Tumora beningna tesut conjuctiv si ale altor tesuturi moi ale membrului inferior

22-07-2014
lyk23
Nu este medic/terapeut
lyk23
Ma numesc elena am 55 de ani in data de 6 iunie 2014 am suferit o interventie artroscopica la genunchiul stang care s-a transformat in artrotomie deoarece am fost diagnosticata cu formatiune tumorala corp grasos hoffa genunchi stang de dimensiuni semnificative mi-a fost excizata formatiunea tumorala si mi-a fost prelevata biopsie.Va trancriu rezultatul biopsiei in speranta ca imi puteti oferi o interpretare pe intelesul meu.
'Aspect macroscopic: un fragment tisular de aspect neregulat de 3/2.5/1.5 cm, consistenta elastica crescuta.Pe suprafata de sectiune aspect neomogen cafeniu-galbui cu zone albe si zone caramizii 12829-12830-sect seriate.
Diagnostic hispopatologic: sinovita vilonodulara pigmentata (proliferare mononucleara de tip fibro-histiocitar intricand frecvente celule gigante multinucleate, stoma focal colagenoasa, grupuri focale de celule nontomatoase, focare de hemosiderina, limfocite dispersate, spatii de tip fanta ).Tumora activa mitotic(focal 7 mitoze/10HPF).nu pot fi precizate limitele de rezectie.'
Si desi am facut recuperare resimt dureri in partea din spate a genunchiului nu il pot indoi si inca merg cu carja sunt momente in special seara cand se umfla piciorul cu tot si am dureri destul de puternice.Daca ma puteti ajuta cu sfaturi.Va multumesc anticipat.multa sanatate
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.