Tumora pancreas

05-01-2013
claudiu75
Nu este medic/terapeut
claudiu75
Buna ziua, am 37 ani, din data de 26 Decembrie 2012 a inceput sa ma doara stomacul la orice mancam, balonare, scaun alb, urina inchisa la culoare, inceput de icter. Am fost internat pt evaluari pe 2 ian iar pe 4 ianuarie am facut CT abdomen cu subsatnta de contrast.
Rezultatul: Ficat de dimensiuni normale, structura omogena, fara procese inlocuitoare de spatiu
Minime dilatari de cai biliare intrahepatice in teritoriul ambilor lobi
Intracefalopancreatic, coledocul se ingusteaza brusc fiind inglobat intr-un proces inlocuitor de spatiu hipodens spontan, slab iodofil, inomogen, imprecis conturat, de aprox 4.5/6/3.5 cm situat la nivelul capului pancreasului si procesului uncinat, extins si la nivelul corpului pancreatic. Formatiunea tumorala pancreatica nu se delimiteaza net de cadrul duodenal, care prezinta pereti infiltrati.
Splina, rinichii, vezica, prostata aspect normal,
Adenopatii inghinale bilaterale de pana la 2 cm.
Fara lichid in cavitatea peritoneala.
Concluzii:
Proces inlocuitor de spatiu cefalo-pancreatic si la nivelul proicesului uncinat, extins si la nivelul corpului pancreatic, cu invazia coledocului terminal si minima dilatatie de cai biliare inrtrahepatice.
Infiltratia grasimii intraabdominale peripancreatice, probabil carcinomatoasa.

Intrebare pt dl Raul Duke si nu numai - doresc raspuns sincer: exista sanse de operatie? daca nu, merita sa mai fac chimioterapie? daca merita sa incerc ceva naturist cum am vazut ca se lauta clinica Nova Vita din Belgrad?
Luni 7 ianuarie ajung la cluj pt investigatii.
Multumesc.
8 comentarii
0
05-01-2013, ora 13:59
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
clinica din belgrad NU se lauda..multi s-au vindecat.
oricum sunt si f buni diagnosticieni (stii cum e..)
noi avem medici f buni dar nu aparatura
va doresc sanatate maxima
0
05-01-2013, ora 16:02
claudiu75
Nu este medic/terapeut
claudiu75
Buna, nu vreau sa intru in polemica insa am citit unele reactii nu tocmai favorabile legate de Nova Vita. Eu insa le mai dau incredere - de aia i-am si pomenit si luat in calcul. Niste exemple de cancer pancreatic tratat cu succes cunosti la ei? Multumesc.
0
05-01-2013, ora 22:26
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
niciunde o astfel de boala NU putem zice ca s-a tratat cu succes.
DAR, ma voi ruga sa-ti fie bine- Florine!
p.s.
maine iti voi lasa si-un mesaj privat
cele bune,
0
06-01-2013, ora 13:27
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Cancerul pancreatic se opereaza cu rezultate bune la Centrul de Chirurgie Generala si Transplant Hepatic - Fundeni. Incearca sa mergi la domnul conferentiar Mihnea Ionescu. Numai bine
0
06-01-2013, ora 17:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
esti extraordinar de tanar pentru un cancer de pancreas. totusi, din pacate, asta nu exclude diagnosticul. trebuie sa te prezinti la un centru clinic de gastroenterologie, si cunoscand mai mult bucurestiul, subscriu si eu la varianta cu FUNDENI. cred ca e cea mai buna. in orice caz, trebuie facuta mai intai de toate o BIOPSIE, alt lucru neputand sa ateste notiunea de cancer. daca intr-adevar despre asta e vorba, cu ajutorul unui oncolog, as recomanda repede de tot un PET/CT, daca se merge pe ideea unei eventuale operatii. desigur ca acest PET/CT teoretic ar merge facut din prima, chiar inainte de biopsie.

pentru toate astea ai nevoie de un spital mare, clinica universitara, cu chirurgi specializati, dar si cu gastroenterologi si mai ales oncologi, care toti sa poata discuta intre ei. daca te lasi pe mana unuia singur, sansele ca o sa greseasca sunt maricele. ideal ar fi sa te misti cat mai repede ! mult succes si sper sa ne tii la curent ! abandoneaza, macar pentru moment, ideea risipitoare de timp cu "calatorii prin alte tari". ai nevoie de niste lucruri foarte disponibile si in romania, atat.
0
28-01-2013, ora 15:55
Nina.
Nu este medic/terapeut
Nina.
Va doresc mult mult succes domnule Claudiu 75.
De asemenea, va rog mult sa scrieti despre reusita Dvs, care chiar speram cu totii sa se intample.
Despre dr. Mihnea Ionescu mi s-a vorbit in aceeasi maniera, respectiv ca este printe cei avizati sa dea pareri si rezultate pe masura. Sper sa reusiti!
Mult curaj!
0
11-02-2013, ora 09:16
claudiu75
Nu este medic/terapeut
claudiu75
Din fericire, in urma unei endoscopii cu biopsie la doamna doctor Andrada Seicean din Cluj s-a constatat ca am pancreatita acuta si nici pomeneala de tumoare.
Am fost operat in Ianuarie la Chirurgie 3 in Cluj pentru colecistectomie (facusem icter din cauza pancreasului imflamat)

Ceea ce mi-a ramas neclar este ca in afara ca in afara de doamna de la imagistica care mi-a facut CT-ul si care din fericire s-a inselat, cum de cei de la chirurgie 3 din Cluj (care au prelevat si biopsii de la ganglioni) nu au vazut ce este acolo (dupa operatie scriind ca am o tumoare de 5 cm) iar doamna Andrada cand mi-a bagat furtunul pe gat a excalmat :veste buna! e doar pancreatita!

A fost o experienta de cosmar ultima luna care din fericire s-a terminat cu bine. Am senzatia ca mi s-a dat o noua viata.
0
11-02-2013, ora 19:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
felicitari! numai bine pe viitor !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.