Tumora de parti moi

07-11-2012
Ale_199212
Nu este medic/terapeut
Ale_199212
Buna ziua..numele meu e Alexandra si am 20 de ani..am fost diagnosticata cu tumora fesiera si de coapsa giganta de aprox 30 de cm..am fost operata la Institutul Oncologic Cluj pentru a fi extirpata tumora insa acest lucru nu a fost posibil in totalitate deoarece tumora ramasa este situata intr-o zona foarte importanta si au hotarat acest lucru pentru a se evita sindromul de coada de cal..ceea ce a ramas are dimensiuni de cativa cm..tumora extirpata in acest moment este in trimisa la biopsie..primele 2 biopsii iesind benigne..ceea ce ma ingrijoreaza e faptul ca mi s-a zis ca este posibil sa fie nevoie de chimio/radioterapie...as vrea o parere legata de acest lucru..oare chiar se poate ajunge si pana acolo?Sa nu se inteleaga ca eu contest ceea ce mi s-a zis ca probabilitate..doar ca eu stiam ca acestea se fac numai daca e malign nu si benign...mi-e teama de asa cv..daca stie cineva legat de asta..un caz asemanator as fi recunoscatoare!!multumesc
8 comentarii
0
07-11-2012, ora 15:23
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar fi bine sa ne spui rezultatul examenului histopatologic.
0
07-11-2012, ora 16:09
Ale_199212
Nu este medic/terapeut
Ale_199212
Din pacate nu am rezultatul listat..azi am vb la telefon cu doctorul si ultimul rezultat e gata in proportie de 90% si e benign pana acum..nu am primit o foaie cu ce rezultat e...fiind internata in spital la venirea rezultatului..pot sa va zic ce scrie in scrisoarea medicala:Aspect RMN de suspiciune de sarcom sau histiocitom, dar cu biopsie cu caractere benigne. Incizie larga la nivelul coapsei si fesei stangi centrata pe tumora.Dupa evidentierea nervului ischiadic se practica excizia formatiunii tumorale cu pastrarea unui rest tumoral la nivelul sacrumului ptr a evita leziunea axului lombo-sacrat si producerea sindromului de coada de cal. Sper ca am fost explicita pentru a putea intelege despre ce e vb.
0
07-11-2012, ora 19:54
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
asteptam rezultatul examenului histopatologic. este cel mai important in acest moment.
0
19-04-2013, ora 20:08
Ale_199212
Nu este medic/terapeut
Ale_199212
Am revenit cu o intrebare...problema mea s-a rezolvat in mare parte..urmez un tratament medicamentos pentru a putea tine sub control restul tumoral ce nu a putut fi extirpat. Acum vin cu o intrebare...stiu ca e posibil sa recidiveze ceea ce a rams, dar exista posibilitatea sa se declanseze in corpul meu o tumora maligna..adica sunt predispusa daca am avut o tumora benigna?...sau ceea ce e ramas benign se poate transforma in malign? Scuzati-ma daca am adresat niste intrebari fara un fundament serios..dar ma framanta gandurile astea..
0
19-04-2013, ora 23:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
trebuie sa faci rost de rezultatul examenului histopatologic, altfel nu prea stim despre ce vorbim.
0
30-04-2013, ora 17:57
Ale_199212
Nu este medic/terapeut
Ale_199212
Buna ziua..revin cu rezultatul biopsiei in care scrie asa:
MACRO: 1) Fragment de 3, 5/2/0, 5 cm de culoare alb cenusie, de consistenta ferma, aspect gelatinos;
2) Doua fragmente de 16/9/8 cm si 14/7/8 cm tumora alb cenusie, ferma, slab delimitata;
MICRO: Materialul corespunde unei proliferari cu zone cu celuraritate importanta, alternandcu zone u celuraritate redusa, formata din celule fuziforme cu nuclei cu cromatina fina, pe alocuri cu nucleol si, pe alocuri cu nuclei cu aspect "serpui". Celulele tumorale sunt dispuse sub forma de fascicule. Tumora infiltreaza tesutul adipos si musculatura striata, ajungand in contact cu marginea de rezectie a piesei. Din punct de vedere IHC celulele tumorale sunt Vimentin pozitive, SMA focal pozitive, CD34 negative, C-kit negative, DOG1 negative. Indicele de proliferare stabilit cu ajutorul anticorpului anti-Ki 67 este de circa 5-10%.
Aspectul histopatologic corelat cu fenotipul ihc corespund unei tumori desmoide(fibromatoza).

Am scris tot ceea ce e scris in rezultat.
0
02-05-2013, ora 12:06
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
da, din pacate exista sanse de recidiva. ce tratamente ai facut, inafara de operatie, si ce ti-au spus medicii ?
0
02-05-2013, ora 13:41
Ale_199212
Nu este medic/terapeut
Ale_199212
Pai acum urmez un tratament medicamentos cu Indometacin supozitoare, diclofenac gel, brufen si omeprazol...sunt antiinflamatoare..se incearca metoda asta poate se evita o crestere rapida..in favoarea uneia mai lente...dar se poate transforma in malign? Exista aceste sanse? Ca mi s-a spus ca exista sanse de recidiva dar daca va fi nevoie de o operatie peste vreo 15-20 de ani nu ar fi o problema..acum nu stiu..Sper sa fie bn..speranta moare ultima.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: