Dupa operatia de tumora de rect..adenocarcinom diferentiat al colonului invadand peretele in totalit

13-12-2012
Tatiana Pavel
Nu este medic/terapeut
Tatiana Pavel
As dori sa stiu cat de grav este diagnosticul la anatomia patalogica dupa o operatie de tumora de rect. Rezultatul dupa operatie este acesta : ' adenocarcinom diferentiat al colonului invadand peretele in totalitate, seroasa peritoneala si limfoganglionii locoregionali (2/3). Margini de rezectie fara invazie.'

Ce tratament implica mai departe si care sunt cauzele durerilor din zona bazinului si picioarelor? Este vorba de mama mea in varsta de 66 de ani care a fost operata acum aproximativ o luna.

Multumesc!
6 comentarii
0
14-12-2012, ora 21:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu se poate spune pe baza unei discutii pe internet "care e cauza durerilor din zona bazinului"... totusi, a fost operata de cancer, nu ? ei bine, ar cam trebui sa faca chimioterapie si iradiere. are o programare la oncolog ? se stie daca exista metastaze sau nu ?
0
15-12-2012, ora 23:25
Tatiana Pavel
Nu este medic/terapeut
Tatiana Pavel
Multumesc pentru raspuns.
Mi s-a spus ca 'inervatia din zona bazinului si a picioarelor' se datoreaza operatiei si extirparii din zona bazinului a rectului, a 3 ganglioni limfatici dintre care 2 dintre ei prezentau celule canceroase. Tumora s-a infiltrat si in coccis. Mi s-a spus ca au curatit si osul acolo. Ma gandeam ca din aceasta cauza ar putea aparea durerile bazinului.
Am intrebat daca v-a face chimioterapie si iradiere dupa ce se va vindeca operatia si mi s-a spus ca ne va trimite la spitalul Fundeni. Mie nu mi s-a spus in ce stadiu era cancerul si as fi vrut sa stiu.
Deocamdata nu am facut nici o programare la oncolog. Ma puteti indruma la un anume medic oncolog?
0
17-12-2012, ora 10:36
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
va sugerez sa mergeti cu un bilet de externare CAT MAI REPEDE la medicul de familie si sa va indrume rapid catre un oncolog de teritoriu/policlinica, unde sa va luati in evidenta. asta trebuie facut inainte de orice. apoi: pentru iradiere, va recomand sa mergeti ACUM sa face programare, caci oricum nu se va face inainte de 2 luni; cozile sunt enorme. ca atare daca asteptati pana in secunda in care chirurgul va zice "gata, acuma puteti face", ei bine o sa aveti atat de mult de asteptat incat nu se stie daca o sa mai existe beneficiu.
0
20-12-2012, ora 20:39
Tatiana Pavel
Nu este medic/terapeut
Tatiana Pavel
Asa voi face, multumesc pentru sfat! Va urez sarbatori fericite si toate cele bune!
0
24-12-2012, ora 11:59
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine !
0
03-01-2013, ora 20:50
Tatiana Pavel
Nu este medic/terapeut
Tatiana Pavel
La multi ani si un an nou mai bun!

As dori sa va intreb la ce spital/clinica ar fi indicat sa mergem sa facem radioterapie sau chimioterapie din Bucuresti? Unde sunt aparatele mai bune? ( am auzit pareri despre Fundeni cum ca nu ar fi foarte bune aparatele, chiar si la Tv.) As vrea sa-mi spuneti un medic oncolog bun din Bucuresti, daca se poate. Cu cei din teritoriu am discutat.

Multumesc mult!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Colonoscopia virtuală 3-D ar putea include și analiza prin holograme
  •