Tumora bronhopulmonara T4, N2, Mx

10-08-2011
ilincaflorentina
Nu este medic/terapeut
ilincaflorentina
Buna ziua,
Tatal meau a primit diagnosticul de externare:Tumora bronhopulmonara dreapta cu determinari ganglionare mediastinala T4;N2;MX-operat.Examenul histopatologic, descriere macroscopica:1.grup ganglionar axilar drept:numerosi limfonoduli mariti inglobati in grasime 42727-31;2.biopsie tumora lob superior:fragment 12mm, 42732, 3.fragment pleura visceralal lob superior.fragment de consistenta elastica 42733;4.biopsie(?)42734-35;5.fragment ggl mediastinal 42736;6.nodul silisotic 42737.Descriere microscopica1.ganglioni limfatici cu histiocitaza sinusala marcata, macrofage cu corpi fagocitati, rari foliculi limfoizi;2.fragment de tesut pulmonar cu infiltrate insulare de celule cu atipii marcate nucleocitoplasmatice, frecvente mitoze, tesut pulmonar adiacent cu acumulari macrofagice, cristale de colesterol si necroze.3.cheaguri fibrinoase cu hematii si elemente inflamatorii dispersate;4.fragmente formate din plaje, cordoane, insule de celule tumorale;5.structura conjunctiva-adipoasa-vasculara cu discrete infiltrate inflamatorii cronice perivasculare;6.nodul cu structura lamelara hialina concentrica cu discrete elemente inflamatorii periferice.Diagnostic anatomo-patolpgic:-Fragmente cu leziuni de carcinom slab diferentiat neclasificabil (nu cu celule mici)-biopsiile 2 si 4;-Ganglioni axilari reactivi cu pattern interfolicular-biopsia 1.-Leziuni nespecifice biopsiile 3, 5, 6-vezi descriere microscopica.A facut o prima sedinta de chimioterapie, urmatoarea fiind programata peste 21 zile.Va rog sa-mi spuneti parerea dvs.Exista speranta ca dupa chimioterapie sa fie operat?Multumesc!
5 comentarii
0
10-08-2011, ora 21:11
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu e prea clar ce relatezi tu. buletinul histopatologic pe care l-ai copiat mai sus, cum a fost obtinut ? ce fel de interventie s-a efectuat pentru prelevarea biopsiilor ? din descriere pare ca A FOST DEJA operat, iar acum urmeaza ceea ce se cheama chimioterapie adjuvanta sau postoperatorie. ce mai doresti sa se opereze ?
0
11-08-2011, ora 09:52
ilincaflorentina
Nu este medic/terapeut
ilincaflorentina
Buna ziua!A fost operat in ideea ca i se va scoate o bucata din plaman sau in cel mai rau, caz tot plamanul.Dar au decis doar sa i-a biopsii deoarece era invadat de ganglioni.Ne-au sfatuit sa urmeze chimioterapiea, in speranta ca va putea fi reoperat.Exista sanse?Multumesc!
0
11-08-2011, ora 19:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
am inteles! s-a incercat operatia, dar din pacate intraoperator s-a constatat ca nu se poate face.
ma tem ca nu stiu ce vrei sa spui prin "sanse" si nu stiu nici ce asteptari ai tu de la tratament.
tot ce pot sa-ti spun este ca boala este foarte avansata, chiar daca nu in ultimul stadiu, dar totusi atat de avansata incat sansele de videcare sa fie foarte mici, chiar daca teoretic ele exista, nu sunt nule. din pacate se intampla foarte des ca aceasta boala sa nu fie surprinsa pana in momentul in care e prea tarziu, adica nu se mai poate face operatia, care este singurul mijloc ce ofera o sansa reala de vindecare.
teoretic, la T4 N2 se poate incerca tratament chimioterapic pentru a se micsora tumora si a fi controlata cat mai bine dimensional, spre se putea incerca ulterior operatia, in conditii mai bune. asta din pacate este mai degraba teoretic, nu stiu daca se aplica in cazul vostru... ma tem ca daca s-a incercat operatia per primam, este mult mai greu ulterior.
totusi nu iti pierde speranta! este o boala foarte grea, intr-un stadiu foarte avansat, dar chiar si dincolo de posibilitatea vindecarii, exista cazuri care, cu tratament, au supravietuit ani de zile (uneori chiar foarte multi) in conditii aproape normale.
dupa ce primesti niste documente oficiale suplimentare, cu diagnostic complet, tip histologic, tratament propus, ce face, etc etc etc, asteptam sa ne mai scrii ca sa putem discuta in continuare.
noroc si sanatate !
0
12-08-2011, ora 08:58
ilincaflorentina
Nu este medic/terapeut
ilincaflorentina
Stiu ca nu se va vindeca si ca poate mai are de trait doar cateva saptamani!Tratamentul imi doresc sa-i prelungeasca viata cat mai mult cu putinta, iar suferinta sa fie minima.Aceste documente oficiale suplimentare, cand ar trebui sa le primim?In momentul in care se vor face investigatii pt a vedea daca chimioterapia da rezultate, eventual dupa urmatoarea sedinta?Multumesc!
0
12-08-2011, ora 11:13
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
in functie de starea lui generala momentana, ar fi normal sa aiba mai mult decat cateva saptamani, chiar mai mult decat cateva luni, cu tratament...

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: