calmant mai bine cereti medicului o reteta sau trimiteti pe cineva sa va ia algocalmin fiole si luati cate doua odata, va costa garantat mai putin decat veti cheltui cu asistentele. Ca daca le dai cate 5 lei la fiecare tura, cat veti sta in spital le dati lor mai mult decat la medicul care v+a operat. Multa sanatate va dores si numai bine.
0
07-07-2011, ora 18:14
ramona_jmecherita
Nu este medic/terapeut
ramona_jmecherita
domna mariana va urez multa sanatate lu mama dumnevostra si mult noroc in viata as vrea sa aflu si eu cat dureaza operatia si cat dureaza sa stat la reanimale si ce stadiu era mama dumneavoastra astept raspusu te rog pa
0
11-07-2011, ora 14:52
marinamarina
Nu este medic/terapeut
marinamarina
Draga Ramona, mama mea a avut neoplasm de col uterin stadiul II, operatia de histerectomie propriu-zisa a durat 2h si 30 de min., a stat la reanimare 2 zile, iar in spital a stat efectiv 9 zile. Ce pot sa iti spun este ca depinde de fiecare pacient si de felul in care reactioneaza organismul fiecaruia. Operatia a fost abdominala. Exista medici in Fundeni care fac operatii cu laser, nu stiu prea multe despre acestea pentru ca mama a facut operatia clasica, si ce pot sa spun este ca mama de exemplu s-a recuperat mai greu din acest punct de vedere, intrucat taietura a fost destul de mare si dureaza chiar mai bine de 1 an pana la vindecarea completa si inchiderea ranii pe deplin. Chiar daca la exterior pare vindecata, interiorul este cel care se inchide mult mai greu.
Imi imaginez prin ce treceti, am trecut si eu prin asta, dar trebuie sa priviti inainte cu optimism. Iti doresc numai bine si multa sanatate mamei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: