Tumoare cerebrala Gliosarcom - unde se trateaza acest tip de cancer?

16-07-2011
andreea_mociofan
Nu este medic/terapeut
andreea_mociofan
Tatal meu in varsta de 48 de ani a fost diagnosticat cu Gliosarcom luna trecuta. A fost operat la spitalul Bagdasar si acum ne pregatim pentru radioterapie.

Solicit sugestii pentru tratarea acestui tip de cancer. Va rugam sa ne spuneti unde ar trebui sa mergem pentru tratarea acestui tip de cancer: in tara sau in strainatate ( unde?).


dorim sa apelam si la remedii naturiste. care sunt cele mai efeciente pentru acest tip de cancer?
Orice sugestie pentru noi conteaza.

Va multumesc!
5 comentarii
0
16-07-2011, ora 22:15
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
din nefericire gliosarcomul este o forma grava de cancer cerebral, este greu ca cineva sa va dea o sugestie, asa ca decizia va apartine.stiti ca speranta moare ultima, datoria noastra este sa incercam orice pentru a salva o viata.eu personal va doresc multa putere, sanatate la intreaga familie si sa ne rugam la Bunul Dumnezeu sa-i dea sanatate tatalui.are mare nevoie, este f.tanar.iti doresc multa bafta Andreea..
0
17-07-2011, ora 13:09
domysan
Nu este medic/terapeut
domysan
Cel mai eficient tratament pentru gliosarcom si majoritatea tumorilor cerebrale este Oncozulul, un preparat traditional pe baza de venin de scorpion. Informatii gasiti pe http://escozul-cancer.ro. Rezultatele sunt foarte bune. Domnul prof. Ciurea de la Bagdasar cunoaste produsul datorita fapului ca mai mult pacienti de-ai dansului l-au folosit.
0
17-07-2011, ora 14:16
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
da, asa este, tratamentul cu escoz este alternativ.dupa ultimile informatii escozul s-a transformat in VIDATOX si se comercializeaza in farmaciile din Cuba.(inainte se elibera gratuit in cuba, facea parte din experiment)
0
17-07-2011, ora 15:56
domysan
Nu este medic/terapeut
domysan
Nu stiu din ce experiment facea parte insa VIDATOX-ul actual nu prea are multe in comun cu Escozul-ul folosit acum cativa ani. Vidatox este un medicament homeopat, care are o dilutie de C3o. Daca luam in considerare potenta veninului (care este una destul de mica) si gradul foarte mare de dilutie, tin sa cred ca formula homeopata a fost aplicata pentru a putea fi pus pe piata sub forma de medicament homeopat. Vasi61, daca esti medic stii cu siguranta faptul ca la un medicament homeopat cu o dilutie C30 nici macar nu reusesti sa identifici substanta activa in analiza. Noi folosim o cantitate de venin in Oncozul care totusi poate sa aduca niste beneficii, sincer nu stiu care sunt rezultatele cu Vidatox, am avut pacienti care au spus ca nu exista schimbari. In ceea ce priveste Oncozul-ul efectele sunt vizibile de la prima administrare: imbunatatirea somnului, diminuarea durerilor, cresterea poftei de mancare si dupa cateva luni si actiunea asupra tumorii.
0
17-07-2011, ora 17:58
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate singurele tratamente cu eficienta in tratamentul glioblastomului, inclusiv a formei de gliosarcom, sunt cele ce includ chirurgia si radioterapia, eventual cu chimioterapie concomitenta sau nu. rezultatele totusi nu au fost imbunatatite foarte mult in ultimele decenii, numarul mic de astfel de cazuri a reprezentat o piedica in calea studiilor clinice si a intelegerii biologiei acestui tip de cancer.
din pacate tratamentele complementare/naturiste/alternative nu si-au dovedit eficienta. pentru confortul psihic este recomandat sa incercati orice, confortul de orice tip reprezentand tinta in momentul de fata.
din pacate scopul principal al tratamentului ramane paliatia, adica prelungirea vietii, dar mai important controlul si managementul simptomelor pe o perioada cat mai lunga.
despre "in tara sau in strainatate" este absolut greu de spus. diferenta o reprezinta finantele de care dispuneti sau o eventuala asigurare speciala pe care o aveti si prin care puteti beneficia de ingrijiri la cu totul alte standarde in strainatate, mai ales pentru partea, cum am zis, de paliatie. in rest tratamentul ETIOLOGIC este standard, acelasi peste tot si, din pacate, cu aceleasi rate de succes modeste.
mult noroc!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tumorile cerebrale vor fi depistare mai rapid, cu ajutorul unor teste de sânge
  • Dieta ketogenică - de ajutor pentru persoanele cu cancer cerebral?
  • Medicamente antidiabetice asociate cu scăderea riscului de tumori cerebrale
  •