a facut acum un an o viroza pe atac de panica

02-04-2013
maria 34
Nu este medic/terapeut
maria 34
Buna ziua.
Unchiul meu a facut acum un an o viroza pe atac de panica a luat tratament de viroza si lau trimis si la pshiatru..
De un an de zile ia paxetin si lexotan, de vreo cateva seri a inceput sa bea seara cate un paharel de tuica..
Pxetinul si lexotanul il ia dimineata si la pranz..seara nu ia.
As vrea sa stiu daca poate sa ii cauzeze tuica cu pastilele, ce se poate intampla?
Va rog un raspuns daca se poate..
Va multumesc..
5 comentarii
0
02-04-2013, ora 11:31
pulberedestele
Nu este medic/terapeut
pulberedestele
Pai ce sa se intample, boala se va agrava, se vor perturba anumite mecanisme fiziologice, va fi nevoie s-o ia de la inceput cu medicatia, in doze mai mari si poate permanent, orice se poate intampla.
0
02-04-2013, ora 13:58
maria 34
Nu este medic/terapeut
maria 34
multumesc frumos..
0
02-04-2013, ora 19:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ maria34

Lexotan e benzodiazepina. Are voie sa ia maxim 2-3 luni deoarece da dependenta.
0
28-08-2013, ora 15:16
Ela777
Nu este medic/terapeut
Ela777
Buna ziua! Spuneti-mi va rog Lexotan l-am inceput sa-l iau 4 zile cate un sfert dintr-o jumatate...de 2 ori pe zi adica insumand jumatate...stiu ca se ia gradat...de azi am inceput sa iau jumatate dupa amiaza si o sa mai iau un sfert dintr-o jumatate seara...apoi maine o sa iau jumatate dimineata 1, 5mg si seara tot 1, 5 mg...nu stiu daca fac bine, poate imi spuneti va rog f mult.Multumesc
0
28-08-2013, ora 18:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cine v-a zis ca se ia gradat ?

Se reduce gradat.
Luati cum v-a sfatuit doctorul si cum sunt indicatiile pe prospect.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: