Tuse (hemaj)

29-10-2011
geta p.
Nu este medic/terapeut
geta p.
Buna ziua,
Intrand pe acest forum am observat ca sunteti "mama ranitilor" si indraznesc si eu sa va expun problema mea, sperand ca veti avea timp sa-mi dati un sfat.
La inceputul lunii aprilie am avut o raceala, fara tuse, care a trecut dupa o saptamana, dupa tratament cu coldrex, nurofen, ceaiuri. De la sfarsitul lunii aprilie am secretii in gat dimineata pe care le elimin printr-o tuse din gat (hemaj) si simt nevoia de respire adanc din cand in cand, iar uneori am impresia ca nu intra aerul in plamani (ridic umerii ca sa pot respire adanc).Secretiile sunt vascoase, galbui sau alb murdar. Mai am si peste zi secretii transparente iar spre seara devin uneori albe si mai abundente.Stiind ca am fost racita si fosta fumatoare (am 49 de ai, am fumat cam 12 ani, cu cateva pause de 2-3 ani, 5-6 tigari pe zi, nu mai fumez din ianuarie) am mers la pneumolog, care m-a ascultat la plamani si mi-a pus diagnosticul bronsita trenanta. Mi-a prescris tratament cu erdomed, baraka si frenolyn. Dupa o saptamana de tratament, timp in care nu s-a schimbat nimic, am fost la control. Am facut o radiografie - curata- si o spirometrie - foarte buna. Mi-a mai dat un tratament cu sumamed, aerius si paxeladin. Nici de data asta nu s-a schimbat nimic. Am plecat in concediu 3 saptamani si la intoarcere am fost la alt pneumolog. Consultatie, alta radiografie - fara probleme, alta spirometrie - la fel de buna ca prima. Concluzia: nu am nimic la plamani (auzindu-ma tusind medical a zis ca nu e tuse de la plamani) si am fost trimisa la ORL. Primul ORL-ist mi-a pus diagnosticul de faringita cronica. Am facut exudat faringian - n-a iesit nimic. Am primit tratament cu aerius, nazomer si vitamina A uleioasa (mi se usuca gatul) si medicul a plecat in concediu. Am fost la alt medic unde am facut endoscopie nazo-laringo-faringiana al carui rezultat este:
- deviatie de sept spre dreapta cu creasta bazala neobstructiva ant.-post.
- cornete nazale mijlocii si inf. eritrofice(?). bilat.
- meat mediu liber, fara secretii sau formatiuni patologice, (un cuvant pe care nu-l inteleg) sfeno-etmoidal fara secretii bilat.
- cavum liber
- orificiu faringian dr. al trompei lui Eustachio edematiat moderat cu exteriorizare de secretii mucoase (ma durea uneori si urechea dreapta)
- baza limba cu depozite albicioase
- epiglota hiperemica (?) pe fata laringiana, congestie (alt cuvant pe care nu-l inteleg)
- corzi vocale cu mobilitate normala
- congestie perete posterior hipofaringian
Am facut si o audiograma care a fost fara probleme.
Tratament: paracetamol sinus, aerius si inca ceva ce nu-mi amintesc si o trimitere catre gastro - suspecta BRGE, desi nu am simptome caracteristice acestei boli. Dupa tratament nu m-a mai durut urechea.
La gastro am primit trimitere la endocrinologie - tiroida e normala si la laborator pt un raclat lingual - candida absenta, recomandarea pt endoscopie gastrica si radiografie cu bariu - care sunt destul de scumpe si nu am putut sa le fac si tratament trei saptamani cu nexium - fara nici un rezultat.
Am mers la alt medic ORL care mi-a facut o radiografie SAF - rezultatul: voalarea sinusului maxilar drept (simt uneori cum mi se scurg secretii in gat).
Tratament: diclac, bixtonim, aerosoli cu gentamicina, dexamet....., ACC, ser efedrinat, biorinil (am imprumutat 1 aparat de aerosoli). Dupa tratament secretiile de dimineata sunt mai decolorate si mi se desfunda nasul cu bixtonim. La control medicul a zis ca vede gatul curat si ca secretiile sunt din plaman. Precizez ca nu tusesc din plaman. Tusea e ca atunci cand simti nevoia sa-ti dregi glasul - dimineata mai apasata, dar acelasi gen de tuse.
Mi-a mai dat tratament cu ACC si Vitamina A uleioasa.
Asa ca, ieri am mers la pneumologie la camera de garda a spitalului Marius Nasta, unde medicul de garda mi-a facut o radiografie, dar nu m-a consultat la plamani si mi-a zis ca nu am nimic. La intrebarea mea daca ar putea fi bronsita cronica mi-a zis, doar pe baza a ceea ce am spus eu, adica ce am scris mai sus, ca ar putea fi si mi-a dat o reteta cu eurespal, erdomed si un inhalator al carui nume nu-l pot descifra pe reteta. Nici nu stiu daca sa mai urmez acest tratament.
Deja am ajuns la disperare si incep sa intru in panica cu atatea diagnostice si tratamente care nu au nici un efect.
Am o viata linistita, fara prea mult stres - exceptie face situatia prezentata. Nu fumez, nu beau alcool, nu beau acidulat, nu beau rece, nu mananc acru, nu mananc citrice - am vazut ca sunt recomandari pe care dumneavoastra le faceti.
Mai vreau sa precizez ca in iarna trecuta, din februarie pana in a prilie am folosit aerul conditionat pentru incalzire la serviciu. Aparatul e pozitionat deasupra biroului meu si imi vine aerul (cald) din fata, de la o distanta destul de mica si a fost singura sursa de caldura.
Va multumesc pentru timpul acordat.
1 comentarii
0
29-10-2011, ora 15:16
geta p.
Nu este medic/terapeut
geta p.
Mesajul e pt. dl. Dr. V. Flueraru.
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.