Tumora de colon descendent cu leziuni sec. hepatice si osoase

21-10-2015
sabela luca
Nu este medic/terapeut
sabela luca
Buna ziua.
Tatal meu a fost de curand internat in spital. Ulterior in scrisoarea medicala diagnosticul principal la externare a fost de Pneumopatie acuta virala. Diagnostic secundar la externare: BPOC puseu acut/ Insuficienta respiratorie cronica acutizata/ IVS cl II Nyha/ Angor intticat/ Neoplasm de colon descendent cu determinari secundare hepatice osoase/ HTA esentiala std II/ Anemie feriptiva
CT abd: fara lichid liber la bazele pulmn; lichid perihepatic grasime max 20mm si la polul inf splenic cu inaltime 20 mm; ficat: LD prezinta cateva format. hipodense cu diam. de la 13 la max 30 mm cele mai multe situate la niv domului, slab iodofile; colicist fara calculi; pancreas, splina normale CT; VS 8 mm; VP 16 mm; gl. suprarenale, rinichi, VU si prostata normale CT; RD prezinta un chist cortical 31 mm; colonul descendent prezinta la baza flancului stg pereti ingrosati neregulat pana la max 20 mm si calibru redus pe o lungime de 75 mm idofilie slaba; adenopatii infracentimetrice; hernie ombilicala cu diam max 27 mm in fereastra de os zone de osteoliza la baza ambelor aripi iliace cu diam max 14 mm.
Ex oncologic : Tumora de colon descendent cu leziuni sec hepatice si osoase

INTREBARE: Care sunt sansele de supravietuire la un asemenea pacient?

Oncologul a spus ca inca nu este de competenta lui si sa ii refaca analiza la markeri tumorali si are unele semne de intrebare referitor la CT. Nu ne-a dat amanunte.
Si este surprins de ce nu s-a facut o colonoscopie? Este nevoie de aceasta?
Va rog sa ma lamuriti si sa ma indrumati pasii pe care ii am de facut, si daca exista sanse de supravetuire.
Mentionez ca inca nu i-am spus diagnosticul tatalui mei.
Cu respect.
1 comentarii
0
21-10-2015, ora 19:21
Dr. Stavar Angelica Nela
Gastroenterologie, Constanta
Dr. Stavar Angelica Nela
Buna seara! Pentru diagnosticul de tumora colon este obligatoriu colonoscopie cu biopsie.Markeri tumorali: alfafetoproteina, CA 19-9, CEA.
Sansele de supravietuire depind de stabilirea unui diagnostic corect urmat de o conduita terapeutica corespunzatoare.
Multa sanatate, tatalui dumneavoastra!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici