Tulburari anxioase - cum ati reusit sa treceti peste ele?

31-10-2013
bogdan.stancu
Nu este medic/terapeut
bogdan.stancu
Salut,

Inainte de toate vreau sa spun k nu am nevoie de commenturi precum: ' eu am aceste tulburari de 20 de ani' sau 'pe mine m'au bantuit toata viata'...deci nu.
Am 24 de ani si de aprox. 2 luni de zile parca imi car singur crucea, e groaznic (o sa va prezint mai jos o lista cu simptomele care imi fac viata groaznica).
Mentionez ca mi-am facut toate analizele posibile (traiam cu ideea ca e o problema medicala fizica care se poate trata usor) dar totul era ok cu mine, apoi am mers mai departe, adica la un pshiholog (merg saptamanal) si la un psihiatru Dr. Dinu Aurel (a fost o recomandare din partea unor persoane care s-au tratat la dansul) tocmai la Sinaia, eu fiind din Rm. Valcea. Mi s-a dat un tratament cu Anxiar, Frontin si Sargenol. Eu stiu ca este prematur sa vad rezultatele tratamentului dupa mai putin de 3 saptamani dar starile pe care le am ma duc cu gandul ca as putea ramane asa pt totdeauna.( gandul asta ma omoara pe zi ce trece). Asa ca am nevoie de la cei care au avut aceasta boala psihica crunta de niste sfaturi si cum au reusit sa o depaseasca, incurajari, niste recomandari, orice...
Vreau sa ma opresc aici din a vorbii despre aceasta boala pentru k nu imi face placere deloc, as putea insira zeci de pagini cu povestea mea care a inceput acum doua luni de zile, dar deocamdata atat vreau sa scriu despre ea.
Sper ca am fost bine inteles si sper ca totul va fi bine si mie si voua!



Aici este lista cu simptomele care ma deranjeaza:

Simptome in corp

- oboseala cronica
- stare ca si cum ai fi gata sa lesini
- treceri de la cald la rece
- durere/apasare in zona gatului
- fara energie, letargie, oboseala
- amortela sau furnicaturi in maini, picioare, fata, cap, sau orice alt loc al corpului
- simti ca podeaua se misca in jos si in sus fara motiv
- tremuraturi
- moliciune a bratelor, picioarelor, muschilor

Simptome in piept

- ingrijorare din cauza inimii
- simti ca si cum te-ai forta sa respiri
- iti este greu sa respiri, simti ca te asfixiezi, respiratie scurta
- inima iti bate greu sau prea repede, palpitatii
- ritm neregulat al inimii

Simptome in stomac

- balonare
- apetit scazut

Simptome in gura

- gust de metal, cositor sau amoniac
- gura uscata
- senzatia ca ceva iti va ramane in gat

Simptome la cap

- ametela,
- dureri de cap, migrene
- ca si cum ceva ti-ar strange capul, presiune

Emotii

- dispozitie dramatica
- greutate emotionala
- iti vine sa plangi fara motiv
- tristete

Temeri

- frica de a fi prins intr-un loc fara iesire
- teama constanta de a fi coplesit de boala
- frica de moarte
- frica de a pierde controlul
- teama de a-ti pierde mintile

Ganduri

- frica de a innebuni
- depersonalizarea
- frica de fi osandit
- frica de a nu face fata la boala, de a fi coplesit de situatie
- dificultati cu concentrarea
- obsesii despre ce simti sau de a fi mai bine
- deseori ai impresia ca porti o lume pe spate

Stare sufleteasca

- suparare; blocaj al intelegerii
- depresie
- ca si cum ti-ar veni sa plangi fara motiv
- anxietate, frica, ingrijorare
- te simti ca si cum ai fi sub presiune tot timpul

Somnul

- te trezesti intr-un atac de panica

Vazul

- distorsionat, in ceata
- ochii sunt sensibili la lumina
- perceptie distorsionata a lucrurilor

Ca o completare la aceste simptome, imi fac griji in mod excesiv si:

- ca am o boala care nu a fost detectata
- ca voi muri prematur
- ca voi innebuni sau ca imi voi pierde mintile
- ca ma voi rani sau voi face rau cuiva
- ca ma voi face de rusine
- ca imi voi pierde controlul
- ca nu respir corect
- ca ma voi ineca sau ca te vei sufoca
- ca voi ramane singur
22 comentarii
0
31-10-2013, ora 15:04
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Uau, da ai scris :))
Pai daca completezi un quizz, cam toata simptomatologia ta se inadreaza la un tablou anxios -depresiv.
Fa tratamentul, apoi cand te echilibrezi nitel incepi terapia si te tii serios de ea ca sa poti sa renunti la medicatie.

Tabloul pare infiorator, insa e cam aceeasi Marie cu aceeasi palarie, tot anxietate cu tot tacamu' ei de simptome una mai nesuferita ca alta.

Sfat: dormi mai mult acum in perioada asta,
mananca sanatos
nu citi pe forumuri ca iti insusesti toata simptomatologia altora
nu exagera cu sexul
ia-ti tratamentul
fa terapie (de doua ori pe saptamana e indicat)

Sanatate maxima!
0
31-10-2013, ora 16:42
bogdan.stancu
Nu este medic/terapeut
bogdan.stancu
astazi cand eram la lucru in pauza de masa am avut proasta inspiratie sa intru pe niste forumuri unde am gasit mesaje de la persoane care sustineau ca au aceste simptome de 20 30 de ani, bineinteles ca m-au luat atacurile de panica, abia mai puteam sta in picioare si mi-am invocat toate aceste stari, a fost groaznic a trebuit sa imi iau invoiere si sa plec acasa.De accea am nevoie doar de sfaturi si incurajari sau de exemple de oameni care au trecut peste.
Iar in legatura cu sexul nu exagerez deloc, dinpotriva sunt singur acum si o relatie intima nu am mai aavut de 3 luni de zile.

Ms prozac pentru sfaturi!
0
31-10-2013, ora 18:52
Psiholog Stancescu Raluca
Identitate neconfirmată
Psiholog Stancescu Raluca
Buna seara,

e regretabil faptul ca va confruntati cu aceasta problema, care pare a fi una de anxietate. Tulburarile de anxietate sunt tratabile, iar faptul ca ati gasit pe forumuri oameni care sustin ca sufera de aceste tulburari de 20-30 de ani ma face sa cred fie ca nu au urmat un tratament corect, fie ca prezinta alte comorbiditati care mentin simptomatologia anxioasa. Nu inseamna ca va fi cazul dvs.
Asa cum si dvs va asteptati, tratamentul nu functioneaza din prima zi de la administrare. Totusi, daca veti continua sa aveti aceste stari, e bine sa discutati cu medicul dvs, care va poate ajuta sa gasiti cel mai adecvat tratament. E preferabil ca tratamentul medicamentos sa fie insotit de psihoterapie cognitiv-comportamentala, pentru a reduce riscul recaderilor. Nu stiu insa in ce masura puteti accesa aceste servicii de terapie in orasul dvs.
Puteti descarca o brosura despre anxietate de aici: http://www.romedic.ro/psyclinic/articol/14435
iar daca cititi materiale in limba engleza, imi puteti trimite un email si va trimit cateva materiale / carti de self-help.
Va doresc multa sanatate, si un pic de rabdare!
0
31-10-2013, ora 20:26
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
nu stiu daca merge link-ul, http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=210id_cat=52id_prod=51977anc=397033, daca nu merge intra la mesajele mele, mergi la pagina 6, si vezi al 2lea mesaj scris de mine, pe data de 14.10.2012...ai sa intrii pe forum-ul activ ink si la ora actuala chiar, inceput de dualtrax, ceea ce a scris el si urmat de alte persoane o sa te ajute maxim, daca ai rabdare sa citesti tot sau macar inceputul si dupaia la urma sunt ink din pacate multi care scriu zilnic si se ajuta intre ei cu fel de fel de sfaturi...pe mine paginile acelea ma ajutat, cand imi era rau citeam sa imi dau seama ca nu-s numai eu singura, si acum dupa o lunga lupta, pot spune ca-s bine, fara tratamente sau altceva, acum sper sa raman asa si sa nu fie si la mine ca in cazul multor doar o aparenta inselatoare, desi dualtrax care era rau ca si mine ca si tine, acum e bine fara nici un simtom...
0
31-10-2013, ora 23:33
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
eu nu cred ca fara tratament medicamentos se poate iesi di starea asta
sanatate multa la toti.si tie Ionela..ma bucur a esti bine
0
01-11-2013, ora 09:25
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna Bogdane,

TOT ce ti s-a raspuns este corect...si cred ca asta si asteptai, un raspuns...chiar mai multe.
Nu vrei experienta altcuiva?!..sau am inteles gresit
si
totusi iti voi scrie din prorpia experienta.fffffffff pe scurt.
1.NU mai citi.pe forumuri...ai vazut ca Nu iti face bine.
2.pana NU iti amintesti CUM si DE CE a inceput (la tine)-acum 2 luni, totul
NU vei reusi si cu n kg de medicamente.
3.mi-am REamintit CE ma supara si CE ma aduce a in acea stare..a fost greu, f greu sa-mi amintesc
si
totusi, NU imposibil.
Supararile mele NU ti le voi insira,
DE ELE AM CAUATAT sa scap...si-am scapat
iar
starile enumerate de tine nu au mai revenit..
poate doar azi-putin.de la aceeasi suparare,
pe care in curand o voi rezolva si..nu iau trat.
4.Nu am fost la psiholog, Nu am fost la psihiatru
cu mine si CAUZA celor care determina totul, am 'luptat'
p.s.
DACA nu mai inteles.scuze...
sunt sigur insa, ca ai inteles si ca AI motive bine intemeiate de suparare:
decesul cuiva drag, probleme financiare, nu esti intara, parasirea de persoana iubita,
dezamagire SIGUR la serviciu, stat f mult pe net, somn f putin,
lipsa poftei de mancare etc.
CEL mai mult esti afectat ca NU exista in viata ta-o iubita.cand toti, au.
(sa nu ma contrazici)

Iti doresc sa-ti fie bine
si
scuze ca Am scris despre mine desi,
NU asta doreai.
cele bune,
p.s.1.
FELICITARI PT FELUL IN CARE-AI SCRIS
sE VEDE CA ESTI CITIT, INTELIGENT.
0
01-11-2013, ora 12:26
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Partea buna e ca ai inceput tratamentul devreme, asta te va ajuta incet-incet. Psihoterapia e foarte importanta, daca simti tu ca si psihologul intelege exact prin ce treci. Starile se vor ameliora in timp, unele vor disparea, de unele vei uita, cu altele vei ramane mai mult timp in gand. Poate inca nu ai nimerit tratamentul potrivit, sau poate e nevoie de putina adaptare a organismului pana incepi sa te simti mai bine. Apropiatii tai stiu de starile prin care treci ?
Poate ar fi bine sa mergi de doua ori pe saptamana la psiholog pana intelegi mai bien tot ce se intampla, de exemplu. Exercitii de respiratie, de relaxare faci ? Somnul bun e foarte important in procesul de recuperare, chiar daca la inceput e mai greu sa obtii un somn de calitate sau fara sa te trezesti speriat. Dar trebuie sa intelegi ca nu vei muri, nu vei innebuni, chiar daca e foarte greu de crezut in momentele alea cand simti ca nu mai e nimic real. Altii au trecut 20-30 de ani prin astfel de stari pentru ca lumea nu stia ce inseamna anxietatea acum cativa ani buni, toata lumea ii vedea ca nebuni sau mai stiu eu cum. Nu prea avem noi romanii cultura de a intelege bolile de ordin psihic momentan, poate asta e problema. Oricum eu iti urez mult succes si multa sanatata, rabdare, ca incet-incet va fi totul mai bine!
0
01-11-2013, ora 12:42
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Si eu am facut tratament cu medicamente o vreme, 3 luni cu Mianserin si Alprazolam, apoi am schimbat in Prozac si Sanval inainte de somn. Am avut o perioada foarte grea in momentul in care am schimbat tratamentul, dar am reusit sa gandesc cat de cat pozitiv. AM facut si psihoterapie saptamanal de 2 ori, apoi o data pe saptamana, cam 6-7 luni in total. Trebuie sa incerci sa gasesti o metoda de a vedea lucrurile pozitive in tot ce se intampla, sa vezi micile progrese, chiar daca e greu. Asa am facut si eu. Desi sufeream de 2 ani fara sa incep vreun tratament, am hotarat ca nu se mai poate asa. Acum sunt mult mai bine, mai activ, mai pozitiv, mai am stari de aiureala in anumite momente si circumstante, dar nu se compara cu ce a fost. Atacurile de panica au disparut, starea de nesiguranta mai e cateodata. Dar avand in vedere ca inainte imi faceam griji imense si pentru o amarata de iesire la magazin, trebuie sa vad ca progresul a fost imens. Acum ma simt putin deranjat in gand cand am de parcurs de dimineata o distanta lunga cu masina, dar in acelasi timp reusesc sa fiu si pozitiv inainte de eveniment. Cateodata ma mai ia o lipsa de concentrare in anumite momente, ceea ce nu e tocmai bine cand conduc masina, dar incerc sa imi vad de treaba in continuare si de multe ori reusesc si e mai ok tot. Ai rabdare, explica-ti in minte ca va fi mai bine, ca faci progrese si continua sa faci tratament. Eu am un an de cand am inceput tratamentul, iar de azi nu mai iau deloc. Mai luam jumatate de Prozac dimineata de vreo 4 luni si cateodata Sanval seara cand voiam sa adorm mai usor sau mai repede. A contat mult faptul ca am reusit sa am langa mine persoane care au inteles (mai mult sau mai putin) prin ce trec, am reusit sa ma implic si intr-o relatie, ceea ce nu credeam ca e posibil, avand in vedere ca ultima relatie se destramase in mare datorita problemelor mele. Trebuie multa multa rabdare, din pacate problemele astea nu se rezolva peste noapte, dar se rezolva pana la urma! Iti tin pumnii, va fi mai bine!
0
01-11-2013, ora 14:30
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
TUTUROR
va adresez o intrebare:
DE CE nu scrieti nici unul dintre voi
CARE sunt cauzele care,
au declansat aceste stari:
DOAR o cauza...le "pune in miscare"si va da activitatea "peste cap".

Tratament?
da, o fi ok depinde de la "om la persoana".
NICIUNUL nu dati sfaturi despre CUM am eliminat cauza care,
a dus la aceaste stari...
numai bine,
0
01-11-2013, ora 14:35
blajan_andrei
Nu este medic/terapeut
blajan_andrei
Nu cred ca apar astfel de probleme datorita unei singure cauze :) Se aduna - stres, probleme in dragoste, oboseala, poate probleme in copilarie etc...
0
01-11-2013, ora 17:32
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
corect...nu e numai o cauza sunt mai multi factori care se aduna si cand umplu paharul, declanseaza anxietatea...la mine de ex a inceput de cand am venit la lucru intr-o tara pe care nu o plac din nici un punct de vedere, de fapt e tara care imi da sa mananc mai bine ca acasa si care imi asigura un viitor frumos, dar in schimb plecatul ma doborat, ma terminat psihic.eu mi-am bagat in cap ca pot pati accdent de autocar cand vin sau plec, mai ales ca aud cred ca lunar accidente, dupaia am visat ca cineva apropiat mie imi spunea de un accident de autocar pe care o sa il patesc in luna ianuarie da a trecut cred, si uite niste prostii pe care acum le cred infime da pe vremea aia le luam ca pe niste semne, sau acumulat si anul trecut aproape ma terminat...cum am scapat?imi era frik de moarte, asta ma ingrijora pe mine, nu neaparat frik mai mult un fel de parere de rau ca daca a-si pleca mai devreme, numai apuc sa fac copii, etc si ma mai chinui si degeaba pe aici..dar am inteles usor, ca orice s-ar intampla, nimic nu e intamplator si vreau nu vreau tot va fi, asa ca m-am impacat cu simpla idee ce-o fi o fi...si uite ca dupa un an de chin, acum numai am nici un simtom, nu ma mai sperii de la orice.poate mai am momente mai dificile, intotdeauna am fost foarte emotiva desi am un caracter puternic, sunt foarte vorbareata si comunicativa, emotiile sunt foarte puternice si devin un mielusel pusa in fata unor situatii mai extreme...
0
01-11-2013, ora 17:41
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
si apropo...multi oameni care aparent par linistiti fara nici o problema, fac pur si simplu un atac de panik cand se sperie de la ceva puternic, un mic accident de masina fara urmari grave, sau vezi cum ii arde casa vecinului si atat de tare te sperii incat faci un atac de panik...atunci incepe si lupta, nu cred ca cine a facut un prim atac de panik nu a mai avut dupaia.., acum depinde si de fiecare cand mai aud pe unii au facut atac de panik si au chemat ambulanta sau au plecat sg la spital, chiar si de 3 ori pe noapte, pai deja asta e o mare prostie...pai eu faceam atacuri de panik si cate 3 pe noapte si ma aflam sg in apartament si numai chemam ambulanta, desi eram speriata am rezistat..am facut si eu atac de panik in avion da deacum nu am pus sa aterizeze cum mai aud pe la tv...a facut atac de panik si a aterizat nu stiu pe unde...deja cred ca treaba e prea serioasa si atunci da trebuie tratament ptr ca devii si penibil si nebun fara voie...doar daca infrunti frik vei putea trece mai usor peste...in tara stau la 30km de oras, pana vine ambulanta, imi canta popa la cap mai degraba, in 20min vine ambulanta si tot in 20 ajung in oras...in concluzie dinasta nici nu m-am sfiit vreodata sa chem ambulanta, era fara rost, am spus doar daca am sa cad atunci inseamna ca am ceva si or sa cheme altii...
0
03-11-2013, ora 18:43
bogdan.stancu
Nu este medic/terapeut
bogdan.stancu
maria 123 am inteles perfect ce ai scris si iti multumesc, de astfel de mesaje am nevoie, de cazuri pozitive si incurajari si sfaturi.si cred k ai dreptate o persoana iubita langa mine poate m-ar ajuta mult ( sti cum se zice: dragostea le invinge pe toate), problema e ca nu am nicio tragere de inima sa gasesc acea persoana...poate a trecut si putin timp de la ultima relatie (4ani).totusi de 3 zile exista o fata care ma place mult, insa cu parere de rau pt, nu o vad decat ca pe o amica. am iesit in oras cu ea am fost la ea am gatit impreuna, ba chiar am dormit impreuna si eaa insista iar eu o refuzam cat puteam de politicos...cam asta e treaba cu relatiile pt mine in momentul actual sau poate cine stie am nevoie de cineva care sa "imi una capac" cum s-ar zice.acum sa nu intelegeti gresit problemele mele nu sunt cu dragostea sau nu au generat de la ultima despartire...

Multumesc inca odata maria 123!!!!
0
03-11-2013, ora 18:51
bogdan.stancu
Nu este medic/terapeut
bogdan.stancu
pt. blajan_andrei

Salut andrei. Da, parintii mei stiu (ei au fost primii la care am inceput sa ma plang, lor le-am cerut ajutorul), de fapt stiu cam toti cei ce ma inconjoara (colegi de munca, prieteni, rude, cunostinte) si ca si o consecinta primesc foarte multe telefona din partea lor acum, doar sa stie cum ma mai stim si imi tin toti acea morala de incurajare...e ciudat intr-un fel dar e binevenit orice telefon.exercitii de respiratie nu am facut dar o sa ma apuc iar in ceeea ce priveste relaxarea am tot incercat si am iesit prin natura in ultimele zile(motiv pentru care va cer scuze si nnu v-am raspuns)...mai bine nu m-am simtit dar cateva clipe placute au existat...

multumesc andrei!!!
0
03-11-2013, ora 19:02
bogdan.stancu
Nu este medic/terapeut
bogdan.stancu
asta cred si eu ionela...sunt mai multi factori care la un moment dat iti afecteaza sistemul nervos...eu cauza sigura nu o cunosc dar sunt convins ca supararile si stresul acumulat de-a lungul anilor m-au adus in situatia groaznica de acum...
azi e duminica, eu la munca o sa mai merg pana joi pentru ca am anuntat k o sa renunt...lucrez de 3 luni de zile undeva langa oras la 10km ca si inginer...munca fizica nu am mai deloc in schimb stresul este maxim si atat de lovit ma simt de aceasta boala incat am spus sa renunt sa numai merg acolo sa stau acasa(adik sa scap de stresul de la munca) cu speranta k poate poate imi va fi mai bine...dar, dar acasa o sa stau mult timp singur si ma gandesc sa nu imi fie mai rau...dar incerc si asta...si pentru simplu fapt k eu sunt o persoana ft matinala (ma trezesc la 6 7 dim fara ceas zilnic...pe cine sa scot afara sau sa stau de vorba la ora aia, k sa nu ma apuce nebuniile...), dar sper sa nu fie asa...de fapt imi doresc din tot sufletul sa nu fie asa...
0
03-11-2013, ora 19:13
bogdan.stancu
Nu este medic/terapeut
bogdan.stancu
ionela cum am mentionat mai sus cum ca timpul liber mi l-am ocupat cu fel si fel de iesiri si plimbari prin natura nu am avut timp sa intru pe linkul pe care mi l-ai dat...dar o sa o fac si iti multumesc si tie pentru ajutor.

O intrebare am: Voi vedeati lucrurile care va inconjoara altfel, adik ca sa fiu mai explicit...am momente cand merg pe strada si parca vad doar ce e strict in fatza mea iar ce e in jur e incetosat...iar ce e in fatza mea parca nu e real, si ma cuprindea o stare dde ameteala si o presiunea asupra capului groaznica...a avut cineva simptomul acesat? va rog sa imi spuneti daca da pentru ca vreau sa ma conving ca nu sunt unicat si ca nu am ceva ce ink nu s-a descoperit...iar in momentele de fatza sunt destul de greu de convis..

O seara placuta si multa multa sanatate, aveti grija de voi!!!

P.S. : azi am mers si m-am spovedit...parintele mi-a dat ceva de facuta pana duminica viitoare cand o sa merg iar la dansul si mi-a promis cu tot sufletul ca o sa ma fac bine...si nuj cum de am reusit dar l-am crezut si pot spune ca azi m-am simtit ft ft ft ft putin mai bine si ma bucur enorm..ca un copil mic cand vede o bomboana

o seara buna!!!!
0
04-11-2013, ora 01:06
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara/dimineata deja..
NU vroiai ex..dar unul sigur, rezolvat..cu greu dar definitiv..tot iti dau (scriu):
1. faptul ca te-ai spovedit si-ai si 'vazut'o imbunatatire cat de mica..spune mult! Felicitari!!
Sigur te vei face bine si inca rapid DAR, nu mai citi..multe...te ingrozesti (scz ca ma repet);
2.IN NICIUN CAZ SA NU renunti la serviciu ACUM,...stand acasa SINGUR..vei deveni 'unicat', vei uita sa 'vb si sa comunici'..glumesc, nu vei uita dar crede-ma ca ACEST FAPT va fi mai greu ca cel de pana, acum;
DACA totusi simti nevoia de putina sau mai multa odihna, ia-ti un C.M. de 5 sau chiar 10 zile lucratoare si VEZI cum te simti...
sunt sigura ca te vei odihni, vei sta SI mai mult pe net, nu toti cei dragi si prietenii vor avea timp pt tine (cand tu Ai avea nevoie sa vb cu ei...cu cineva.cu oricine..)...si asta te va aduce in stare de panica: sunt singur, ce-o sa fac??..pai nimic.pt ca totul va fi BINE.si crede-ma.
3.Vb cu parintele unde te-ai spovedit si spune-i ca VREI sa te rogi la Moastele Sfantului Nectarie.
Unul din locurile pe care Sfantul Nectarie si-a dorit sa le binecuvanteze in chip deosebit este si Manastirea Radu Voda din Bucuresti...poate ai vreo delegatie.citeste pe Google.adresa.eu am fost si-am venit ALT OM-in sensul BUN al cuvantului.
În România, părticele din moaştele Sfantului Nectarie se mai găsesc la:
-Schitul 'Sfintii Ioan si Nectarie' (Brădetu, jud.Arges), racla fiind asezată în naosul paraclisului ;
-Biserica 'Sfanta Treime', loc. Bucium, jud. Brasov ;
-Biserica Spitalului TBC din Sibiu;
-Schitul 'Nasterea Maicii Domnului', com Sinca Veche, jud. Brasov (pe drumul Brasov-Fagaras, din Persani);
-Schitul Sinca Noua, com. Sinca Noua, jud. Brasov;
-Catedrala Episcopala din Galati ;
-Capela 'Sf. Andrei' din cadrul Spitalului Judetean Galati;
-Catedrala din Sibiu;
-Biserica 'Sfintii Doctori Cosma si Damian' din cadrul Spitalului Fundeni, Bucuresti;
-Biserica 'Sfantul Gheorghe' din Slobozia, judetul Ialomita;
-Biserica 'Sfanta Parascheva', din Timisoara;
-Biserica 'Sf. Ioan Botezătorul şi Sf. Visarion de Larisa' din Brasov, cartierul Craiter;
-Capela cu hramul 'Imparatii Constantin si Elena', din cadrul Spitalului Parhon, Bucuresti;
-Manastirea 'Negru Voda' din Campulung, jud. Arges;
-Manastirea Brancoveni, comuna Brancoveni, jud. Olt;
-Biserica 'Sf. Treime', sat Bucium, com. Sinca, jud. Brasov;
ti-am insirat.mai multe, tu stii CARE loc.iti este mai aproape.
4.si DA, fata-ti lipseste...chiar de NU o iubesti, inca, petreceti mai mult timp impreuna, iesiti..plimbati-va.invitatia la ea sa vedeti un film...sa jucati ceva...iti va fi de un MARE ajutor...acum, NU realizezi asta...dar CAUZA la tine, PE LANGA SERVICIU este si nevoia unei prietenii c-o fata.
iti doresc sa-ti fie bine
si
sigur va fi.
parere:
Nu merge niciunde si NU incepe cu trat...da mare dependenta...si..greu vei scapa...
cele bune,
0
09-11-2013, ora 18:22
valentin24
Nu este medic/terapeut
valentin24
Salut!

Am 27 de ani si de 2 luni de zile numi mai vad capul de stres.problema mea a plecat de la o joaca cu propriul caine, in timp ce ma jucam cu el sarea la springpole(cauciuc)nu sa putut prinde de acel cauciuc si ma prins putin de buza inferioara mia dat drumu imediat a fost accidental, de atunci eu am stat numai cu gandul ca o sa fac rabie(turbare)o sa mor caine il urmaream continu crezand ca are rabie...mentionez ca am mers atunci la urgente mi sa pus 2 fire la buza mi sa facut antitetanos, si mia spus sa merg la boli infectioase, am mers a doua zi cu carnetul cainelui toate vaccinurile la zi si doamna doctor a decis ca dak cainele este vaccinat sa numi faca antirabic, a fost totul ok.Apoi am tot stat cu gandul numai la chestia asta ca fac rabie ca mor numai chesti rele si miam facut foarte rau singur.de cand ma muscat catelu au trecut 3 luni si 1 saptaman dak era rabie banuesc ca muream si eu si cainele de mult.acum sa va prezint simptomele


oboseala cronica
stare ca si cum ai fi gata sa lesini
treceri de la cald la rece adica imi arde fata uneori de obicei seara cateva minute desi nu am febra!
fara energie, letargie, oboseala
amortela sau furnicaturi in maini, picioare, fata, cap, sau orice alt loc al corpului
simp ca si cum ar fi o panza de paianjen pe cap uneori sau o musca ceva de genu
moliciune a bratelor, picioarelor, muschilor
inima iti bate greu sau prea repede, palpitatii
balonare
apetit scazut de regula ma ia foamea seara dupa ora 21:00
gust de metal, cositor sau amoniac
gura uscata
ameteala
tristete
frica de moarte
frica de a pierde controlul
teama de a-ti pierde mintile
frica de a innebuni
frica de a nu face fata la boala, de a fi coplesit de situatie
dificultati cu concentrarea
depresie
te simti ca si cum ai fi sub presiune tot timpul
anxietate, frica, ingrijorare
ma trezesc intrun atac de panica
ochii sunt sensibili la lumina
0
14-11-2013, ora 23:42
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Nu am inteles bine care este intrebarea, dar simptomele sunt de la anxietate nicidecum de la turbare.Cum sa crezi ca poti pati ceva de la propriul caine? nu este vaccinat anual?
De fapt cred ca si tu banui adevarata cauza, altfel nu ai fi postat aici
Tulburari anxioase - cum ati reusit sa treceti peste ele?
Mergi la consultatie la un medic psihiatru sau un psihoterapeut, incearca sa gandesti pozitiv, este foarte important, gandurile negative, fricille - s-a dovedit stiintific- inbolnavesc.
O terapie cognitiv comportamentala cred ca te-ar ajuta ff mult.
Si stai linistit- nu vei face rabie.
0
21-11-2013, ora 20:31
valentin24
Nu este medic/terapeut
valentin24
ms pentru raspuns armina, normal ca este vaccinat anual plus ca el avea 8 luni si toata schema de vaccine o avea facuta...normal ca banuesc adevarata cauza deia am si postat
0
22-11-2013, ora 09:12
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Eu iti spun ca nu ai luat nici un microb de turbare. Probabil ai fost foarte stresat in ultima vreme, poate in ultimii ani si acela a fost momentul declansator al unei anxietati minore.
Sfatul meu este sa mergi sa discuti cu un psiholog bun, iti va scoate din minte aceste idei obsesive!

Toate cele bune!
0
22-11-2013, ora 16:46
valentin24
Nu este medic/terapeut
valentin24
Perfecta dreptate ai prozac, ms mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: