Tuse rebela veche de 4 ani

27-10-2012
Mariana Z.
Nu este medic/terapeut
Mariana Z.
Dupa o raceala puternica, in martie 2008 am ramas cu o tuse rebela, care nu cedase la nici un tratament obisnuit pentru tuse productiva (Eurespal/Erdomed/Acc/Mucosolvan/Mucosin), asa incat am facut o antibiograma la sputa si mi-a fost depistat Pneumococ (micoza absenta). Am luat antibiotic cf. sensibilitatii si tot felul de siropuri, ceaiuri si alte tratamente naturiste (Baraca, Biosept-Fares) si o vreme am tusit mai rar, dar de disparut nu mi-a disparut tusea nici peste vara, nici in iarna care a urmat. Cred ca am baut kg de Tusimun, Calmotusin, Plantusin, sirop de ridiche neagra si alte ceaiuri antitusive.
In martie 2009 eu tot tuseam asa incat am fost la Spitalul TBC din Galati, am facut raze (unde a iesit totul OK) si am repetat analizele la sputa. Rezultat: nu am TBC, in sputa purulenta a iesit de aceasta data colibacil si am luat Klacid (cf.sensibilitatii) si iar vesnicele medicamente si ceaiuri+siropuri de tuse....am tusit cu diferite intensitati in continuare, asa incat in mai 2009 am fost si la ORL pt.un consult (tratament Bioparox) si un frotiu lingual...nimic, care sa justifice tusea persistenta, care a continuat si peste an.
In ianuarie 2010 eu tot tuseam si am plecat din nou sa caut o cauza si mai ales un tratament bun, asa ca din nou Spital TBC, raze-OK, analiza sputa (nu am TBC), am stafilococ alb nepatogen (micoza absenta) si am luat ZINNAT 10 zile(dupa sensibilitate)+tratamente pt.tuse alopate+naturiste...., tot tuseam, am fost la ORL - mi-au recomandat exudat faringial+frotiu lingual si nu a iesit nimic, care sa justifice tusea, asa incat am plecat la alergologie. De acolo mi-au recomandat 3 luni Singuler (cate 1 pastila seara) si Seretide (pufuri), dupa pufuri ma sufocam si ma simteam mai rau (le-am abandonat dupa 2 sapt.) iar Singuler-ul l-am luat cele 3 luni, dar fara sa observ nici cea mai mica modificare/ameliorare si tot tusind in continuare....
In martie 2011 eu tot tuseam asa ca din nou Spital TBC, raze-OK, analiza sputa mucopurulenta (nu am TBC), am de data aceasta din nou Pneumococ, micoza-rare colonii, iau Unasyn (o doza f. puternica 10 zile) si Nizoral (recomandare pt.CT-suspiciune bronsectazii bazal bilaterale), a fost ceva mai bine, dar tot nu cedase tusea de tot, ....cu tratamentele naturiste +ceaiuri trece anul (fara CT).
In februarie 2012 mi-am recomandat singura analiza la sputa mucopurulenta (am si de data aceasta Pneumococ) si micoza prezenta, ma duc la medical de familie, imi recomanda cf.sensibilitatii Zinnat 7 zile si in primele 5 zile si Gentamicina injectabila (?)+Erdomed. Fac tratamentul, nu constat nici o ameliorare de durata, asa ca ma hotarasc sa ma duc din nou la TBC. Fac raze-OK, tot recomandare CT, fac in aug.CT-rezultatul este fara focare patologice intraparenchimatoase pulmonare, fara adenopatii mediastinale patologice, ficat cu structura omogena native, glande suprarenale de aspect normal CT. Concluzia-aspect CT nativ in limite normale.
Va rog sa ma ajutati sa scap de aceasta tuse care a ajuns sa ma epuizeze (obosesc mai repede, dupa atata tuse). Mentionez ca eu nu sunt fumatoare.Nu tusesc noaptea, nu pot expectora usor, simt nevoia sa-mi dreg glasul mereu si sa tusesc pt. ca simt o flegma mereu in gat si nu pot scapa de ea. Am observant ca tusea apare la schimbarile de temperature (de la cald la rece) si la fumul de tigara. Ce sa mai fac si unde sa ma mai duc ca sa aflu cauza si tratamentul necesar?
5 comentarii
0
29-11-2012, ora 12:46
Portarel
Nu este medic/terapeut
Portarel
Si eu aceleasi simptome de aproximativ 6 ani.
Daca aflati ceva nou nu uitati sa postati un eventual diagnostic.
0
24-06-2013, ora 16:15
terapeut si nutritionist. Spanu
Identitate neconfirmată
terapeut si nutritionist. Spanu
Buna ziua.
Am avut un astfel de caz si in urma unei investigatii mai amantite am constatat ca este o forma alergica la temperatura rece cald.e posibil sa fie si la dumneavoastra ceva asemanator. Investigatia prin biorezonanta va poate depista acest lucru.
0
01-02-2014, ora 22:16
elenaloredana
Nu este medic/terapeut
elenaloredana
Buna ziua! D-na Mariana Z. as fi foarte interesata sa stiu ce ati mai facut in continuare cu cazul d-voastra (observ ca ati postat subiectul in 2012), intr-ucat sotul meu este "copia d-voastra " cuexact aceleasi simptome de 3 ani, coincidenta facand ca si el sa mearga tot la TBC Galati de mai multe ori! Ideea e ca nici noi nu gasim solutii si deja sotul a ajuns la epuizare, nemaisuportand aceasta tuse cu flegme care se declanseaza mai ales la aceasta trecere cald rece! M-ar satisface foarte tare un raspuns din partea d-voastra! Va multumesc!
0
28-11-2018, ora 20:14
DorinaSharaky
Nu este medic/terapeut
DorinaSharaky
Ce ati facut cu tusea, eu sunt la fel plus ca sunt in Egypt si nu prea ma descurc cu limba
0
28-11-2018, ora 22:08
Mariana Z.
Nu este medic/terapeut
Mariana Z.
Sunt mai bine cu tusea...dar nu ma intebati de la ce?
In 2014, m-am internat 1 sapt.la Sp.Militar GL la dr.Stupu si m-a plimbat in fiecare zi pe la: gastro-am facut endoscopie-nu era tuse de la reflux gastro esofagian, endocrine, consult si echo la glanda tiroida -nu am nimic, cardiologie, sa nu fie de la o boala de inima...nimic, radiografie sinusuri- usor inflamate, am primit tratam.cu aerosoli, fibroscopie-nici un corp strain, pana la corzile vocale, care s-au distantat, de la atatia ani de efort de tuse...si mucus.
La analize IgE a aratat clar ca nu am fond alergic, dar aveam candida, probabil de la atatea antibiotice.
am facut tratam cu fluconazol mult timp...nu prea a contat.
Anul urmator am plecat la Bucuresti unde mi-au facut CT la sinusuri...ca sa constate ca n-am nimic, dar voiau sa-mi" barbiereasca"amigdalele...nu am fost de acord pt.ca nu ma doare in gat si nu le am inflamate sau purulente.
La plamani imi propuneau sa fac bronhoscopie, era singura investigatie pe care nu o facusem.
Am refuzat, mi-e frica de bronhoscopie si nu cred ca aveau ce gasi, gen corp strain sau tumora...
Au trecut anii si din ce am mai luat (si ce n-am luat...credeti-ma ca multe) eu simt ca m-a ajutat in dif. situatii: Tusocalm (codeina, nu), Baraka, Imunotus (e ACC, dar si cu plante) si sa beau apa 2 litrii pe zi, asa cum se recomanda, dar eu nu o fac decat daca ma chinui.
Vara sunt mai bine, cum da frigul insa...iar incep.
Dar in medie sunt mult mai bine, dupa 10 ani...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •