Tulburari de memorie la stres, oboseala

22-10-2010
georgescu
Nu este medic/terapeut
georgescu
Buna ziua,
Sunt barbat, am 30 ani si am doua probleme cu care ma confrunt din ce in ce mai des in ultima perioada.
1. Pierderi de memorie, in special pe fond de stres si oboseala, care ma ingrijoreaza, tinand cont ca am in familie un caz de alzheimer diagnosticat. Mentionez ca lucrurile pe care le consider importante le retin cu usurinta pe termen lung si mai ales intamplarile de natura emotionala (asta este povestea de la punctul 2)
Cateva intamplari ce m-au speriat, sper sa nu radeti ;): a) la o cunostinta in automobil, eram foarte stresat in legatura cu o decizie ce urma sa o iau si foarte obosit, iar la un moment dat m-am mirat de faptul ca eu nu stiam ca am o astfel de tapiterie a plafonului masinii, nefiind in masina mea pe care o detineam de peste un an.
b) pe defileul oltului, nu am putut raspunde, de fapt am rapuns gresit unei persoane de alta nationalitate la intrebarea ce rau este acolo, am realizat eroarea, dar nu mi-am putut amintii pana a doua zi ce rau este cu toate ca stiu foarte bine geografia Romaniei iar acest raspuns trebuia sa fie banal in mod normal.
Aceste intamplari, care nu sunt foarte dese, dar sunt foarte evidente, m-au facut sa verific bine dupa ce incui usa, la plecare, ba chiar sa ma intorc sa mai verific daca am inchis, sa evit sa povestesc un documentar de pe discovery, de exemplu, de teama de a nu ma incurca in poveste, etc, sa nu mai am incredere in mine.
2.Depresii puternice. Nu pot trece la fel de usor ca ceilalti peste intamplari considerate "banale" de majoritatea oamenilor si am perioade cand imi amintesc si ma chinui teribil amintindu-mi toate intamplarile in care am pus pe cineva, sau am fost pus intr-o situatie dificila, intamplari ce imi provoaca regrete puternice asupra modului de a actiona/reactiona chiar si de la 7 ani. Nu pot trece peste o injuratura primita in trafic, in special daca nu am fost vinovat cu nimic, fara a ma gandi toata seara la intamplare, nu pot trece usor peste o injuratura catre alta persoana pe care o regret apoi intr-un mod foarte intens, iar cand o intamplare ma supara "suficient" de tare, intru intr-o stare de somnolenta si voi trece iarasi prin declansarea sinuzitei si printr-o raceala puternica.
Cam atat despre simtome, va multumesc anticipat pentru sfaturi si vreau sa mentionez faptul ca din punct de vedere social sunt "destul de viu", am un loc de munca stabil de cativa ani buni, am o prietena de o lunga perioada de timp, ma integrez destul de repede intr-un grup de oameni, deci aparent ma consider un om normal din acest punct de vedere, numai ca, apoi imi contabilizez si analizez fiecare greseala facuta..
Va multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.