Tuse cu senzatie de voma de mai bine de 6 luni

17-07-2014
12m34
Nu este medic/terapeut
12m34
In urma cu 6 luni, am inceput sa tusesc, sa ma innec si sa tusesc. M-am dus la medicul de familie, s-a uitat in gat - nimic. M-a ascultat la plamani- nimic. Tusea continua, mai cu seama dupa ce mancam sau in timpul meselor.M-am dus fara trimitere la o clinica particulara si mi-am facut o radiografie pulmonara. Plamanii curati, nici o problema. Tusea continua aproape pana la voma. Am observat ca limba mea este incarcata, alba, mi-am dat seama ca este o ciuperca desi nu am utilizat antibiotice in acea perioada. Mi-am facut un exodat faringian si o fungigrama. Candida absenta, restul negativ. deci..tot..nimic. Tusea continua. Dupa 2 luni mi-am repetat analizele la alt laborator din Deva. Tot nimic.
Speriata este putin spus. Sunt f. speriata, nu pot crede ca desi este atat de vizibil ca am o ciuperca( limba este tot alba, tot incarcata)totusi analizele iasa incontinuare3 negative. Ma innec tot mai des, tusesc tot mai mult in timpul meselor si imediat dupa ce mananc ceva.
Va rog ajutati-ma, dati-mi o solutie care sa o incerc chiar si asa, la distanta. N-am posibilitatea deocamdata sa ma deplasez in alt centru mai mare pentru investigatii.
Va multuimesc din suflet, astept pe emailul meu un sfat competent.
1 comentarii
0
18-07-2014, ora 09:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 LIMBA este oglinda tractului digestiv
problema este pe tractul digestiv.. stomac, intestine
refluxul gastric afecteaza faringele si duce la tuse
2 e nevoie de consult si investigatii la gastrologie
3 pe forum gasesti sute de sfaturi ce regim trebuie sa adopti si ce tratament local tre sa faci pentru aceasta tuse
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •