Umflatura in gat, partea dreapta

08-12-2009
cris76
Nu este medic/terapeut
cris76
Buna ziua,
tatal meu (in varsta de 71 de ani) are cam de aproximativ 2 ani o umflatura pe partea dreapta a gatului, initial era cam la 2-3 cm. in jos fata de lobul urechii, acum s-a mai ridicat. Pana acum 2-3 luni nu deranja absolut deloc si nu a consultat un medic deoarece deja stia ca are probleme cu un ganglion in acelasi loc din cauza unei forme grave de oreion in tinerete.
Pe langa asta are probleme foarte grave cu dintii (inclusiv infectii, abcese destul de dese), momentan imposibil de rezolvat din cauza altor probleme medicale (respectiv angina pectorala). De asemenea trebuie sa precizez ca au existat antecedente legate de tiroida in familie (bunica), suuficient de grave de vreme ce a fost nevoie de interventie chirurgicala.
Cam de o saptamana-zece zile tatal meu sustine ca aceasta galma (care are dimensiune aunei minci de ping-pong, poate chiar ceva mai mica) s-a marit - din ceea ce vad eu pare doar ca s-a deplasat ceva mai in sus, spre lobul urechii - si ca s-a intarit. Nu este ragusit, nu are dureri faciale si nici de ureche, tuseste (insa putin, probabil d ela fumat). Saptamana viitoare urmeaza sa mearga la consult insa i-a intrat in cap ca are cancer si nu are niciun rost.
Intrebarea mea este daca umflatura respectiva poate fi cauzata de problemele dentare (fara infectii vizibile sau dureri de dinti in acest moment), de probleme legate de tiroida (si cam care ar fi posibilitatea de a fi un cancer tiroidian) sau de altceva.
Va multumesc anticipat.
12 comentarii
0
08-12-2009, ora 21:48
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Hai sa o luam sistematic.
-Nu ai specificat daca galma doare. Din moment ce nu ai specificat, presupun ca nu.
-Daca nu are probleme dentare (ma intreb daca mai are macar dinti, din ceeace spui tu), iar de tiroida nici nu se pune problema deoarece ganglionii care dreneaza tiroida sunt LA VALE de tiroida nu LA DEAL!
-Daca galma respectiva nu este neaparat dureroasa, s-ar putea foarte bine sa fie vorba de un lipom (o acumulare de tesut gras). Tatal tau trebuie sa mearga neaparat la un consult, daca nu pentru altceva, numai pentru a-l linisti ca nu este nimic grav. In momentul in care, sper, i se va confirma faptul ca viata nu ii este pusa in pericol va hotari singur daca are sau nu rost sa se opereze.
-Sper sa am dreptate si sa fie numai un lipom.
-Sustine-l pe tatal tau pentruca oricum daca se va duce la un consult, nu se va grabi nimeni sa-l puna jos si sa-l, , taie". Stii cat dureaya totul in tara asta!
-Sunt convins 99, 9 la suta ca am dreptate.
bafta!
0
08-12-2009, ora 22:04
cris76
Nu este medic/terapeut
cris76
Va multumesc mult de tot pentru raspuns!
Galma nu il doare, spune ca pur si simplu il supara (ca o senzatie usoara de presiune) - asta in conditiile in care o atinge de cateva ori pe minut... Ce am uitat eu sa precizez e ca nu are o forma perfect rotunda, e vag ovala, ca si cum ar urma conturul fetei -insa mai mult rotunda decat ovala.
Probleme dentare in momentul acesta nu are insa infectii, umflaturi etc sunt extrem de frecvente - practic are nevoie de extractie totala si pus proteza (insa din cauza anginei nu ii garanteaza nimeni anestezia generala).
La consult il duc saptamana viitoare la Policlinica 10 insa se pare ca intr-o stare mai buna de spirit, mutumita dumneavoastra.
0
08-12-2009, ora 22:28
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
-Daca, si numai daca, este un lipom, este normal sa il deranjeze. Acea, , chestie" ocupa un spatiu care in mod obisnuit este ocupat de altceva. Deci exercita presiune, , asupra a ceva" care este in mod normal acolo.!
-Asa ca cea mai buna solutie este ca in momentul in care am descoperit ca este o simpla, , bulina" de grasime sa scapam de ea.
-Hei, stai putin, acum vad ca spui ca nu il opereaza la dinti din cauza anginei pectorale. Da, bine, dar aceasta nu este o bariera de netrecut.
-In orice caz. Din punctul meu de vedere galma de la gat NU ESTE CANCER.
-Este bine sa trateze problemele stomatologice deoarece in opinia mea mai are multi ani de trait, si ce ani sunt aceia fara o placere macar, culinara?!
Bafta!
0
08-12-2009, ora 22:40
cris76
Nu este medic/terapeut
cris76
Va multumesc inca o data, in sfarsit s-a linistit toata lumea in casa!
Cu dintii e ceva mai complicat in sensul ca nu vrea anestezie generala (si il inteleg) iar la consult il apuca toate durerile posibile si imposibile in piept (din cauza emotiei banuiesc), sustine ca trebuie sa stea in picioare (altfel nu ii trece) si, normal, dentistul nu poate lucra in astfel de conditii...
O seara minunata!
0
09-12-2009, ora 22:47
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Din punctul meu de vedere, mai degraba este vorba despre o adenopatie laterocervicala; este foarte important examenul clinic; ca sa stabilim natura acesteia si sa gasim cea mai buna solutie terapeutica, recomand biopsia si examenul histopatologic ; numai bine
0
16-05-2012, ora 13:34
narcisad
Nu este medic/terapeut
narcisad
Buna ziua, am o problema ajutatima cu cateva sfaturi, mi-a aparut o galma in partea stanga pe gat, la atingere nu ma doare deloc, am luat antibiotic si tot nu imi trece.Va multumesc astept raspunsul dumneavoastra
0
17-05-2012, ora 00:50
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa mergi la medic. nu avem cum sa te ajutam pe forum pentru aceasta problema.
0
01-07-2012, ora 21:30
mihai_cimpean1
Nu este medic/terapeut
mihai_cimpean1
Buna seara

Ma numesc Mihai sunt din Ploiesti am 36 de ani si am si eu o problema legata de un lipom

In urma cu 5-6 ani mi-a aparut o umflatura in zona gatului, langa tiroida

in decursul acestor ani am facut 2 tomografii si o ecografie rezultatul fiind ca nu are legatura cu tiroida

lipomul sa mai marit, este vizibil, nu ma doare, nu ma deranjeaza

exista vreun tratament ? exista vreun risc daca il operez ?

am inteles ca sunt foarte multi nervi in aceea zona

multumesc anticipat
0
01-07-2012, ora 22:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa vorbesti cu un chirurg. nu ar trebui sa fie probleme.
0
17-01-2013, ora 13:51
benczeeniko
Nu este medic/terapeut
benczeeniko
Buna ziua! Tata are 77 ani si pana acum nu a avut probl de sanatate, dar acum un an a aparut in zona gatului o umflatura care nu l-a deranjat deloc, dar de 2-3 sapt de sub umflatura incepe sa curga un lichid.Cum rana nu se inchide a inceput sa-l deranjeze si in sfarsit a acceptat sa mergem la dr.unde dupa un ecograf mi-a zis dr ca are cancer tiroidian.adica;- lob stang profund ridicat cu zone transonice si tisulara care predomina ca si muguri in lacunele lichidine.Tesutul astfel descris acopera si practic inglobeaza pachetul muscular al gatului.Superior extinde pana spre glanda parotida, submandibular fiind prezenti multiple ganglioni limfatici modificati.Deci interventie chirurgicala nu se poate si i-a facut dr internarea pt incizie sa poate trimite la biopsie. Incizia e destul de dificila si tata nu vrea sa accepta -razele pt acest tip de cancer numai la Cluj este si de noi este departe. cum evolueaza aceasta boala? este dureroasa?daca as putea cumva sa-l ajut cu ceva tratament.dr chirurg s-a consultat si cu un onclog si a zis ca practic umflatura se poate pusca si sa curga intruna. este adevarat? si intodeauna asa se manifesta/
0
17-01-2013, ora 21:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu, nu se manifesta asa intotdeauna; din pacate este un cancer si inca unul destul de avansat si lucrurile arata foarte rau daca nu accepta tratament, in sensul ca poate sa poate sa moara relativ repede si in perioada respectiva sa inceapa sa se chinuie nejustificat de tare (posibile dureri, dar greutati in a se alimenta, greutate la respiratie, etc); variantele in acest moment cam sunt iradiere si chimioterapie, dar acest lucru va fi transat si de rezultatul biopsiei care este absolut necesara inainte de orice.
0
10-05-2014, ora 00:06
Alina_ssa
Nu este medic/terapeut
Alina_ssa
Buna seara! Am 25 de ani si in urma cu o săptămâna am simţit o galma pe gât asi spune mai de graba k o bilutza tare lângă lobul urechii, chiar sub lob. Galma nu doare dar ma jeneaza când o misc si când o ating d osul d la maxilar. Va multumesc!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.