Tuse persistenta cu o senzatie de fulg in gat

27-01-2016
Gusu
Nu este medic/terapeut
Gusu
Buna aeara, domnule doctor !
O sa incerc sa fiu cat mai concisa, cu privire la afejctiunea aceasta.de ani intregi am tot avut probleme cu gatul, am ajuns pe la multi medici si intr-un final cativa au ajuns la un diagnostic comun ( rinofaringita atrofica ). Ma obisnuisem cu toate simptomele, tuse, gat uscat, secretii ( de consistenta unui albus de ou crud ). Sper sa ma scuzati ca fac asemenea comparatii.deci mucoasa mea naxo- faringo-laringiana e atrofiata. Asta vara am facut o traheo-laringita foarte urata. Mi se intampla des, dar asta m-a terminat, pt ca, dupa o luna de zile de la aceast episod a inceput cosmarul.avdica o secretie abundenta, incolora si foarte lipicioasa, care imi provoaca acest, , gadilat, , in gat, care imi perturba viata ( mai ales noaptea, pt ca in pozitie orizontala parca se accentueaza). Am luat antibiotice ( doxicilina, asta am avut, pt ca nu löcuiesc in Romania ) si am observat ca s-a ameliorat pt 10 zile situatia. Concomitent cu asta eu folosesc apa de mare ( rinomer ) si vit A solutie uleioasa in care am pus o fiola de gentamicina, la recomabndarea unui medic.
D-le doctor ce credeti ca pot avea ? In doua serii am luat doxicilina si mi-a trecut, dar nu mai pot lua, iar vit A nu stiu cat tinp pot sa o folosesc. Mi-am facut teste pt alergii si nu sunt alergica la nimic, nu am nasul infundat niciodata, nu am secretii purulente., asadar ce pot sa am in afara acestei atrofii de mucoasa ?
Va rog din suflet sa imi faceti o recomandare medicala si eventual pt niste teste mai elaborate ca sa vad de ce nu scap de gadilatul asta. Deci gadilatul acesta apare cand din sinusuri se scurge secretia aceea incolora si lipicioasa de care v-am vorbit. Va rog daca se poate sa ma ajutati. Fac si aerosoli, dar nici o ameliorare ; dar stiu sigur ca totul are legatura cu laringo-traheita, pe care nu cred ca am tratat-o corespunzator
In speranta ca nu v-am plictisit, va doresc o seara frumoasa si numai bine !!Oana
7 comentarii
0
27-01-2016, ora 22:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu stii bine..
tot ce ai descris, inclusiv si laringita au ca si cauza
Refluxul gastro-esofagian si alimentatia incorecta
am scris sute de postari despre asta pe forum
0
27-01-2016, ora 23:22
Gusu
Nu este medic/terapeut
Gusu
Dar eu nu mananc aproape delöc carne, nu beau sucuri acidulate...e posibil insa de ce a coincis cu infectia laringiana si de ce secretia vine dinspre sinusuri ? Va rog sa nu va supårati pe mine, dar nu am citit despre reflux. Nu ar trebui sa mai am si alte simptome, ca sa concluzionam ca ar fi asta ?
Oricum va multumesc pt raspunsul prompt.
Cu consideratie Oana
0
28-01-2016, ora 11:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca un exemplu
lactatele sunt foarte greu digerabile si sunt si producatoare de mucus
favorizeaza problemel gastro-intestinale si secretii de mucus nas-faringe
0
28-01-2016, ora 18:38
Gusu
Nu este medic/terapeut
Gusu
Am citit cate ceva pe förum despre asta ( despre refluxul esofagian ). Pe mine secretiile ma deranjeaza cand ajung la trahee, pt ca am senzatia ca nu am aer si tusesc pana vomit. De aceea v-am cerut opinia. Multumesc oricum pentru sugestii. O seara frumoasa !
0
28-01-2016, ora 21:37
Gusu
Nu este medic/terapeut
Gusu
Si inca ceva d-le dr, de ce se amelioreaza totul dupå ce iau antibiotice ?
Nu vreau sa monopolizez atentia d-voastra, doar caut un raspuns in disperare de cauza. Cu multumiri !
0
29-01-2016, ora 08:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ffindca antibioticul distruge toti microbii care sunt sensibili la acel antibiotic.. absolut in tot organismul.. inclusiv si pe tractul digestiv...
dar nu asta este solutia corecta pe termen lung
0
29-01-2016, ora 09:19
Gusu
Nu este medic/terapeut
Gusu
Va multumesc din suflet pt raspuns si va felicit pt activitatea dvs sustinuta pe blög. Numai bine si sanatate vä doresc !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.