Ulcer sau Helicobacter?

12-01-2009
anonym22
Nu este medic/terapeut
anonym22
Buna...anul trecute am facut un tratament pentru bacteria helicobacter pilori tratamentu se numeste HP PAC luam cate 8 pastile pe zi timp de 14 zile...pe urma nu mia trecut deloc durerile de stomac mai ales dimineata cand ma trezeam sau cand ma enervam sia cuma inca le mai am durerile...am facut si baryum si rx am facut dar nu se vede urme de ulcer...nu stiu ce poate fii sau stiti ceva ce as putea sa iau sa imi ia din dureri????
Nu beau alcool si nici nu fumez...oare de la ce poate fii????
6 comentarii
0
12-01-2009, ora 21:31
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Dar gastroscopie ai facut?Barium nu vede cu precizie maxima leziunile gastrice.Iar dg de certitudine al infectiei cu helicobacter se pune numai in urma gastroscopiei.
De fapt "ulcer" e o boala deja avansata.Nu faci din start ulcer.Intii e o gastrita, care e o iritare a mucoasei gastrice..Imagineaza-ti ca te freci cu ceva pe piele.Intii se inroseste si devine sensibila.Asta e gastrita.Apoi apare o scobitura...gaura.acesta e abia ulcerul.Iar cind gaura atinge un vas de singe=ulcerul perforat.La gastroscopie se vede cel mai bine gradul de iritare al mucoasei
Tu ai probabil o gastrita care are ca si cauza stresul.tratamentul antihelicobacter nu calmeaza durerile, doar ucide microbul.Impotriva durerilor exista o larga paleta de medicamente:omeran, ranitidina.si multe altele noi si scumpe.O multime si de remedii naturiste.Problema este ca atita timp cit persista stresul, calmarea durerilor se mentine pe durata tratamentului, apoi...
0
12-01-2009, ora 22:02
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
anonym22 te rog sa dai un click pe id-ul meu si vezi la subiectul deschis de mine despre helicobacter pylori un tratament cu sulphoraphane from broccoli.Este un medicament 100% natural si il poti comanda online, asta daca te intereseaza bineinteles!Si eu am gastrita cu helicobacter si in 2 zile voi primi produsul pt care ne-am luptat atat de mult eu si cateva persoane sa convingem un importator de medicamente ale unei firme din SUA sa le aduca si in Romania!!Gasesti mai multe detalii la subiectul deschis de mine!!
Numai bine
0
13-01-2009, ora 02:02
anonym22
Nu este medic/terapeut
anonym22
mersi mult pentru explicatie drweather asta am sa fac in curand o gastroscopie pentru ca nu am facut...
jaqueline o sa ma interesez de tratamentu acela si mersi de recomandare...
0
14-01-2009, ora 17:13
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
danabv ar fi bine sa se produca si la noi aceste remedii, dar...suntem mult prea in urma fata de alte tari...
0
14-01-2009, ora 21:45
anonym22
Nu este medic/terapeut
anonym22
ieri am fost miam cumparat germeni de brocoli dar as vrea sa stiu cum se mananca...sai pun in salata sau trebuie sai mananc asa gol sau pe stomacu gol??
0
15-01-2009, ora 14:10
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
La aceasta intrebare te poate ajuta dana!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.