Tuse cronica si resturi amigdaliene inflamate

05-02-2009
aibaroc
Nu este medic/terapeut
aibaroc
Buna ziua!

In primul rand vreau sa mentionez ca am fost operat de polipi la varsta de 2 luni, am urmat un tratament cu antibiotice de lunga durata la 6 ani si acum 4 ani m-am operat de amigdalita cronica.

1. M-am simtit bine 2 ani dupa operatie, dar incepand de anul trecut au aparut din nou probleme.
Am facut o excursie in Grecia de 1 mai si dupa ce m-am intors am observat ca tusesc mai mult decat ar fi normal. Situatia dureaza de aproape un an. Am fost la medic, am luat mai multe tratamente, am facut radiografii la plamani si nu s-a descoperit nimic. Am facut teste de alergie care nu au scos nimic la iveala. In principiu simt o iritatie pe esofag in partea inferioara, chiar inainte de a cobori in cutia toracica. Am urmat un tratament pentru rinita alergica, dar fara rezultate. Am incercat si tratamente naturiste cu propolis dar nu simt nici o ameliorare.
2. In vara anului 2008, in urma unor analize a reiesit ca ASLO este 440. Drept care, medicul de familie mi-a recomadat 6 luni de MOLDAMIN, mai ales ca simteam si genunchii la schimbarea vremii. Am facut numai 14 saptamani, pentru ca doctorii ORL si internisti cu care am discutat mi-au sugerat ca nu este in regula tratamentul. Din toamna anului trecut (2008) a inceput sa ma doara urechea dreapta. Dupa alte teste: exudat, test auditiv (la care a rezultat un grad de surzenie la ambele urechi de 0, 5 din 5), radiografie a zonei nazale, radiografie(nu stiu sigur daca nu se numeste altfel) a glandei tiroide s-a constat inca o data ca nu am mai nimic in prima instanta. Sesizandu-ma ca e ceva in neregula in partea dreapta cu locul in care a fost amigdala, mi-a confirmat un doctor ca am resturi amigdaliene inflamate. Am luat tratament cu antibiotic si mi-a trecut durerea de ureche temporar. Tusea a persistat. Durerea de ureche a revenit si nu este constanta. Nu conteaza ca stau mai mult in frig sau nu/ nu imi dau seama de ce se intensifica sau scade.

Acum am ramas cu o inflamatie cronica a restului amigdalian pe partea dreapta, pe care o simt in ureche si aceeasi iritatie in partea inferioara a gatului.

In final, vreau sa adaug ca am si deviatie de sept, spre partea dreapta.

Am incercat sa imi ordonez si stilul de viata in sensul ca nu beau acidulat, nu beau/mananc prea rece sau cald, imi pun fular mai totdeauna iarna, etc.

Ma indoiesc ca nu as avea nimic, deoarece nu ma simt bine, si in plus ma tem ca lucrurile vor evolua negativ. Dar nu stiu nici la ce solutii sa mai recurg.

Va multumesc anticipat pentru opinia dumneavoastra!
4 comentarii
0
05-02-2009, ora 22:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara !
Restul amigdalian.. trebueste volatilizat.. cu lser sau Raadiofrecventa.
fiindca fiecare acutizare.. agraveaza reumatizmul.
Moldamina.. recomanda toata lume a cate 3 luni cu pauze..
dar cum in medicina nu e nimic prestabilit si fiecare pacient se trataeza individula.. numai medicul reumatolog care va cunoaste este in masura sa stabileasca tratamentu;l
am vazut cazuri reusite de tratament cu moldamina 12 luni consecutiv.
0
05-02-2009, ora 22:51
aibaroc
Nu este medic/terapeut
aibaroc
Va multumesc frumos!

In legatura cu tusea, ce alte investigatii as putea facepentru a-mi dau seama daca am si alta infectie in partea inferioara a gatului?

Cu stima!
0
06-02-2009, ora 07:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Dupa cate tratam, ente ai luat.. este posibil sa fi facut o gastrita cu reflux gastroesofagian.. !
acidul gastric ajungand pe esofag si in hipofaringe... arde mucoasa o inflameaza si duce la iritatie si secretii vascoase si tuse.
trebue sa investighezi tractul digestiv la gastroenterologie.
0
12-06-2009, ora 08:22
aibaroc
Nu este medic/terapeut
aibaroc
Doresc sa multumesc domnului doctor pentru operatie. A fost foarte eficienta si mult mai putin dureroasa fata de ce ma asteptam. De fapt, nu am simtit mai nimic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  •