Tuse seaca si flegma in cantitati uriase

06-04-2011
Daniel10517830
Nu este medic/terapeut
Daniel10517830
Buna Ziua !

Pana in iunie2009 (28ani) nu am fost fumator dar am fost expus frecvent la fumul de tigara (acasa se fuma, in camera de camin se fuma). Nu m-a deranjat niciodata si nu am avut probleme de sanatate.
De cand m-am apucat de fumat (iunie2009) tusesc continu (sec si zgomotos) si scuip continu (flegma in cantitati uriase, mai ales cand beau acidulat sau mananc condimentat/acru/iute).
Am observat ca am redus din tuse cand am fumat tigari mai slabe 7/6/7 (momentan fumez tigari foarte tari, concetratie 11/9/11).
Flegma s-a redus pe timp de zi de cand am renuntat la bauturi accidulate dar apare in cantitati reduse seara (dupa terminarea serviciului).
De ceva timp cand tusesc am o durere (destul de mare) in piept, mai precis deasupra primului rand al burtii.
De asemenea simpt un corp strain in gat (parca s-a format un nod permamnent si de cand in cand se formeaza o creasta/un cerc de solzi). Cand fumez mai mult (2 pac pe zi) simpt o creasta pe interiorul gatului.

Multumesc

O zi buna !
2 comentarii
0
06-04-2011, ora 14:50
Karla:*
Nu este medic/terapeut
Karla:*
mai bine te duci la medic sa iti dea pastile... k s-ar putea sa ai infectie in gat... si nu mai fuma, nu mai bea acidulat si nu mai manca acru...
0
06-04-2011, ora 14:51
Karla:*
Nu este medic/terapeut
Karla:*
k sa elimini tot din gat iti trebuie antibiotice asa k nu mai sta si dute la medic ;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fumatul pasiv reduce bariera imunologică și poate accelera dezvoltarea tumorilor
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Fumatul de țigări în perioada de pubertate poate afecta sănătatea generațiilor viitoare
  •