Tuse si nas infundat fetita de 3 ani

27-10-2010
mamiAle
Nu este medic/terapeut
mamiAle
Fetita mea are 3 ani si 3 luni. Din luna septembrie merge la gradinita, si am tinut-o numai in raceli. A facut rosu in gat, amigdalita cu puroi, iar acum este din nou racita.Mentionez ca ea este de obicei un copil sensibil si raceste foarte des. Numai ce am terminat ultimul tratament si acum am inceput din nou cu medicamente. As vrea sa-l intreb pe d-l doctor ce tratament as putea sa-i pun fetitei in aparatul de aerosoli si cate zile pot sa-i mai fac ? De doua zile am terminat aerosolii dupa amigdalita pultacee (dexa 1 ml+polidin0.5ml+5ml ser+20picaturi bromhexin ). Am urmat 10 zile acest tratament cu aerosoli dupa 7 zile de cedax si 7 zile de cefaclor . Acum fetita nu are febra, starea ei generala este buna doar ii curge putin nasul, este infundat (nu i s-a desfundat cum trebuie nici la raceala trecuta )si tuseste productiv.I-am administrat paracetamol, aerosoli cu ser si inhalant, sirop din ridiche neagra. Nu as vrea sa ajungem din nou la antibiotice si v-as fi recunoscatoare pentru raspunsul dumneavoastra. Va miltumesc anticipat !
77 comentarii 12 3 Înainte ›
0
28-10-2010, ora 07:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aerosoli cu produse naturiste.. paractic se poate face fara limita ( ce faceti cu inhalant este bine )
mai puteti adauga fiole de ACC.. pentru micsorarea cantitati secretiilor si a tusei productive -10 zile
Cautati VIVASAN pe internet si comandati.. balzamul din 33 plante.(cu care o sa ungeti intrarea in nas inainte de a merge in colectivitate, pielea gatului pe exterior ). Spreiul pentru nas si gat.
TRatamentde durata cu Echinaceea sirop
regim corect alimnetar fara acru, acidulate si fructe citrice
0
28-10-2010, ora 09:13
mamiAle
Nu este medic/terapeut
mamiAle
Va multumesc pt raspunsul dumneavoastra, am sa va urmez indicatiile.
Ce cantitate de ser si cat dintr-o fiola de ACC trebuie sa pun in aparat ?
0
28-10-2010, ora 09:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Acc jumate de fiola.
ser pana la indicatorul aparatului.
0
28-10-2010, ora 10:05
mamiAle
Nu este medic/terapeut
mamiAle
Va multumesc din nou . Sa aveti o zi frumoasa !
0
25-11-2010, ora 15:10
mamiAle
Nu este medic/terapeut
mamiAle
Buna ziua d-le doctor !
0
25-11-2010, ora 15:23
mamiAle
Nu este medic/terapeut
mamiAle
Apelez din nou la bunavointa dumneavoastra pt ca sunt intr-o situatie oarecum stresanta. Fetita mea zilele trecute s-a jucat cu servetelele de hartie, le-a maruntit ca pe niste bilute si si le-a indesat in nasuc. Am reusit sa i le scot si totul a fost in regula, dar nu pot sa nu ma gandesc ca oare nu i-au mai ramas si alte bucatele in nasuc. Acum este din nou racita, are nasul infundat, tuseste, aseara a avut temperatura 37, 9 ; i-am administrat paracetamol, eurespal si aerosoli cu dexametazona si ceai de musetel. Acum eu as vrea sa va intreb daca cumva aceste simtome nu ar putea sa fie o urmare a bucatilor de servetel pe care si le-a indesat in nasuc ? Daca cumva au mai ramas acolo ce simtome ar acuza si ce s-ar putea intampla ? Va rog din suflet sa i-mi raspundeti !va multumesc anticipat !
0
25-11-2010, ora 20:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numia un consult la medicul ORL.. o sa dea raspuns la intrebarea Dvs.
0
27-11-2010, ora 09:57
mamiAle
Nu este medic/terapeut
mamiAle
Multumesc pt raspuns ! O zi buna !
0
21-12-2010, ora 09:17
mamiAle
Nu este medic/terapeut
mamiAle
Buna ziua !
Indraznesc din nou sa va scriu pt ca am din nou o problema cu fetita mea.
Acum trei saptamani a fost racita si a facut si o otita hemoragica stanga, am fost la ORL si a primit tratament cu picaturi Garasone , spray olynth in nasuc, aerius. Dupa o saptamana am fost la control si d-l doctor ne-a spus ca s-a vindecat si sa continuam inca 3 saptamani cu aerius.Intradevar fetita nu se mai plangea ca o doare urechea, dar nasucul ii era tot fornaitor.
Acum a fost din nou racita, i-a trecut tusea, nasucul este cam infundat si azi noapte s-a plans din nou ca o doare urechea. Febra nu a facut, ieri a fost foarte activa si alte simptome de boala nu am remarcat la ea inafara ganglionului din spatele urechii stangi care a ramas tot inflamat de cand a avut otita la inceputul lunii.
Acum eu va rog din suflet sa ma sfatuiti ce sa-i dau sa-i traca urechea pt ca va marturisesc ca nu mai rezistam financiar pt inca un consult la ORL. Va multumesc si va salut cu respect !
0
21-12-2010, ora 09:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
copii beneficiaza de gratuitate la consult ORL.
pentru a sacapa de dureriel de ureche
1. se desfunda bine nasul cu ser.efedrinat, olynth, vibrocil
2 se aspira secretiile nazale
3.se administreaza nurofen la 8 ore
4 se administreaza sol Auriculara ( incalzita) 5 pic + un saculet cu sare cald deasupra pentru 10 minute
dupa acest timp se scurge tot din ureche si se usuca interiorul urechii cu uscatorul de par 2 min.
se repede de 3-4 ori pe zi
0
21-12-2010, ora 09:37
mamiAle
Nu este medic/terapeut
mamiAle
Va multumesc d-le doctor pentru raspunsul prompt pe care mi l-ati dat.
Nu vreau sa fac reclama proasta nimanui, dar nu am beneficiat de gratuitate pt consult ORL, am fost de doua ori ; o data consultatie si la o saptamana control si am platit de fiecare data 50 lei plus tratamentul.
Sol Auriculara de care sa folosesc , tot Garasone ?
0
21-12-2010, ora 10:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
se poate si Auriculara cu clormfenicol
0
21-12-2010, ora 10:29
mamiAle
Nu este medic/terapeut
mamiAle
Multumesc d-le doctor !
Va doresc un Craciun fericit alaturi de cei dragi si un An Nou plin de impliniri !
0
14-02-2011, ora 10:04
mamiAle
Nu este medic/terapeut
mamiAle
Buna ziua !
D-le doctor la noi problemele nu se mai termina ! Luna trecuta fetita mea a facut din nou otita medie congestiva, am fost la orl si a primit tratament picaturi otocalm si garosane alternativ, aerosoli cu dexametazona. Am fost de trei ori la control si ultima data d-na doctor ne-a spus ca e bine, doar la o ureche timpanul mai era putin congestionat, nasul a ramas tot fornaitor, polipii se vad inflamati inca. Am continuat cu spray nasonex, colargol si nasul tot asa. poate respira pe nas dar noaptea are respiratia aceea suieratoare. Azi dimineata am dus fetita la gradi pt prima data anul acesta. Inainte de a iesi din casa mi-a spus ca are urechiusa infundata, alta data a zis ca bazaie ceva la ureche, am observat ca se scarpina destul de des la urechi. Acum eu va intreb : este normal dupa atata tratament sa mai aiba probleme ? D-na doctor mi-a spus sa-i mai pun 5 zile olynt sau vibrocil.
0
14-02-2011, ora 11:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu e normal
nasul trebuie desfundat bine. aspirat si facaut spalaturi nazale
Coalrgolul se pune.. IN pozitie culcat pe spate.. ca sa ajunga in rinofaringe ( acolo sunt polipii)
urechile trebuie incalzite in fiecare seara inainte de culcare
0
14-02-2011, ora 14:24
mamiAle
Nu este medic/terapeut
mamiAle
Multumesc frumos pt raspuns ! Sa aveti o zi minunata !
0
02-05-2011, ora 02:58
mamiAle
Nu este medic/terapeut
mamiAle
Va salut cu respect d-le doctor ! apelez din nou la sfaturile dumneavoastra deoarece fetita mea are din nou otita medie congestiva stanga in urma umei raceli care aproape ca a trecut cu nurofen, acc si colargol, doar nasul mai era putin infundat si aseara a trebuit sa mergem la urgenta deoarece a inceput sa planga ca o doare urechea. A primit reteta pt ampicilina 250 mg la 6 ore, novocalmin si otocalm iar pt nas nimic. Acum eu as vrea sa va spuneti si dvs parerea, daca fetita nu a facut febra si nu tuseste este necesar sa-i dau antibiotic ? Mentionez ca d-l doctor nici macar nu s-a uitat la nasul si la gatul fetitei, nu l-a interesat daca face sau nu febra doar mi-a dat aceasta reteta pe care nu stiu daca sa i-o administrez fetitei. Va multumesc anticipat si astept sfaturile dumneavoastra 1
0
02-05-2011, ora 10:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergeti cu copilul astazi la un medic ORL
0
02-05-2011, ora 10:38
mamiAle
Nu este medic/terapeut
mamiAle
Buna ziua d-le doctor ! Vom merge astazi din nou la un alt medic orl. Cred ca nu m-am exprimat bine in mesajul anterior dar noi am fost la urgenta la orl si dupa cum v-am scris consultul a fost foarte superficial de aceea si despre tratamentul recomandat nu stiu ce sa zic si vroiam parerea dvs pana ajungem la medic din nou. Acum fetita e bine nu mai acuza dureri de urechi dar azi noapte a fost cam agitata, i-am dat paracetamol si otocalm deocamdata. O zi buna si multumiri !
0
15-05-2011, ora 16:14
Ofeliabojy
Nu este medic/terapeut
Ofeliabojy
Buna Ziua!Am o fetita de 1 anisor si a luat raceala de la mine, acuma amndoua suntem racite insa iei ii curge nasul, stranuta, si tuseste din 2 in 2 min, sunt speriata pentru ca a trecut 5 zile de an ii administrez neurofen pentru ciopii si paracetamol si tot nu i-a trecut, acuma am facut un ceai de musetel ca sa o calmez, nu stiu ce sai mai dau sai treaca tusea asta care o termina si nasucul, va rog ajutati-ma.
0
15-05-2011, ora 21:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
secretiile din nasuc.. ajung in gat sio provoaca tusea.
trebuie foarte bine desfundat nasul cuy ser.Efedrinat..si de aspirata secretiile nazale
faceti inhalatii sau aerosoli
excludeti fructele citrice si acru din alimentatie.
0
16-05-2011, ora 12:32
Ofeliabojy
Nu este medic/terapeut
Ofeliabojy
Ii place lamaia, dar de azi am exclus-o, insa am inceput sai dau si humex.am un spray olinth dar nu a avut nici un efecta, sa incerc si cu inhalatii sa vedem, va multumesc mult.
0
17-05-2011, ora 11:17
vcarmendaniela
Nu este medic/terapeut
vcarmendaniela
Buna ziua, am o fetita de 2 ani!de 2 luni este la cresa!saptamana trecuta a facut otita medie la ambele urechi!i-am dat Augmentin 7 zile, picaturi vibrocil 3 trei ori pe zi, nurofen!
la o saptamana de la tratament este iar racita, avand otita!Acum ii pun picaturi Otipax 3 pic in fiecare ureche de doua ori pe zi!nu as mai vrea sa-i dau antibiotic (mi-a recomandat Zinzin in cazul in care nu-i trece cu picaturi in nas si in urechi). este posibil sa-i treaca fara sa-i mai dau antibioticul? (facem aerosoli su ser fiziologic si flixotide)
Va multumesc!
0
17-05-2011, ora 12:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la o saptamana de la prima otita.. nu e alta otita este aceiasi otita Ne tratata corect
o otita se vindeca in 3 spatamani
dupa antibiotic trebuie continuat tratamentul antiinflamatior
trebuie avut mare grija la respiratia nazala, aspiratia secretiilor este esentiala.
urechea trebuie incalzita de 2-3 ori pe zi cu saculete cu sare
0
17-05-2011, ora 14:19
vcarmendaniela
Nu este medic/terapeut
vcarmendaniela
Multumesc mult!
cum se incalzesc saculetii cu sare?
Tratament antiinflamator? (cu ce mai exact)
0
17-05-2011, ora 14:22
vcarmendaniela
Nu este medic/terapeut
vcarmendaniela
alta intrebare: dupa ce ii pun picaturile in ureche sa i le curat?i se scurg din ureche!
va multumesc din suflet!
0
17-05-2011, ora 22:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sarea se incalzeste in tigaie.. si se pune in saculet sau un ciorap.
picaturile se pun calde in 1 ureche.. sa stea cu urechea in sus, culcat pe o parte 5-10 minute cat sta si cu saculetul cald deasupra
dupa care se repete tratamentul la alta ureche
0
19-05-2011, ora 09:46
vcarmendaniela
Nu este medic/terapeut
vcarmendaniela
buna ziua din nou!
multumesc pentru tot! am trecut-o pe antibiotic Zinnat !o ureche ii curge si tot are stari febrile! nu am reusit cu picaturi!
as vrea sa va intreb cum ii fac baie la cap? o zi buna si inca odata multumesc!
0
19-05-2011, ora 10:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu ii faceti baie la cap sau ii puneti vata cu Ulie sau creme uleioasa in ureche// dupa care bine uscata cu uscatorul de par.
Va recomand sa va internati in clinica ORL.. pentru tratamentul titei supurate
riscati sa ramana cu perforatie de timpan si auz scazut daca nu faceti corect tratamentul acasa
0
19-05-2011, ora 11:10
vcarmendaniela
Nu este medic/terapeut
vcarmendaniela
am inteles!nu o sa-i fac baie la cap!am fost cu ea la orl si ne-a dat tratament.dar de internat... nu au spus nimic ! o s-o duc la control dupa tratament sa vad cum este ! cat recomandati sa-i dau antibioticul asta Zinnat( doctorul mi-a zis sa-i dau 2 ml la 12 ore, are 2 ani si 2 luni, 11 kg)
Adaugă un comentariu / răspuns
77 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Să înțelegem rinoreea și congestia nazală
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •