Tuse si nas infundat fetita de 3 ani

77 comentarii 1 23 Înainte ›
0
31-01-2014, ora 16:19
oanagabrielaaa
Nu este medic/terapeut
oanagabrielaaa
Buna ziua, as dori sa stiu ce solutii naturiste pot folosi la aerosol pentru tuse copii (4 ani jumatate) tuse care revine de cate ori revenim la gradinita fara a se agrava din fericire
doctorul pediatru mi-a dat pentru aerosol il am de putin timp..numai solutii gen dexa, flixotide, adrenalina dar eu cred ca exista si solutii mai naturiste pentru a trata tusea la aerosol dar nu stiu ce solutii si ce cantitati
Va multumesc
0
31-01-2014, ora 19:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
abordarea problemei este putin gresita
soluti naturiste si medicamentoase sunt multe.. dar ele actioneaza la diferit...
trebui eaflat initial cauza tusei
dac e de la nas.. si secretiile din nas care curg spre faringe.. e un tratament
daca e din cauza faringelui iritat din cauza refluxului gastric si aalimentelor acre, acide, citrice, sucurilor este alt tratament
daca tusea este traheo/bronsica este alt tratament
initial faceti un consult ORL
cititi ce sa mai postat pe forum..sunt sute de postari cu sfaturi la acest subiect
0
10-02-2014, ora 19:23
stargsm_anamaria
Nu este medic/terapeut
stargsm_anamaria
Buna ziua,
Sper din tot sufletul sa primesc si eu un raspuns din partea dnului dr Flueraru, am o fetita de 3 ani si jumatate si din sept de cand am dat o la gradinita raceste o data la 2 saptamani, ca si tratament primeste sumetrolim, ibalgin, zirtec, eurespal.
Problema grava este din luna dec cand dupa raceala a facut otita, iam adimistrat augmentin si solutie auriculara timp de 7 zile, in ianuarie la fel a racit si sa finalizat tot cu otita, din nou augmentin si solutie auriculara si acum de o saptamana este din nou racita, i am facut si exudat nasal si faringuan, maine primsec rezultatul. Acum ii dau sumetrolim la 12 ore, ibalgin si spray bioparox. Ni sa spus ca are puroi in gat. Problema este sa nu finalizam cu otita, i am cumparat si uN nebulizator si i am facut aerosoli cu ser fiziologic 4 ml cu 1 ml de betabioptal. Nasul este fff infundat, mucii sunt ff vascosi si nu ii poate sufla. Va rog sa imi spuneti cu ce ii pot face aerosoli ca sa nu mai ajungem sa faca din nou otita. Nu tuseste, nu ar nici un alt simptom, decat nasul fff infundat. Ii dau si singulaire o pastila pe zi, pt ca tot racind asa des, dr nea dat si singulaire si cu toate astea acum cand a ascultat o la plamani imi spunea ca se aude ceva si pe acolo. :(

Astept raspunsul dvs!
0
10-02-2014, ora 20:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. orice probleme de nas, gat, urechi..se trateaza NUmai la ORL.. nu la med. de familie sau pediatru
2 orice VIrosa..se trateaza Fara antibiotic
3 amigdalitele pultacee si pneumoniile se trataeza cu antibiotic
la otite NU este obligatoiu antbioticul.., medicul ORL decide daca otita are riscul sa supureze si se administreaza antibiotic
sau este o otita congestiva, virala si nu e cazul de antibiotic
4 despre nas...am scris pe forum mii de sfaturi.. cu ce se face aerosoli, cu se asira dupa, cum se administreaa colargolul...s.a
0
10-02-2014, ora 21:27
stargsm_anamaria
Nu este medic/terapeut
stargsm_anamaria
Va multumesc mult pt raspuns, am tot citit postarile dvs legate de aerosoli si mai am cateva intrebari la dvs:
1. aerosolii creaza dependenta??
2 Este ok sa ii fac de 3 ori pe zi aerosoli, daca in schema de tratament pun ser fiz + betabioptal care e cu antibiotic?? Sau ser fiziologic si rinofug??
3 cate zile ii pot face aerosoli, 5-10 zile??
4. Daca fac 10 zile aerosoli si dupa 2 saptamani raceste din nou, ii mai pot face din nou sau trebuie sa fac pauza??

Va multumesc mult!
0
11-02-2014, ora 08:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. aerosolii in sine. este o metoda de administrare a medicamentului
intrebarea dvs.. suna cam asa... faptul ca duci un pahar la gura.. creaza dependenta?
Dependenta poate fi la ceia ce puneti in aparatul de aerosoli
daca se pun picaturi vazoconstrictoare sau preparate hormonale.. DA.. acelea dau dependenta..
se fac doar de 2 ori pe zi nu mai mult de 5 zile
2. s epoate de 3 ori pe zi dar nu mai mult de 5 zile
3.. CU ceia cald de musetel in care se pune 1 pic de ulei volatil de eucalipt.. se poatea face si 2 saptamani
4se poate face dupa 2 saptamani din nou
dar NU e normal sa raceasca din NOU..
defapt o vindecare completa a unei racelio dureaza 3 saptamani.. asa ca la 2 ssaptamani putem vorbi despre o reacutizare, o complicatie.. in caz ca nu sa tinut tratamentul complet si corect.. nu sa respectat regimul alimentar corect
0
11-02-2014, ora 11:59
stargsm_anamaria
Nu este medic/terapeut
stargsm_anamaria
Va multumesc mult pentru timpul acordat.
Sper sa nu va deranjez cu insistenta mea, dar vreau sa ma asigur ca iau cele mai bune decizii in ceea ce o priveste pe micuta mea si nu vreau sa agravez situatia si mai mult.
Cand m am gandit daca creaza dependenta, ma refer la faptul ca facandu i aerosoli de ex cu picaturi care ii desfunda nasul, in cazul in care la o alta raceala as opta pt varianta de a pune picaturile pe nas, nu isi mai fac efect din cauza ca s a invatat sa inhaleze acele particule care ajung direct in plamani, la fel si in cazul unei pneuomii sa nu mai aiba efect un tratament luat pe cale orala pt ca asteapta sa primeasca substanta luata din aerosol.

Am citit ca acele particule ajung direct in plamani, daca eu ii fac aerosol cu ser fiziologic si cu ulei de eucalipt exista sansa sa aibe vreo reactie adversa, este normal sa ajunga in plamani substante, in cazul in care nu are nimic la plaman si are doar o simpla raceala??

Am luat rezultatul la exudate si dna dr pediatru a spus ca i a iesit si in nas si in gat ceva, nu stiu sa va spun exact ce pt ca fisa cu rezultat a luat o pediatra de la laborator si a oprit o la dosarul fetitei. Ia dat din nou augmentin 10 zile, deci intrerup sumetrolim si incepem cu augmentin :(( deci nu stiu ce sa mai cred, sunt disperata sa ii dau atat de des augmentin si in generals a ii dau atat antibiotic, a avut pauza decat 2 sapt de la tratamentul cu augmentin de data trecuta, este posibil sa fi luat acesta virus in cele 2 sapt, desi din luna dec pana azi a avut 2 cure cu augmentin a cate 10 zile...astept si parerea dvs si va rog sa imi dati un sfat si sa imi spuneti ce analize sa ii mai fac sa depistam daca are si alte bacterii sau orice altceva ce ii dau aceste simptome atat de des.
Sunt convinsa ca ii dau si de data asta augmentin ii refac exudatele si la 2 sapt apar iar simptome, asta facem de cateva luni. Ii fac exudat iese ceva dupa antibiotic nu mai iese si tot asa repetam fara vreun rezultat :(((((

Am tot citit raspunsurile date de dvs si altor mamici si am inteles ca procesul de vindecare dureaza 3 saptamani deci ar fi exclusa varianta ca la 2 sapt asa cum este in cazul nostru sa reapara iar simptomele unei raceli si cu toate astea la noi se intampla, ma repet ca din sept la 2 saptamani reapar simptomele. Inteleg ca nu este corect vindecata si nu i am administrat medicamentatia corecta.

Astept cu mare nerabdare raspunsul dvs si imi cer scuze daca am scris prea mult si m am repetat, dar nu stiu ce sa mai fac, m am gandit si la posibilitateas a o retrag de la gradi... Apropo in perioada asta sa mai mearga sau nu la gradi???
0
11-02-2014, ora 18:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. intrebarile dspre Aerosoli sunt de prisos..
nu va ganditi la acele probleme, aerosolii sunt cea mai buna metoda de tratament local
2Pentru simplu fapt ca copilul este purtator de ceva microbi NU se da antibioticul asa.. de dragul de ai strica ficatul
un microb devine activ si reactioneaza la antiibotic numia in stare activa.. atunci cand copilul este racit, face febra si apar simptomele infectiei cu acel virus.. (secretii purulente din nas, amigdalita pultacee, pneumonie sau infectie renala)
numai in aceste cazuri se dau antibiotic
pentru simplu rosu in gat cu febra NU se da antibioticul
pasrati antibiotcul.., sa aveti rezultatul exudatului..unde scrie la ce antibiotic este sensibil microbul
si o sa faceti acest tratament numia in cazul acitizarii microbiene scrise mai sus)
3 daca copilul este bine..si DVs puneti intrebarea daca poate sa mearga la gradi.. rasupusul meu este ca in acest caz NU e cazul de antibiotic..si daca vreti sa aveti o vindecare completa.. nu e cazul nici de gradi pana la vindecarea completa
0
11-02-2014, ora 21:10
stargsm_anamaria
Nu este medic/terapeut
stargsm_anamaria
Buna seara si va multumesc din nou pt raspuns, chiar mai devreme am sunat o pe pediatra sa o mai intreb ceva de medicamentatie care i o dau si mia spus ca la antibiograma a iesit ca este sensibil la augmentin si inca un antibiotic dar nu mai stia exact. La control a vazut ca are pungi de puroi in gat, exact asa sa exprimat...deci trebuie sa continuam cu antibiotic.
Problema se pune ca o sa ii fac si astea 10 zile de antibiotic o sa stau 7 zile si ma duc sa ii refac exudatele, sunt sanse ca dupa astea 7 zile sa iasa ca nu mai are nimic? Sa astept mai multe zile?? Acesti virusi ii ia musai de undeva sau ii are in corp, nu se vindeca complet sau unde este problema?? Alte analize ce sa ii mai fac??

La un consult orl mia spus ca polipii nu sunt de operat, ca si marime insa daca ea raceste asa cum i am spus la 2 saptamani, dr orl ist mia spus sa o operez de polipi, ca sigur din cauza lor raceste des. Este posibil si aceasta varianta??

O seara placuta sa aveti!
0
12-02-2014, ora 08:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu e cazul de operatie acum.. polipii recidiveaza pana la 5 ani
2 medicii pediatri si med de familie examineaza faringele fara sursa de lumina si NU au acele iunstrumente de examinare a faringelui ca si la ORL
numia un medic ORL.. poate sa confirme daca este o amigdalita pultacee si e cazul de antibiotic sau acele depuneri pe amigdale sunt Micotice si se trateaza fara antibiotic
0
12-02-2014, ora 10:01
stargsm_anamaria
Nu este medic/terapeut
stargsm_anamaria
Va multumesc pt toate raspunsurile pe care mi le ati dat, o sa tin cont de ele.
0
27-02-2014, ora 22:19
stargsm_anamaria
Nu este medic/terapeut
stargsm_anamaria
Buna ziua dle dr.
Revin din nou si va spun din nou fetita mea are nasul infundat de marti, i am dat oscilo si i am facut aerosoli cu ser fiz si ulei volatil de pin. Astazi m am gandit sa merg si la un medic orl, care mi a dat niste picaturi pt nas preparate in farmacie cu dexa, rinofug, ser fiz si inca ceva care a zis ca e antibitic dar nu inteleg din reteta cum se numeste ca sa va spun exact. De ex rinofug un alt medic acum ceva timp, a spus sa nu ii dau ca da dependenta si nici nu se foloseste pt copii mici. In fine nici nu mai stiu ce sa cred. Marea mea dilema este ca l am intrebat pe dl dr orl ist daca preparatul asta il pot pune in aerosoli si mia spus ca nuuuu, sa nu ii mai fac ca aparatul de aerosoli da aer rece si ii face mai mult rau decat bine. Va dati seama ca mi a picat ca o bomba, mai ales ca de abia am cumparat aparatul si imi pusesem mari sperante in el :(((((, sa nu mai spun si de banii care i am dat pe el si cum sa renunt la a l mai folosi. :(((( in schimb a spus sa ii fac inhalatii, la un litru de apa fiarta sa pun 20 pic de inhalant.

Va intreb ce parere aveti de acest lucru, ca aerosolii nu fac bine, ba mai mult ii face rau si ii usuca mucoasa.

Va multumesc!
0
28-02-2014, ora 09:33
stargsm_anamaria
Nu este medic/terapeut
stargsm_anamaria
Aa inca ceva ce am uitat sa specific, este faptul ca nu vreau sa renunt la aerosoli si vreau sa bag 1 ml din solutia preparata in aerosol, exista posibilitatea sa fie vreuna din componenete care nu merge bagata in aerosol, acum sunt derutata :)

Azi noapte a avut vreo 2 reprize de tuse, ii pot adauga 1 ml de acc + 1ml de sol nazala preparata + 3 de ser fiziologic ???
Tusea mi s a parut a fi seaca, apoi spre dimi eata parca era productiva, nu stiu exact sa spund e care este, in caz ca este seaca e bun acc??
0
28-02-2014, ora 20:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o mare aberatie acea afirmatie
nu exista tratament mai bun decat aerosolii pentru mucoasa nazala, traheobronsica si pulmonara
aerul care iese din aparat este de temperatura camerii.. nu ese din frigider
se poate pune in aparat acea solutie preparata..si are un efect mai bun decat pus picaturi
daca doriti.. se poate pune in aerosoli..3- 5ml de ceai cald de musetel , in loc de serul fiziologic
0
28-02-2014, ora 21:44
stargsm_anamaria
Nu este medic/terapeut
stargsm_anamaria
va multumesc din suflet pt raspunsurile dvs promte.
Astazi am mers din nou la pediatru ca a inceput sa tuseasca asa cum v am spus si dvs, este o tuse productiva si mia spus sa ii pun 1 ml ventolin cu 2 dexa si 3 ser.
Din ce am citit prin raspunsurile dvs am obs ca recomandati acc cu ser fiz, insa de acc mi a spus ca ii incarca mai rau plamanii de mucozitati si sa ii pun ventolin, insa am increere in sfaturile dvs si vreau sa ma asigur de 2 ori inainte de ai da ceva, plus ca prospectul de la ventolin nu prea mi a placut, se foloseste in astm bronsic.
Din experienta mamicilor pe forum am vazut ca se da acc pt tusea productiva??
Dvs ce imi recomandati acc sau ventolin??
Va multumesc!!
0
28-02-2014, ora 21:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu am experenta de lucru cu Ventonil.. nu am indicat.niciodata
acc, fluimucilul.. fluidifica secretiile si ajuta la eliminarea lor
0
03-03-2014, ora 15:23
stargsm_anamaria
Nu este medic/terapeut
stargsm_anamaria
Buna ziua,
Revin sa va mai spun starea fetitei mele si sa ma linistesc si eu ca fac totul bine, am urmat sfatul dvs de ai face aerosoli cu 3 ml fluimucil cu ceai de musetel caldut si 2 pic de ulei pinosol asa se numeste ce am gasit la farmacie( contine ulei de pin, menta, eucalipt...) asta fac de 2 ori pe zi. Mai am cateva intrebari pt dvs si astept raspunsul cu mare interes:
1. Tuseste cam mult, pt asta ii dau si sirop Stodal, este suficient sau ce trebuie sa ii mai dau pt tuse...
2. Mam uitat in gatul ei si cred ca este putin cam rosu, i am luat pastile de homeogene 9, ii dau 4-5 pastile pe zi...
3. 2 fiole de fluimucil de 300 mg, adica 6 ml pe zi este suficient sau este cam mult?? Sa mai reduc, dat fiind faptul ca tuseste cam rau, poate fi din cauza lui??
4. Atunci cand ii curat nasul nu scot ff multe mucozitati, ii curge nasucul f putin, se poate ca tusea sa nu fie din cauza mucozitatilor si sa aibe altceva??

Va multumesc mult.
O saptamana usoara sa aveti!
0
03-03-2014, ora 20:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. este suficient stodal
2 luati un Faringo-sprey si dati cate 1 puf de 5-6 ori pe zi.. o sa scoata iritatia si tusea
nu dati copilului nimic acru, acidulat, citric
3 ajunge 1 fiola pe zi.. cate jumatate la sedinta de aerosoli
4..faringele sau trahea e de vina..pentru tuse
pe exterior se poate pune cald pe gat sau piept...
0
25-03-2014, ora 22:50
stargsm_anamaria
Nu este medic/terapeut
stargsm_anamaria
Buna seara, nu am mai scapat de mucisori, ba mai mult acum ne confruntam si cu febra, nas ff infundat, tuse, continuam cu aerosoli si am facut si eu exsudat, maine aflam rezultatul
Am achizitionat ieri batista bebelusului, acea care se leaga la aspirator. Vreau sa va intreb daca este vreo limita in a l folosi sau il pot folosi ori de cate ori este nevoie, adica de 5-6 ori pe zi. Va intreb acest lucru deoarece astazi l am folosit de cateva ori bune, mai mult de 3-4 si mi se pare ca in seara asta a avut nasucul foarte infundat si mucisori ffff multi. Este posibil sa ii fi iritat mucoasa nazala??

Va multumesc, o sa mi revin maine sa va spun cum a iesit exsudatul.
O seara placuta sa aveti!
0
26-03-2014, ora 08:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. se pune in nas vibrocil, biorinil sau ser.Efedrinat pentru DESUNDA NASUL
SE PUNE IN NAS CEAI CALD DE MUSETEL..SI SE ASPIRA de cate ori este nevoie
2 pe nasul curat se pun picaturi Colargol
0
26-03-2014, ora 20:02
stargsm_anamaria
Nu este medic/terapeut
stargsm_anamaria
Am luat astazi ser efridanat, eu foloseam ser fiziologic, iar dna de la farmacie era putin cam sceptica in priivinta lui, imi spunea ca nu se foloseste la copii. Cand am ajuns acasa am citit si eu si intradevar scrie la contraindicatii copii sub 12 ani si sa nu fie folosit mai mult de 7 zile...eu ma gandeam sa il folosesc si in aerosol, impreuna cu ceai musetel si ulei eucalipt... Se poate mai mult de 7 zile??
Oare nu am luat ce trebuia?? Ser efedrinat 0, 5% asa scrie pe cutie


Va multumesc!!
0
26-03-2014, ora 21:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate in aerosoli.. 3-4 pic la sedinta de 2 ori pe zi..nu mai mut de 5 zile
0
11-04-2014, ora 19:58
stargsm_anamaria
Nu este medic/terapeut
stargsm_anamaria
Buna seara din nou d.l Dr Flueraru,
Fetitei mele (3 ani jumatate) i au aparut iar mucisorii galbeni.
Ii fac de vreo 3 zile aerosol cu ceai musetel + ser fiz+ 3 pic ser efedrinat+ ulei esential pinosol dupa care ii pun cate 2 pic betabioptal. I am mai dat oscilo si nu mi se pare nici o imbunatatire... Sunt tot mai abundenti si are nasul tot mai infundat.

Nu are nici un alt simptom, nu face febra nu tuseste. Ce pot sa ii mai dau sa scape de mucisori?? Oare sunt cam exagerata si nu astept suficient de mult ca sa ii treaca sau are alta problema si mai trebuie sa ii dau si altceva

Va multumesc!
Un weekend placut sa aveti!
0
11-04-2014, ora 21:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
puneti in loc de ser fiziologic si ceaiul de musetel... o solutie facuta din pliculete Fluimucil, faceti 1 pliculet 50 ml apa calda.. luati de acolo 5-10 ml pentru aerosoli.si restul il dati copilului sa.l bea
adaugati sinupret 15 picaturi in ceai de baut
0
11-04-2014, ora 21:21
stargsm_anamaria
Nu este medic/terapeut
stargsm_anamaria
Va multumesc pt raspuns.
Am fiola de fluimucil de 3 ml, o pun pe toata seara in aerosol.
Ca sa fiu sigura ca fac ce trebuie:
1. Aerosol seara cu 3 ml fluimucil si 2 ser fiziologic
2. Curat nasucul si apoi picaturi betabioptal
3. Sinupret de 3 orinpe zi cate 15 picaturi ( asa i am mai dat alta data)
4 pt desfundat nasucul este suficient betabioptal?? Sau sa ii mainpun ceva in aerosol si pt desfundat??

O seara placuta in continuare!
0
11-04-2014, ora 21:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
betabioptalul.. nu contine nimic pentru desfundat nasul
pentru aceasta se foloseste vibrocil, biorinil, ser. efedrinat.s.a picaturi vazoconstrictoare
0
12-04-2014, ora 15:23
stargsm_anamaria
Nu este medic/terapeut
stargsm_anamaria
Ok, o sa il inlocuiesc betabioptalul cu vibrocil, m am gandit sa ii pun betabioptal pt ca stiu ca are antibiotic si daca mucisori sunt galbeni era nevoie de el.


Va multumesc
0
16-04-2014, ora 09:20
stargsm_anamaria
Nu este medic/terapeut
stargsm_anamaria
Cate zile pot face tratamentul cu fluimucil si sinupret?? Am inceput de sambata seara.
Nasucul i sa mai desfundat putin, noaptea doarme ok, nu se mai infunda deloc, dimineata nu are mucisori, dar imd dupa ce ii pun betabioptal la 4-5 minute ii suflu nasucul si sunt fff cleiosi si albiciosi.peste zi nasucul se mai infunda si folosewsc vibrocil.
Sunt in cautarea unui meci homeopat, din experienta dvs, stiti pe cineva in craiova??

Va multumesc!!
0
16-04-2014, ora 12:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
fluimucil si sinupret 10 zile.. lunar la nevoie
0
05-05-2014, ora 11:17
nicoletahiciu
Nu este medic/terapeut
nicoletahiciu
buna ziua domnul doctor.sunt putin disperata, am un copil de 3 ani si jumatate care in acest moment are nasul congestionat fara a fi racit nu poate respira.problemele noastre au inceput la sfarsitul anului 2012, cand ne am mutat de la tara in bucuresti si am mers la cresa la 2 ani.au inceput raceli peste raceli in special amigdalita si rosu in gat aproape un an.la sf anului trecut a facut 3 pneumonii in decurs de o luna si jumatate.la toate trei a facut cortizon injectabil, antibiotice, aerosol cu ventolin si flixotide + 3luni de singulare.de cand a inceput cresa din 2012 iam dat echinaceea si vitamina c, bronhovaxon, first defense de la secom.nimic din toate acestea nu a dat rezultat doar dupa a treia pnumonie lam tinut doua luni acasa + tratament cu singulare nu a mai racit deloc si a respirat normal si corect numaipe nas.l am dus din nou la cresa iar dupa o luna a inceput sa raceasca usor si a inceput sa se infunde in nas cu mici fluctuatii pana s a congestionat de tot.in timpul cat a stat acasa l am dus si la alergolog, a a facut cateva teste la alergii pt praf, polenuri si acarieni.pt ca era prea mic nu a putut sa i faca foarte multe dar nu a iesit la a alergic la ceva.acum doua sapt am inceput sa i fac aerosoli cu diverse inhalante, iam pus plasturi cu menta si eucalipt dar degeaba.iam facut cateva zile si vazand k nu se desfunda nici asa am mers miercuri la orl si ne a dat sa facem tratament cu pivoline si aerius si ne a zis sa nu mai facem tratament cu altceva si sa venim peste o luna la control.in acest moment nu se observa nici o ameliorare.nu stiu ce sa ii mai fac as dori si de la dumneavoastra un sfat.va rog din suflet multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
77 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •