Tumoare val palatin - tratament prin radioterapie Cluj Debrecen?

12-10-2011
iulianamms
Nu este medic/terapeut
iulianamms
Buna ziua!

am mers cu unchiul meu acum 3 sapt la un medic ORL, pentru dureri in gat. I-a descoperit o tumoare si i-a facut o biopsie. Rezultatul: cancer. Ne trimit mai departe la chirurgie oro - maxilo - faciala, ni se spune ca e metastaza si nu o pot opera, sa mergem la ocologie pt tratament.
Pierdem cateva zile trimisi dintr-o parte in alta ca sa ni se spuna de la oncologie (Tg Mures) ca singurul tratament pt tumoarea de val palatin este cel cu radioterapie dar din pacate avem ghinion, in Tg Mures se inchide sectia de radioterapie pana in luna ianuarie 2012 pt modernizari. Foarte sec, ne trimit sa incercam la Cluj, Brasov sau Sibiu sa ne programam pt radioterapie, in conditiile in care lista de asteptare dureaza peste 2 luni. Bun, intreb daca nu ne dau un tratament pt dureri, 2 luni e foarte mult. Raspuns: nu va putem da nimic, mergeti la medicul de familie.
Vreau sa va intreb daca stiti cumva cum se procedeaza cu inscrierea pe listele de asteptare. Am auzit ca la Debrecen se poate face radioterapie si pt pacientii romani, in cadrul unui proiect transfrontalier dar nu stiu cum se ajunge acolo sau care sunt demersurile.
Unchiul meu e foarte slabit, are 42 de kg si nu mai poate manca de 2 sapt din cauza durerilor. Nu stiu nici ce sa-i dau, pur si simplu ne lasa sa murim.
Daca stie cineva cum se ajunge la Debrecen sau orice ar putea fi de ajutor, va rog sa-mi raspundeti.

Multumesc mult!
1 comentarii
0
12-10-2011, ora 13:48
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din cate stiu formularul 112 nu poate fi folosit decat pentru acele interventii/proceduri medicale care NU pot fi efectuate pentru ca nu exista in romania. despre debrecen in mod particular nu stiu nimic, dar cu siguranta exista si alte centre de radioterapie in tara.
asa este, tratamentul standard pentru tumori de sfera ORL inoperabile este cel de IRADIERE + CHIMIOTERAPIE concomitent. e drept ca listele de asteptare sunt mari, dar in ultima instanta puteti sa va programati pentru oricand oriunde la IRADIERE, timp in care va programati la un consult de oncologie pentru a putea face niste serii de citostatice, in asteptarea iradierii.
pentru durere, intr-adevar, este o problema cu care se poate descurca si medicul de familie. tratamntul de durere se face in trepte, dintre care primele pot fi parcurse de medicul de familie fara probleme. desigu daca e un medic cu minimum de pregatire si interes.
in orice caz, orice pacient cu diagnosticul de CANCER trebuie luat in evidenta in serviciul oncologic teritorial. adica un oncolog de policlinica, la care mergeti cu documentele medicale legate de boala si cu o trimitere de la medicul de familie... cred.
faceti lucrurile astea si reveniti cu noi informatii! va asteptam cat mai curand!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.