Tusea seaca !

03-07-2015
TheMotherMaria
Nu este medic/terapeut
TheMotherMaria
Buna ziua, am 31 ani, ma numesc Maria si am o tuse seaca!
Am inceput cu o tuse care rupea dupa care a inceput tusea seaca foarte severa si ma inecam si nu puteam sa respir pentru cateva secunde si ma mananca in gat foarte rau!Am fost la medic si am facut RADIOGRAFIA la plamani si SPIROMETRIA dupa care mi-a spus ca nu am nimic la plamani si am intrebat-o daca nu imi da vre-un medicament la care dansa a incepus sa zambeasca spunand '-Nu ai NIMIC ce sa iti DAU?'!!!SI pana la urma mi-a prescris un ACC 600 pe ca il puteam lua singura!SI am decis sa iau un antibiotec [Ospen1000] dupa un timp nu am mai tusit asa rau, dar am ramas cu o mancarime in gat care imi provoca tuse si cand incep sa tusesc nu ma mai opresc, dar incerc sa ma abtin uneori reusesc alteori nu!Si dintr-o data mi se usuca gatul pentru cateva secunde si raman fara aer dupa care imi revin!Am un fel de crize de cateva ori pe zi chiar si noaptea!Am incercat cu sirop de muguri de pin am avut senzatia ca are efect, dar se pare ca nu!Spune-ti-mi va rog ce ar putea fi si ce-as putea face!Nu m-ai beau acidulat, nu fumez, dar beau cafea putin dimineata !Si am uitat sa mentionez ca tusesc pana vomit in special seara si mi se ridica mucusul acela care ma blocheaza o perioda, tot atunci dupa accea expectorez un mucus ROSU[seamana cu un pic de sange], dar nu am nimic altceva[nu ma doare in capul pieptului, nu am arsuri pe gat]!Multumesc foarte mult !Sper ca ma puteti ajuta! SI baiatul meu de 12 ani are o tuse usor seaca cu mancarime in gat pe care nu-l deranjeaza foarte mult!De vreo 2 saptamani!Ar trebui sa-i dau ceva?
1 comentarii
0
04-07-2015, ora 13:19
lachriss
lachriss
Buna ziua. Nu trebuia sa luati antibiotic din proprie initiativa (acesta era recomandat doar in urma unui exudat faringian care a evidentiat prezenta unui germen). Va recomand Eurespal - 1 cpr x 2 ori/zi + Strepsils Plus la nevoie (cand va supara in gat)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: