Tumora hepatica 13 cm!

26-10-2012
michelle7711
Nu este medic/terapeut
michelle7711
Sa ma ajute cineva..va rog!!! tatalui meu in varsta de 68 de ani i s-a descoperit de cateva zile o tumora hepatica..de 13 cm! a facut toate ecografiile..RMN..tomografie..tot ce tine de investigatie..si abia maine i se face biopsia pentru a a se afla natura acestei tumori..dar cred ca medicii sunt rezervati in privinta operatiei..pentru ca trebuie sa se consulte..maine dupa rezultatul biopsiei se va sti natura..si daca poate fi operat. Noi.copii..nu mai dormim.plangem intr-una..plus ca la o clinica privata aceasta interventie..care e deosebit de grea..costa 100 milioane vechi:(..va dati seama..suntem distrusi..tata e pensionar..are o constitutie scheletica..ne e foarte frica..a mai trecut cineva prin asa ceva..cu o tumora mare...sunt sanse sa fie benigna..?sau e mai mult ca sigur cancer..el nu are dureri..nici nu a avut..a facut febra si se se simte obosit..si nu mai ave pofta de mancare..din ceea ce citesc pe net..chiar si dupa o rezectie a tumorii speranta de viata e mica..max 4 ani..va dati seama cum ni s-a dat viata peste cap..
27 comentarii
0
26-10-2012, ora 01:01
triteandorin
Nu este medic/terapeut
triteandorin
Aveti un rezultat al ecografiei? CT, RMN?
E posibil sa fie si benigna, pt asta se face punctie dar sunt cateva semne imagistice care inclina spre benign, respectiv malig. In cazul in care tumora a afectat o parte din ficat si poate fi extirpata, cealalta parte poate prelua functia in totalitate chiar daca e 10% iar restul ficatului se regenereaza. daca tumora e maligna si a afectat intreg ficatul fara organele din jur se poate opta pt transplant hepatic. Daca sunt invadate organele din jur + ganglioni si eventuale metastaze atunci se recurge la radiochimio in functie de evolutie.
De ce clinica privata?
Trimiteti mai multe informatii plus eventuale rezultate.
0
26-10-2012, ora 01:05
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
poate intr-adevar sa fie benigna. mai conteaza si ce anume zice acel RMN, ce alte boli mai are, cum arata analizele de sange, dar cea mai importanta este biopsia si examenul histopatologic si eventual completat cu unul imunohistochimic.
0
26-10-2012, ora 01:18
michelle7711
Nu este medic/terapeut
michelle7711
va multumesc pentru promptitudine..ma rog sa fie benigna..din pacate eu nu ma aflu in tara..iar aceste analize au fost facute la Iasi-pentru siguranta-iar eu personal nu le-am vazut.alte probleme care s-au descoperit la ecografie ar fi pietre la rinichi..si ceva mici probleme..colecist..bila..nu am inteles bine..probabil maine seara aflu exact si o sa comunic.. dar pana atunci..va dati seama tensiunea in care stau..
0
26-10-2012, ora 09:39
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asteptam rezultatele !
0
02-11-2012, ora 21:10
michelle7711
Nu este medic/terapeut
michelle7711
va dau detalii din buletinele de analize: diagnostic CT: HEPATOM ;sindrom Hipoanabolic
ficat:hepatomegalie;130mm diametru..lobul drept, cu amprenta pe vena hepatica mijlocie, restul ficatului cu aspect omogen..formatiune expansiva cu arii de necroza...ce determina compresiune la nivelul venelor superhepatice medie si dreapta..dimensiuni 139-130-120 mm.
colecist cu pereti grosi-numerosi calculi
spondiloza dorsala si lombara
pancreas-contine caudal calcificare de 8 mm-rinichi, splina-normale
nodul pulmonar de 4, 5 mm
este internat acum tatal meu..a facut azi perfuzie..si asteptam sa vedem cand si daca va putea fi operat..situtia e critica oricum..
ce sanse are?
0
02-11-2012, ora 22:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa avem diagnosticul, respectiv BIOPSIA.
0
02-11-2012, ora 22:29
michelle7711
Nu este medic/terapeut
michelle7711
avand in vedere dimesiunea tumorii, biopsia va fi efectuata in momentul interventiei.oricum Hepatom..tumoare maligna, fara precizare.spune totul despre diagnostic:(
0
03-11-2012, ora 01:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cum adica in momentul interventiei ? deci tumora este considerata ca operabila ? daca da, acesta e un lucru care ofera totusi o speranta buna.
0
07-11-2012, ora 23:20
michelle7711
Nu este medic/terapeut
michelle7711
astazi a avut loc operatia, dupa nopti si zile de cosmar.acum este la terapie intensiva, nu a putut fi operata tumora din cauza marimii si riscurilor, dar a fost drenata vena porta, in asa fel incat o parte din sange sa ajunga in lobul stg..cel sanatos..si oprit in cel drept, unde masa tumorala acopera mai mult din jumatate.in functie de starea lui si de regenerearea lobului stg, .peste mai mult timp, va fi reprogramata o alta operatie..pt indepartarea tumorii..la care din nou este supus multiplelor riscuri..aproape ca ne-am pierdut speranta ca va rezista..e piele si os.. 49 kg..a mai trecut cineva prin aceeasi situatie?va multumesc..
0
07-11-2012, ora 23:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in conditiile acestea diagnosticul nu este de HEPATOM ci de HEPATOCARCINOM, care este o tumora maligna si, din pacate, cu evolutie negativa in conditiile in care nu poate fi operata. ma tem ca la situatia pe care o descrii este absolut improbabil de a se spera la o noua interventie chirurgicala cu vreo sansa de succes. posibil ca in cazul de fata aceasta incercare este chiar contraindicata. asteptam rezultatul examenului histopatologic de pe urma operatiei.
0
20-11-2012, ora 13:04
michelle7711
Nu este medic/terapeut
michelle7711
:(..poate fi chemoembolizarea o solutie in acest caz?am inteles ca se fac doar la Bucuresti, cu costuri mari..in clinici private..si mareste f putin speranta da viata;tatal meu nu are totusi metastaze, e tumora unica...am inteles ca urmeaza sa fie externat, inca nu stim in ce conditii si daca mai are sanse sa fie operat...vom afla cu siguranta la externare, zilele acestea;nu a facut inca citostatice..e slabit, mananca putin..un pic i se umfla picioarele-tromboflebita-dar cu un pic de masaj si putina miscare pare sa isi revina..a facut si injectii impotriva coagularii, perfuzii cu arginina, clorura de Na.
0
20-11-2012, ora 21:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, chemoembolizarea este o varianta de tratament, daca nu poate fi operat.
0
06-12-2012, ora 19:23
michelle7711
Nu este medic/terapeut
michelle7711
Pt dl. RaulDuke:
buna seara,
iertati-mi ignoranta, dar vreau sa va dau cateva informatii din biletul de iesire:tatal meu a fost externat de aprox 1 saptamana, trebuie sa revina peste inca 1 saptamana la control, iar termenul celei de a 2-a operatii a fost stabilit pt.10 ianuarie, si asta doar daca situatia se prezinta favorabil.

*diagnostic principal-C22-tumora maligna ficat, fara precizare;
*diagnostice secundare:colecistita cronica, tumora lipomatoasa benigna a pielii si a tesutului subcutanat al trunchiului, anemia in bolile neoplazice
Diagnostice formulare libera:Tumora lob hepatic drept;Colecistita cronica litiazica, anemie secundara, lipom toracic, app.fracturi costale consolidate, app bronhopneumonie trenanta.

S-a intervenit chirurgical:laparotomie exploaratorie, colicistectomie bipolara, biopsie ganglion A hepatica, ligatura ram drept portal, biopsie punctie ac fin, drenaj 1 tub subhepatic., evolutie postoperatorie lent favorabila
stare la externare:ameliorat

microscopie:
2803:limfonodul cu histiocitoza sinusala, infiltrare adipoasa, fara metastaza
2804:colecist cu colecistita cronica calculoasa cu abcedare acutizata.se constata ulceratii intinse ale mucoasei, edem si congestie vasculara, infiltratie cu PMN in toata grosimea peretelui. Un limfonodul cu cu histiocitoza sinusala, infiltrare adipoasa, fara metastaze
2805:fragment hepatic cu aspecte de carcinom hepatocelular (ati avut dreptate..)
HSA.pozitiv in celulele tumorale
citocheratina7: negativ in celulele tumorale

Intrebarea mea este..dupa multiplele diagnostice..parerea dvs..are sanse sa mai fie operat?acum cantareste 48 kg, dar mananca putin..desi il fortam.are zile mai bune si mai putin bune..ca tratament i s-a prescris LAGOSA, pe care il ia. I s-a recomandat sa manance f bine, ca sa poata face fata interventiei, dar ceea ce mananca nu e suficient..se pot lua suplimente alimentare?Si daca da, care ar fi?el trebuie sa fie vitaminizat, dar daca nu i s-au prescris, banuiesc ca un motiv ar fi..nu vrem decat sa il punem pe picioare pana in momentul operatiei, pentru ca e singura lui sansa.cealalta operatie s-a cicatrizat deja.

multumesc..
iertati-mi nenumaratele detalii..dar nu stiu unde sa mai caut informatii
0
06-12-2012, ora 20:09
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
diagnosticul este confirmat in momentul de fata, dar ce ar fi extrem de util pentru a se vedea ce tratament se poate aplica, este un examen de bilant al acestui cancer. ai spus mai sus ca a facut RMN si CT; desigur ca trebuie sa aiba aceste investigatii facute nu doar pe ficat, ci la nivelul intregului abdomen, dar si la nivel toracic si chiar pelvis; adica de exemplu sa aiba RMN-ul de ficat si un CT de torace, abdomen si pelvis.

altfel... el a fost deschis pe inaltimea intregului abdomen; este pacat ca nu se face o descriere a ce s-a vazut intraoperator in burta, asta m-ar fi ajutat si pe mine, dar este ok si cu rezultatele examenelor de care v-am zis. revino cu ele, te rog, si iti voi spune mai multe, nu stiu daca totul, asta nu iti pot spune decat chirurgii vostri. ce indrumare v-au dat, pentru ce urmeaza ?
0
06-12-2012, ora 21:05
michelle7711
Nu este medic/terapeut
michelle7711
Recomandarile la externare:evitarea eforturilor fizice de intensitate mare, revine la control conf.programarii; revine pt conduita chirurgicala terapeutica exterioara.

Nu stiu daca i s-a facut alt RMN sau CT cat a fost internat, dar ecografii(cu gel) a facut pe perioada spitalizarii si chiar dupa interventie..dar nu am detalii..
CT si RMN a facut anterior internarii-in luna octombrie, din care va citez:
CT abdomino-pelvin:
'Ficat cu dimens.moderat-crescute pe seama lobului drept (diam.antero-posterior al lobului drept 167mm, al lobului stg 56mm), contine la nivelul lobului dr., segmentele IV-VII o formatiune expansiva cu contur lobulat hipodensa nativ, cu arii de necroza, cu priza de contrast moderata si neomogena in timp arterial, cu wash-out in timp venos si tardiv, , ce schiteaza pseudo capsula in timp tardiv, cu dimens.de 139/130/120mm, formatiunea determinand compresiune la nivelul venelor suprahepatice medie si dreapta.Ramul portal corespunzator segm.V incarcerat la nivelul leziunii.Ramurile segmentare portale pt segm.VII-VIII nu se vizualizeaza.Restul ramurilor portale si trunchiul venei porte vizibile, permeabile.


Varianta de vascularizatie arteriala cu artera hepatica comuna(ram din trunchiul celiac)ce da ramuri pt lobul dr.si stg., artera hepatica dreapta ram di nartera mezenterica superioara.Vascularizatia tumorala provine din ambele ramuri arteriale descrise.
Ganglion in hil hepatic cu dimens.de 19/10 mm si ganglion celiac de 15/8mm
Cai biliare nedilatate cu exceptia cailor biliare de la nivelul segm. VII(2, 8mm);colecist destins, cu continut lichidian, contine multipli calculi radio opaci cu dimens.max.5mm
glande suprarenale, splina cu aspect Ct in limite normale.Rinichi cu pozitie, dimens. si morfologie normale, cu secretie si excretie simetrica, in limite normale de timp.

concluzii CT: formatiune expansiva lob dr. hepatic, cu caractere de malignitate/Litiaza veziculara/Nodul pulmonar drept
Pancreas contine caudal o calcificare de 8mm
Vezica urinara, vezicule seminale cu aspect CT in limite normale.Prostata cu dimens.52/22/28 mm, cu structura omogena
Nu se indentifica lichid intraperitoneal
Spondiloza dorsala si lombara
Nodul pulmonar cu diam de 4, 5 mm la nivelul lobului inferior drept, segment antero-bazal, cu dimens prea mici pt a fi caracterizat cu certitudine
Artefacte determinate de respiratie'

Ecografie abdominala:
'*Ficat-hepatomegalie;formatiune solida, hipoecogena, neomogena, cu halou transonic, de 130 mm diametru, in lobul dr., cu amprenta pe vena hepatica mijlocie;restul ficatului cu aspectaparent omogen.colecist cu pereti grosi, ocupat de numerosi calculi-*(colecistul a fost inlaturat chirurgical)
Vena porta-calibru normal
Cale biliara principala, cai biliare intrahepatice nedilatate
Pancreas-dimens. si structura normale
Rinichi-dimens. si morfologie normale, bilateral;fara calculi, fara hidronefroza
Glande suprarenale de aspect normal, bilateral
Splina-dimens.normale, structura omogena.
fara ascita, fara adenopatii, fara formatiuni voluminoase in cocarde la nivelul cadrului colic.'


Nu stiu care informatii va pot fi de ajutor, asa ca am citat absolut tot, imi cer scuze pt spatiul ocupat,
multumesc..si nu ni s-a adus la cunostinta de ceea s-a vazut intraoperator in burta, in afara de faptul ca e o tumora f mare, iar interventia implica multe riscuri..vom sti mai multe in momentul controlului..





:
0
06-12-2012, ora 22:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
pentru o sansa la vindecare trebuie scoasa tumora (inevitabil impreuna cu o portiune destul de mare din ficat); daca chirurgul crede ca este tehnic posibil, asta e sansa lui (singura); tot ce mai trebuie acum este un CT si de torace, spre a se vedea daca nu cumva exista metastaze si pe acolo, lucru care ar contraindica total operatia; in rest... e programat pentru operatie ?
0
06-12-2012, ora 22:49
michelle7711
Nu este medic/terapeut
michelle7711
Da, este programat pe 10 ianuarie.dar nu este nimic batut in cuie..depinde f mult si de conditia lui generala.In acest rastimp se poate inrautati starea lui si nu stim la ce sa ne asteptam..nu ne ramane decat. sa speram...stim ca este ultima sansa..

multumim mult pt promptitudine..
0
06-12-2012, ora 23:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
cu placere, dar despre CT de torace... s-a mentionat ceva ? ati vazut un oncolog ?
0
17-12-2012, ora 13:22
michelle7711
Nu este medic/terapeut
michelle7711
buna ziua,
in urma revenirii la control, tatalui meu nu i s-au dat prea multe sanse in ceea ce priveste cea de 2-a operatie, intrucat este foarte slabit..acum din cauza imobilizarii prelungite la pat, i s-a umflat foate mult un picior..-edem-
nici cu masaj, cu perne sub picioare..nu cedeaza..ce putem face?
0
17-12-2012, ora 13:34
michelle7711
Nu este medic/terapeut
michelle7711
revin, este vb de piciorul drept, care este umflat de la zona inghinala
0
17-12-2012, ora 18:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa va adresati medicului. nu aveti nicio alta sansa de a elucida sau rezolva aceasta problema fara ajutor medical direct.
0
19-12-2012, ora 01:41
michelle7711
Nu este medic/terapeut
michelle7711
buna seara,

ma iertati ca am devenit insistenta..cum pot sa il ajut pe tatal meu sa fie hranit artificial, parca PEG se numeste..se poate face de un personal calificat..de exemplu asistent medical..?..deoarece chirurgul l-a reprogramat pt alta vizita in luna ianuarie..si singurul obstacol pt a 2-a interventie ar fi faptul ca este f slab..tehnic ar fi posibil, dar i s-a spus ca daca se va prezenta tot asa.. se va vorbi de chimio...totusi el mananca, dar nu e suficient sa se ingrase..el are in jur de 1, 60 si 48 kg:(si daca doctorii stiu asta..ce minuni spera ei in 3 saptamani?cum sa se ingrase un bolnav de cancer..si ma mai mira faptul ca la control nu se prezinta si un oncolog..doar chirugul..nici nu stim cine e oncologul..el a fost tratat in orasul vecin, si e un chin numai de transportat bolnavul pana acolo..acum nu ma aflu in tara si situatia asta ma darama..ma deranjeaza ca nu iti spun nimic concret, doar amana.
piciorul e un pic mai bine..
cu respect,
michelle..
0
19-12-2012, ora 11:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate lucrurile arata destul de terminal, din ce decrii pana in momentul de fata. desigur ca nimeni, mai ales chirurgul, nu mai ia in considerare sa poata sa opereze ceva la el. cred ca este o greseala daca pana acum nu ati vazut si vorbit cu un ONCOLOG. pentru asta trebuie sa luati un bilet de trimitere si sa faceti o programare la unul, nu puteti astepta si avea pretentia "sa vina chirurgul cu un oncolog in buzunar". cel putin nu in romania. inafara de asta pot sa va garantez ca chirurgul habar nu are si nici nu vede utilitatea unui oncolog in momentul de fata.

apoi... un oncolog poate sa va propuna un tratament simptomatic si, daca e de parere ca se indica, un tratament numit NEXAVAR care sa spere sa induca o remisie a tumorii; e un medicament care se ramburseaza numai cu aprobare de la CNAS, pe baza unui dosar facut de oncolog.
0
08-01-2013, ora 15:06
michelle7711
Nu este medic/terapeut
michelle7711
buna ziua,
Dupa alte 2 saptamani de spitalizare, tatal meu a fost externat ieri., , Am depus in aceeasi zi la CAS dosarul pentru acest medicament, NEXAVAR, in urma deciziei de ultim moment a d-nei doctor oncolog. Aveti idee cat dureaza aceasta aprobare?Si e adevarat ca pacientii peste 65 de ani nu prea au sanse sa obtina aprobare?
Are cancer in forma avansata, i s-a prescris acasa doar tratament simptomatic:Lagosa, Omez, si Ferro-folgamma(care fie vorba intre noi, e apa de ploaie).In timpul spitalizarii i s-au administrat Glucoza, Arginina(1 perfuzie zilnic..cu B1, B6)..dar starea lui a ramas stationara...si din pacate nu prea favorabila.
Multumesc.
0
08-01-2013, ora 16:42
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, din pacate durata si sansele de a obtine aprobare pentru acest medicament nu sunt printre cele mai bune, in romania. totusi ele nu tin atat de varsta pacientului cat de numarul foarte mic de locuri bugetate pentru acest medicament. poate sa fie si cateva luni bune.
0
27-01-2013, ora 23:49
michelle7711
Nu este medic/terapeut
michelle7711
Dupa o lunga si grea suferinta, tatal meu a decedat pe 18 ianuarie... tuturor care trec prin acest stari crunte: in faza terminala sperantele sunt absolut inutile..multumesc totusi d-lui RaulDuke
0
28-01-2013, ora 12:01
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
condoleante !

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: