UMFLATURA GAT PARTEA DREAPTA

08-12-2009
cris76
Nu este medic/terapeut
cris76
Buna ziua,
tatal meu (in varsta de 71 de ani) are cam de aproximativ 2 ani o umflatura pe partea dreapta a gatului, initial era cam la 2-3 cm. in jos fata de lobul urechii, acum s-a mai ridicat. Pana acum 2-3 luni nu deranja absolut deloc si nu a consultat un medic deoarece deja stia ca are probleme cu un ganglion in acelasi loc din cauza unei forme grave de oreion in tinerete.
Pe langa asta are probleme foarte grave cu dintii (inclusiv infectii, abcese destul de dese), momentan imposibil de rezolvat din cauza altor probleme medicale (respectiv angina pectorala). De asemenea trebuie sa precizez ca au existat antecedente legate de tiroida in familie (bunica), suuficient de grave de vreme ce a fost nevoie de interventie chirurgicala.
Cam de o saptamana-zece zile tatal meu sustine ca aceasta galma (care are dimensiune aunei minci de ping-pong, poate chiar ceva mai mica) s-a marit - din ceea ce vad eu pare doar ca s-a deplasat ceva mai in sus, spre lobul urechii - si ca s-a intarit. Nu este ragusit, nu are dureri faciale si nici de ureche, tuseste (insa putin, probabil d ela fumat). Saptamana viitoare urmeaza sa mearga la consult insa i-a intrat in cap ca are cancer si nu are niciun rost.
Intrebarea mea este daca umflatura respectiva poate fi cauzata de problemele dentare (fara infectii vizibile sau dureri de dinti in acest moment), de probleme legate de tiroida (si cam care ar fi posibilitatea de a fi un cancer tiroidian) sau de altceva.
Va multumesc anticipat.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.