UMFLATURA LANGA MASEA

28-06-2012
Melody
Nu este medic/terapeut
Melody
Buna ziua,

Am o mare nelamurire si tinand cont ca nu ma pricep la stomatologie, m-am gandit ca as putea primii niste raspunsuri aici.Cum a inceput totul...Am avut o carie cam complicata ( cam jumatate de masea a fost cariata ) si mi-a fost frica sa merg la medic, asa ca am stat cam 1-2 luni.Am avut curaj, m-am prezentat la medicul stomatolog...mi s-a facut anestezie ( nu-si facea efectul anestezia pentru ca eram f fricoasa si emotiva asa ca d-nul doctor mi-a tot pus anestezic, cam 3-4 fiole si mi-a zis ca mximul e de 5 ), mi s-a curatat maseaua, mi-a omorat si nervul, etc...si dupa o ora de stat mi-a pus un pansament antiseptic urmand ca dupa 2 zile sa vedem cum e maseaua si s-o plombam.A doua zi m-am trezit cu partea in care e maseaua umflata si am trecut pe la medic, initial mi-a zis ca e o reactie de la anestezic pentru ca-mi pusese destul de mult:)...mi s-a recomandat amoxicilina si aulin praf..Dupa inca o zi m-am prezentat iar la medic, umflatura era in acelasi stadiu...mi-a scos pansamentul care intr-un loc era mai negru, mi-a curatat locul, mi-a mai bagat niste ace sa verifice nu stiu ce fara anestezie bineinteles ca eram deja 'umflata'..si mi-a zis ca am avut infectie si ca la 10% din cazuri se intampla ca la mine, in momentul in care infectia ia contact cu pansamentul antiseptic se poate umfla o parte...asa ca mi-a prescris augmentin in locul amoxicilinei si mi-a lasat maseaua libera vreo 2 zile sa vedem daca se desumfla locul.daca se desumfla mi-a zis ca o sa incepem sa tratam locul si abia mai tarziu plomba, daca nu se desumfla locul o sa mi se scoata maseaua...Oare medicul are dreptate sau trebuie sa-mi caut altul?
1 comentarii
0
29-06-2012, ora 11:11
Melody
Nu este medic/terapeut
Melody
Acum am observat ca mi s-a invinetit locul unde e umflat, e invinetit pe dinafara, adica pe obraz:(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul