scaune moi (aerate, diaree) in fiecare dimineata cand ma trezesc

30-06-2014
jasmine007
Nu este medic/terapeut
jasmine007
Buna ziua, problema mea consta in scaune moi (aerate, diaree) in fiecare dimineata cand ma trezesc, fara crampe, durei etc., pur si simplu...si asta cam de jumate de an, nu inteleg..(tin sa specific ca iau yasmin) va rog un sfat, o indrumare ce trebuie sa fac?
Va multumesc !
4 comentarii
0
30-06-2014, ora 16:23
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Materiile fecale sunt mai decolorate si de culoare galbena? Ati facut analize de laborator recent ( ma intereseaza daca probele hepatice sunt normale - TGO, TGO, bilirubina, gama GT) ?
0
01-07-2014, ora 10:31
jasmine007
Nu este medic/terapeut
jasmine007
Materiile fecale intradevar sunt de culoare deschisa spre galbui dar nu galbui, analize recente nu am facut...ptr mine e ciudat de exemplu daca in 30 de min de cand m-am trezit am plecat afara acest lucru nu se mai intampla, dar daca sunt acasa este inevitabil si doar odata pe zi.Acum sa imi spuneti parerea dumeavoastra la prima vedere, si ce analize ar trebui sa fac ??? ( 24 ani )Multumesc !
0
01-07-2014, ora 10:47
Dr. Diana Enachescu
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Diana Enachescu
Materiile fecale cu acest aspect pot să apară din cauza unei afectiuni a colecistului(fiere). Contraceptivele orale cresc riscul dezvoltării calculilor biliari. Va recomand sa efectuati analize pentru probele hepatice - TGO, TGO, bilirubina totala, indirecta, gama GT, fosfataza alcalina. In general se recomanda oprirea anticonceptionalelor daca apar aceste modificari. O alta posibilitate ar fi o infecţie cu giardia - pentru diagnostic trebuie un examen coproparazitologic.
0
01-07-2014, ora 15:09
jasmine007
Nu este medic/terapeut
jasmine007
Va multumesc foarte mult ptr colaborare si sfaturi totodata, am sa le urmez, va multumesc inca odata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diareea cronică
  • Cum tratezi corect diareea acasă și când te prezinți la medic
  • Tratament diaree adulți - medicamente și remedii
  • Diaree în fiecare zi - cauze și tratament
  • Diareea în timpul sarcinii
  • Tipuri de scaun - cum recunoști diareea și constipația (scala formei scaunului Bristol, BSFS)
  •