URGENT... am o durere in piept (zona inimii) de anul trecut

29-04-2011
JulyJuly
Nu este medic/terapeut
JulyJuly
Buna seara... ma confrunt cu o mica MARE problema... am o durere in piept(zona inimii) de anul trecut(2010). am ajuns la urgente si s-a constatat ca era o mica pneumonie interstitiala.am luat antibiotice si durerea tot nu a trecut.am facut antibiotice iv...cateva seri(de 4 ori) a cate 5 zile si movalis...dar durerea tot continua dupa 2-3 sapta de la terminarea tratamentului. mi s-au facut analize(pe care le=am atasat mai jos-precizez ca nu sunt insarcinata si am 27 de ani).
Durerea in piept nu este in permanenta...si nu apare la ceva anume..doare cand are chef-nu ma doare la schimbarea vremii..(e ca o durere de masea puternica si sacaitoare..care trece si dupa 10 min sau 5 min sau poate tine si mai mult...si sunt dati cand trag aer in piept ma inteapa si nu ma lasa sa inspir sau sa expir ci trebuie sa respir foarte putin si apoi imi revin nu ma mai "inteapa"..dar nu e in permanenta acest lucru).
-examenul cardiologic pe care l-am facut anul trecut a iesit normal..singurul lucru pe care mi l-a depistat a fost un suflu sistolic si o tahicardie si cam atat.
-radiografia(cat si CT-fara substanta de contrat) pe care le-am facut mi-au iesit bine..singurul lucru care mi-a iesit in evidenta a fost doar "o accentuare a desenului interstitial difuz bilateral".
-sumarul de urina a iesit in regula
-exudantul faringian este ok acum si el..dar am fost diagnosticata cu ceva vreme in urma cu streptococ A.

Ce-ar putea fi..si de unde ar putea proveni aceasta durere.Precizez ca in afara de durerea din piept nu ma mai doare nimic.Nu sunt in evidenta medicului de familie cu vreo boala si nu sufar de reumatism si nici de vreo alta boala.Nu am luat nici macar pana anul trecut un piafen, deci am fost "curata"din punct de vedere medical.
Medicul meu este plecat in concediu si momentan sunt in "stand by".M-ati putea sfatui si pe mine dpdv ce-ar putea fi..sau incotro sa ma indrept ?(in cazul in care credeti ca tot ce v-am relatat ar fi o problema ce nu sufera amanare?)

Astept cu interes un raspuns din partea dvs.
O zi buna!

(acestea sunt :
Nr.leucocite 17110.0 /ul
% Neutrofile 74.4 %
% Eozinofile 0.6 %
% Bazofile 0.1 %
% Limfocite 17.2 %
% Monocite 7.7 %

Nr.neutrofile 12720.0 /ul
Nr.eozinofile 110.0 /ul
Nr.bazofile 20.0 /ul
Nr.limfocite 2950.0 /ul
Nr.monocite 1310.0 /ul

VSH 52
proteina c reactiva 9, 3
calciu total 8
fibrinogen 641
3 comentarii
0
30-04-2011, ora 11:36
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
te citez:
"examenul cardiologic pe care l-am facut anul trecut a iesit normal..singurul lucru pe care mi l-a depistat a fost un suflu sistolic si o tahicardie si cam atat. "

1.pai controlul la cardiologie...POATE fii diferit de la o ora la alta...CREZI?..ca mai e valabil cel de anul trecut?
fa-ti urgent..altul, un EKG si EKO la inima:...nu-i normala situatia ta, ..si sa stai..de 1 an?!?

2.dupa tine..tahicardia, e NIMIC?!?..ma rog, cum crezi...

Iti doresc sanatate, s-auzim de bine si O zi faina!
0
30-04-2011, ora 11:39
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Completare:
- DACA vrei sa-ti raspunda un medic,
scrie la fiecare rezultat de la analize si valoarea maxima si minima.
Stiai ca, ele difera de la un laborator la altul?!?

- acum, stau si cuget, DACA aceste analize sunt TOT de anul trecut...NU mai au nicio valoare.
Precizeaza si..sigur va intra pe forum un medic care, iti va da raspunsul asteptat.
Cele bune,
0
01-05-2011, ora 22:51
JulyJuly
Nu este medic/terapeut
JulyJuly
salut si multam de bunele intentii. da intr-adevar examenul cardiologic l-am facut anul trecut..in schimb analizele sunt facute acum cateva zile in urma postarii lor pe net.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  •