Tuse provocata de candida bucala

29-07-2013
mntrzvn
Nu este medic/terapeut
mntrzvn
Povestea incepe in felul urmator, in iarna am racit, am ramas cu o tuse seaca, am fost la doctor de 3 ori de fiecare data mi-a dat Augmentin (cred ca am luat pe putin vreo 50 ), vazand ca nu imi trece a trecut pe injectii, am facut gentamicina cu formun la 12 ore.. pe langa toate aceastea am luat Baraka, sirop Prospan, Stodal, MOM, pastile de supt Strepsils Plus, Septolete, Grintus.Vazand ca tot tusesc am hotarat sa merg la un doctor ORL, la primu consult mi-a recomandat sa nu mai beau acidulate ( de cand am tusea nu am mai baut acidulat si rece ) si sa iau Strepsils Plus si Nurofen, am mers din nou la consult, mi-a zis ca am candida si de la ea provine tusea, urmez in prezent tratament cu Nistatina si Glicerina Boraxata.Mentionez ca zilnic cam de 3 ori fac gargara cu apa sarata si bicarbonat de sodiu alimentar, ceai de musetel, tei, cimbru.

Am si o programare la alergologie peste cateva zile insa ma tem ca nu este pe fond alergic tusea.

Ce as mai putea face pentru a scapa de aceasta tuse insuportabila care persista de peste 3 luni... ?

Va multumesc pentru atentie si ajutorul acordat.
6 comentarii
0
29-07-2013, ora 11:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. investigatii la gastrlogie.. sa nu fie un reflux gastric care afecteaza faringele
2 consult la Pneumo-ftizio.. de exclus o traheo-bronsita
3 radiografia SAF de exclus sinuzita
4 se achizitioneaza aparat salin si aparata aerosoli pentru tratament la domiciliu
5 se face aromoterapie cu uleiuri volatile
0
29-07-2013, ora 23:13
mntrzvn
Nu este medic/terapeut
mntrzvn
Intrebarea mea este pot obtine trimitere de la medicul de familie in asa fel incat sa le fac gratuit ? Nu imi permit sa dau peste 100 de lei pentru cate un test.. Va multumesc pt ajutorul acordat!
0
30-07-2013, ora 08:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. trimiterea la gastro si la pneumo..sunt cu bilet
la Radiografia SAF.. e tot cu bilet de investigatii.. dfar cred ca se mai plateste ceva..
0
23-08-2013, ora 23:40
mntrzvn
Nu este medic/terapeut
mntrzvn
Dupa ce am vorbit cu dvs., am facut o radiografie SAF, doctora de la ORL mi-a spus ca am sinuzita maxilara cronica cu ingrosari discontinue a mucoasei accentuate pe partea dreapta.Eu simt mucoasa infundata ceea ce a aparut si la SAF si nu o pot scoate, scuipa, deabia inghit putin din ea.. insa pe langa acestea, tusea continua sa fie prezenta, am momente cand tusesc si am crize si momente cand nici nu am sti ca tusesc de peste 3-4 luni.Tratamentul de la ORL este urmatorul : Aerius - Xyzal - Si vreo 3 soiuri de picaturi nazale (apa de mare, rinosil + ceva mentolat).Nemai suportand tusea m-am oprit la o farmacie si am luat in sirop Sinecod, la ORL am cerut injectii gentamicina si ampicilina insa a refuzat sa imi dea.Daca fac efort (alerg) tusesc foarte rau din 5 in 5 secunde... de la atata tuse ma doare capul si tamplele simt si o durere in capul pieptului cand tusesc foarte mult.Am mai observat cand intru undeva unde este aer conditionat ma apucat criza de tuse.Am fost si la alergologie si mi-a dat Paracetamol Sinus 4/zi si Mucosolvant 3/zi, tratamentul l-am terminat si nimic..nustiu ce as mai putea lua, medicamente, siropuri nustiu.. Eu vreau injectii pt ca m-am saturat sa testez toata gama medicamentelor.

Ce sa mai fac/iau ? As vrea sa-mi iau si siropul de
0
23-08-2013, ora 23:41
mntrzvn
Nu este medic/terapeut
mntrzvn
Siropul de la Grintuss observ ca toata lumea il lauda, ce parere aveti ? Astept raspuns. Va multumesc !
0
29-10-2015, ora 19:33
crisdumitru
Nu este medic/terapeut
crisdumitru
Bună ziua, stiu ca a trecut ceva timp, dar m-ar interesa dacă aţi reuşit să scăpaţi de respectiva tuse. Ma confrunt cu exact aceeaşi problema de 3 ani, am făcut toate investigaţiile, am încercat o suma impresionanta de tratamente, şi nimic.. Nu mai ştiu ce sa fac. Mulţumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •