Tulburări de memorie şi concetrare

14-06-2014
Ameris
Nu este medic/terapeut
Ameris
Bună ziua ! Am 20 de ani şi mă confrunt de mai bine de 2 ani cu nişte probleme de memorie nespecifice vârstei pe care o am. În vara lui 2012, am început pregătirea pentru BAC şi am considerat că este necesar să iau Lecitină, pentru mai bune rezultate, însă nu a fost deloc aşa. După doar 4 zile de administrare Lecitină 1200mg de la Walmark, am început să simt că efectul este complet opus faţă de cel aşteptat : nu reuşeam să mă concentrez şi nici să reţin mare lucru, aşa că am decis întreruperea 'tratamentului'. 6 Luni mai târziu, începuturile lui 2013, am cumpărat MemoPlus Energizer, în speranţa că mă va ajuta mai bine decât Lecitina. După câteva zile, aceeaşi situaţie ca în cazul Lecitinei, doar că efectele mi se păreau mult mai grave : nu doar că nu mă puteam concentra, dar deja apăreau şi minore tulburări de memorie. Am decis că nu o să mai iau vreodată suplimente pentru memorie, însă deja problemele mele începuseră să se declanşeze lent. Pe toată perioada care a urmat, am întâpinat grave probleme la învăţat (dacă până atunci, reţineam lecţii foarte uşor doar printr-o simplă citire în gând, ajunsesem să fiu nevoit să citesc cu voce tare aceeaşi lecţie de 3 ori ca să o ţin minte). A urmat BAC-ul pe care l-am trecut cu bine, dar problemele mele continuau să persiste. Nu le băgam foarte mult în seamă, crezând doar că este din cauza stresului şi suprasolicitării. A urmat o perioadă de relaxare intensă, fără efort intelectual sau orice altceva care să mă marchez. Odată ajuns la facultate, problemele au începută evidente : nu reţineam nimic din cursurile care erau predate, dar şi mai rău am început ce fac de pe o zi pe alta. Când spun că uit de pe o zi pe alta, mă refer la faptul că dacă vorbesc cu cineva, sau ies într-un loc, fie următoarea zi nu îmi aduc aminte că am făcut asta, fie am impresia că am făcut asta cu mult mai multă vreme în urmă (ceva de ordinul săptămânilor). De reţinut ce am vorbit, nici nu încape problema, uit integral, iar deseori îmi este reproşat de către prietenă că îi repet acelaşi lucru de mai multe ori în aceeaşi conversaţie (fără ca eu să îmi dau seama de asta). Am început să mă îngrijorez şi am fost la o doamnă doctor neurolog, care mi-a recomandat să fac o electroencefalogramă şi o vizită la un psiholog. EEG-ul a ieşit bine, iar psihologul după ce s-a convins că nu sunt dement (m-a pus să desenez ceasul şi să indic o oră cu acele acestuia), m-a supus unor teste de concentrare, mai exact : o plansă de tip calendar cu 10 cuvinte pe care a trebuit să le citesc cu voce tare, iar apoi să le reproduc (mi-am adus aminte 6 cuvinte), însă o planşă cu alte 10 cuvinte noi (tot 6 cuvinte amintite), iar la ultima planşă care conţinea cuvinte comasate din prima şi din a doua şi la care dumneaei a spus că ar fi trebuit să îmi aduc aminte mai multe cuvinte, nu să rămân constant, mi-am amintit tot 6. Mai departe doamna doctor neurolog, care este şi psihiatru, mi-a dat schema de tratament : Tanakan 40mg (de 3 ori pe zi), Actovegin (o dată pe zi), Magne B6 (de 2 ori pe zi), Anxiarg 1 mg (1 pe zi - jumătate dimineaţa, jumătate seara), timp de 3 luni. Am consultat un alt neurolog doar pentru a îşi da părerea despre tratament şi a spus că este mult prea agresiv pentru vârsta mea, aşa că am renunţat să îl iau.

Menţionez că dorm cel puţin 8 ore pe seară, mă culc în jurul orelor 12-1 şi mă trezesc la 8-9. În plus, trebuie să adaug faptul că am urmat un tratament cu Roacutane timp de 6 luni (septembrie 2009 - februarie 2010) şi unul cu Sotret de 20 mg (3 ori pe zi) + Neuromultivit + Vitamina E, timp de 9 luni începând cu decembrie 2012.


Din punctul dumneavoastră de vedere care ar fi problema şi cum o pot trata.

Vă mulţumesc anticipat.
7 comentarii
0
18-06-2014, ora 21:29
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
In cazul tinerilor cand apar tulburari de memorie in primul rand se face diagnosticul diferential cu depresia. Credeti ca este cazul sa ne gandim si la asa ceva?
In alta ordine de idei cred ca ar fi bine sa faceti un RMN cerebral sau macar un tomograf si sa faceti niste analize uzuale de sange.
In al treilea rand tratamentul dat nu are ce sa va faca rau. Tanakanul este cel mai bun preparat din Ginkgobiloba. Actoveginul este un preparat din sange de vitel care are multe indicatii in neurologie, inclusive la cei post-AVC. Si mai aveti un supliment de magneziu. Eu va mai pot sugera ceva. Un preparat cu mai multi aminoacizi care se numeste Cebrium. Sau puteti incerca cu banala lecitina. aaa mai era unul... Anxiar este un preparat anxiolitic. Asta intradevar e ceva mai tare dar v-a dat o doza foarte mica.
0
18-06-2014, ora 22:34
Ameris
Nu este medic/terapeut
Ameris
În niciun caz nu este vorba de o depresie. Sunt o persoană foarte optimistă, sunt rare sau aproape nule momentele în care să mă simt prost sau să fiu trist. RMNul cerebral este suportat de către casa de asigurări sau va trebui să îl plătesc ? Neurologul pe care l-am consultat ulterior celui care mi-a prescris tratamentul a spus că deşi aparent inofensiv, tratamentul are repercursiuni după încetare, de asemenea, a spus că este tratamentul recomandat în cazurile de demenţă.
0
19-06-2014, ora 17:39
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
RMN se deconteaza de casa de asigurari dar trebuie sa fiti asigurat, sa mergeti cu bilet de trimitere de la medicul de familie la un neurolog care are contract cu casa de asigurari (de obicei cu programare), si acesta sa va dea trimitere la RMN (formular special), care se face tot cu programare in limita fondurilor disponibile, la un centru de imagistica care are contract cu casa de asigurari de sanatate.
0
19-06-2014, ora 17:59
Ameris
Nu este medic/terapeut
Ameris
Înţeleg. Mai am încă o întrebare : să spunem că RMNul va ieşi la fel de bine ca EEGul, însă problemele vor continua să persiste. Ce ar trebui să iau ca să mă simt mai bine ?
0
27-06-2014, ora 11:23
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
As opta pentru ACUTIL.
0
27-06-2014, ora 11:30
Ameris
Nu este medic/terapeut
Ameris
Pe ce perioadă de timp ?
0
28-06-2014, ora 15:57
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Incepeti sa luati 1-2 luni si apoi in functie de cum va simtiti. Puteti lua prima luna 2 comprimate pe zi si apoi sa scadeti la 1 pe zi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce uităm?
  • Fotografiile ne pot afecta memoria
  • Grupa de sânge ar putea influența pierderea memoriei
  • Curiozitatea influențează creierul să învețe și să memoreze mai bine
  • Optogenetica arată că memoria poate fi manipulată prin impulsuri luminoase (studiu pe șoareci de laborator)
  • Amintirile despre durerile nașterii sunt influențate de intensitatea lor (nu de durata) și de epidurală
  • Exerciții de memorie
  • În ce mod ajută stresul memoria
  • Cum îți poți îmbunătăți concentrarea?
  •