URGENT- hernie de disc

02-05-2007
crispop
Nu este medic/terapeut
crispop
Am 39 ani, am avut dureri ingrozitoare pe piciorul drept 7 zile cu amorteala piciorului, durerile mari au trecut dar piciorul este inca amortit. Am facut RMN, rezultatul este:modificari de semnal la nivelul platourilor vertebrale ce marginesc spatiul duscal L5-S1(hipersemnal T1, T2) sugestive pt. modificari degenerative de tip Modic II. hernie discalaL5-S1 subligamentara cu traiect descendent ce determina conflict radicular la nivelul recesului rahidian drept S1.modificari degenerative ale discurilor vertebrale L2-L3, L3-L4, L4-L5, L5-S1 ce apar in hiposemnal T2( deshidratarea nucleului pulpos)protruzie disco osteofitica circumferentiala L-L4, L4-L5 cu fisura anulara (hipersemnal T2) la nivelul inelului fibros posterior al discului L3-L4 cu discreta amprentar a sacului dural, fara conflict radicular. Modificari degenerativ-artrozice vizualizabile la nivelul articulatiilor vertebrale lombare posterioare bilateral. Mi s-a recomandat operatie. Ce ma sfatuiti sa fac???? Mi-e f. teama de operatie.Va multulmesc
1 comentarii
0
04-05-2007, ora 00:00
crispop
Nu este medic/terapeut
crispop
Va rog frumos, urgent ceva informatii si sfaturi.. Multumesc frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.