Tuse de aproape un an care nu se trece

15-10-2013
ioana98
Nu este medic/terapeut
ioana98
Domnu doctor sunt disperata, am o tuse de aproape un an care nu se trece, precizez ca nu sunt in tara, lucrez in italia, nu sunt fumatoare nu lucrez in mediu toxic, insa tusea se tine scai de mine.Anu trecut cand am fost de sarbatori acasa am racit am luat tratament cu antibiotic biseptol si hexoraletene, pentru o perioada mi-a trecut, apoi iarasi, am inceput sa tusesc, este o tuse seaca uneori, foarte ra, se intampla sa fie productiva.Toata vara am fost la mare sperand totusi ca, trece tusea, insa trebuia sa nu stau lungita pe spate sau pe burta ca incepeam sa tusesc.Am facut tratament cu antibiotic claritromicina 500mg, si exepectorante, insa nu trece, am facut tratamente naturiste cu ceai de ceapa, de salvie busuioc, insa trece o saptamana cel mult si apoi iar incep sa tusesc.Ziua nu am nimic nu tusesc, insa noaptea pentru mine e un cosmar ma pun in pat si tusesc toata noaptea nu ma pot odihni deloc.Doctorita de aici m-a consultat si mi-a spus ca la plamani nu am nimic, gatu este problema..dar orice tratament as lua trece pentru 3-4 zile apoi iar tusesc., nu fac temperatura, gatu nu ma doare, dar eu tusesc.Va rog din suflet sa ma ajutati.
1 comentarii
0
03-10-2019, ora 15:53
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună ziua! Mergeți la pneumolog și faceți spirometrie, radiografie toracică apoi CT toracic dacă este nevoie. Dacă se exclude patologia pulmonară, mergeți la un medic ORL pentru consult și investigații suplimentare. O zi liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •