Tulburarea Afectiva Bipolara (Psihoza maniaco-depresiva)

485 comentarii 1 2 345 ..... 16 17 Înainte ›
0
19-07-2007, ora 00:00
cristina29
Nu este medic/terapeut
cristina29
Nu m-a deranjat ca ati reactionat asa. M-a deranjat, sa zicem, faptul ca Elma mi-a dat mesaj privat pe 30 iunie, in care ma ruga sa o contactez pe messanger (doar ieri am vazut mesajul) si, datorita faptului ca nu am contactat-o, a scris raspunsul sau. Nu ma intereseaza nici ca Elma a scris prima data (la subiectul deschis de ea) ca o prietena are boala, iar acum e iubita unui bipolar. Sincer, tot respectul pentru ea.
Nu are nici cea mai mica importanta, dar daca intr-adevar vrei sa afli cum s-a intamplat, Noris, spun. cand am aflat de boala, am luptat pentru a fi impreuna. Am continuat planurile de nunta, Dumnezeu imi e martor. Credeti sau nu, asta e adevarul. Am fost langa el si nu as fi dat inapoi de la nimic. S-a intamplat ca intr-o seara sa ne certam, sa imi dea o palma si sa imi vorbeasac foarte urat. Am stat departe o saptamana (am plecat de unde locuiam impreuna). Si l-am iertat. Pentru ca il iubeam (il iubesc si astazi) si chiar simteam ca puteam reusi impreuna. Apoi, parintii lui (care au o afacere in Canada) au plecat acolo, l-au luat si pe el ( intr-o scurta vacanta), mi-au vorbit urat. Si a ramas acolo. A fost influentat de parintii lui. A fost decizia lui. Dar rana asta doare, chiar daca Elma are dreptate si nu asta conteaza. Nu conteaza cum se simte cel de langa bolnav, conteaza sa ii fie bine bipolarului. Si, sincer, as fi vrut sa pot fi toata viata langa cel pe care il iubesc. Bolnav sau nu, nu conta. Sper sa fie destul de explicit raspunsul. Sa dea Domnul sa va fie cat mai bine!
0
20-07-2007, ora 00:00
Aynalem
Nu este medic/terapeut
Aynalem
Adrian, " am remarcat" in primul tau post varsta...Pe mine ma interesa altceva ( anul si luna nasterii), daca esti pisica sau dragon, am si eu "pasarelele" mele, dar, ma rog, dupa cum am " remarcat " in posturile tale anterioare nu te preocupa astfel de lucuri...
0
20-07-2007, ora 00:00
noris_keane
Nu este medic/terapeut
noris_keane
Aynalem, de la mine pt mine.:)
Data 22.07.1976 si ora nasterii 17:15.
Dupa Zodiacul European:
- zodia Berbec in prima decada. Ascendent in Fecioara.
Dupa Zodiacul Chinezesc:
- zodia Dragon (de Foc)
- ascendent in Cocos
Dupa Zodiacul Indian: zodia Toporisca
Dupa Zodiacul Druidic: zodia Alun
Dupa Zodiacul Floral: zodia Albastrea

Daca nu ma preocupa astfel de lucruri, asta nu inseamna ca nu stiu cum si cu ce se mananca. Crede-ma ca mai si lecturez din cand in cand, nu doar: televizor, fast-food, net si munca.
0
20-07-2007, ora 00:00
Nu este medic/terapeut
cristina29, categoric a fost o greseala incercand sa te contactez.Mesajul privat ti l-am trimis in jurul datei de 21.04.2007, perioada in care am deschis si topicul.Era perioada in care abia aflasem de boala lui si incercam sa aflu cat mai multe pentru a-l putea ajuta.M-am gandit ca esti in aceeasi situatie ca si mine si ca esti medic.Faptul ca-mi reprosezi ca ti-am trimis mesaj privat in care, cred eu, ti-am scris decent, rugandu-te sa accepti sa stam putin de vorba, ma pune pe ganduri...
Imi cer scuze ca te-am jignit si ca te-am deranjat cu acel mesaj privat.in fond e viata ta si faci ce vrei!
Dar vorba lui Adrian...bine ar fi sa citim si printre randuri!
Numai bine!
0
20-07-2007, ora 00:00
noris_keane
Nu este medic/terapeut
noris_keane
Draga Cristina,
Ma adresez tie si celorlalte fete (fie doamne, fie domnisoare) aflate in postura ta. nu trebuie plecat de la premiza ca (te citez) : "Nu conteaza cum se simte cel de langa bolnav, conteaza sa ii fie bine bipolarului. "(am incheiat citatul). Fals.
De ce?
Daca pe la inceputurile maniei bipolarul este cat de cat suportabil, cele cateva zile dinaintea internarii (caci NUMAI prin internare trece mania) si perioadele de weekend cand vine acasa sunt un adevarat test de incercare a rabdarii unui om. Va spun sincer, pe langa multitudinea de proiecte incepute si neterminate, pe langa agravantele investitii financiare dezastruoase ce pot duce la faliment si colaps in bugetul familiei, energia si dezinvoltura cu care se asociaza cu persoane necunoscute, toate acestea si multi alti factori determina famila (apartinatorii) sa ia decizia care trebuia luata de la bun inceput: Internarea. Pentru ca, revin la ideea de inceput, bipolarului ii este extrem de bine si nu vrea sa auda de internare cand e in plin episod maniacal, iar in depresie se simte mizerabil, inutil si zadarnic. Ce e bine pt "noi" este sa aveti voi grija sa nu viram spre o extrema sau spre cealalta. Va rugam, pastrati-ne pe calea de mijloc, cea a echilibrului..
Ce ma intriga un pic este ca imediat cum ai aflat de boala lui, ati inceput sa va certati si el ti-a dat o palma. Tu ai fugit. A trecut mai bine de o saptamana (timp in care voi nu ati mai impartit aceeasi locuinta - tu ai plecat de la domiciliul conjugal) pana sa-l ierti.
Crezi ca daca parintii lui nu s-au gandiit ca daca l-ar fi lasat cu tine, ai fi rezistat tu unui asediu comportamental tipic unui maniac?
Da-mi voi sa raspund eu in locul tau: NU, clar.
Daca de la o simpla palma luata, acum cand sunteti logoditi si dragostea este inca la inceput, ai putea sa afirmmi cu tarie de caracter ca ai fi stat langa el toata viata?
Pune un pic problema si asa..
Gata, o sa iau o pauza de 2 saptamani, m-au terminat caldurile astea.
Aveti grija.Sanatatea pe primul plan. Restul vine de la sine
0
20-07-2007, ora 00:00
noris_keane
Nu este medic/terapeut
noris_keane
Imi cer scuze, nu am fost coerent in ultimlele alineate din postul de mai sus Sunt extrem de obosit si nu pot acukm dekat sa va rog sa ignorati ce-am scris incepand cu :
"Ce ma intriga un pic este ca..{...}.si pana la."Pune un pic problema si asa"..
Restul ramane valabil..
0
24-07-2007, ora 00:00
noris_keane
Nu este medic/terapeut
noris_keane
Cum se mai simte mama ta, Melanya?
Ce antidepresive ia? Cat de des mergeti la medic? Tine-ne la curent..
Aici suntem ca intr-o famile, gata sa ne ajutam unii pe altii dar si gata sa apostrofam atunci cand unnul din noi greseste.
Cristina, te-ai mai interesat de soarta fostului tau iubit? Cum ii este in Canada? Iti simte lipsa? uneori ajuta (sub prisma anonimatului, bineinteles), sa te descarci de ce e mai apasator.. durerea e mai suportabila..Sunt multe lucruri pe care vrem sa le punem in ordine.
Ok, tre sa plec. Pe data viitoare.
Sanatate.
0
02-08-2007, ora 00:00
Aynalem
Nu este medic/terapeut
Aynalem
Mama este mult mai bine acum mai ales ca frate-miu a fost la mare si a luat-o cu el. S-a vaitat ea ca este i-a fost cald, ca o doare capul ( oricum ea se vaita permanent) dar s-a " aerisit". Antidepresive o sa ia, cel mai probabil, toata viata. La psihiatru n-am mai mers pentru ca trebuie sa urmeze tratamentul actual vreo 6 luni. Din pacate nu am timp sa stau cu ea, la ea acasa, cum ar vrea. Sunt toata ziua la serviciu iar in weekend am multa treaba pe la mine pe acasa. Vorbim tot timpul la telefon.
Eram sigura ca esti dragon ( ca si sotul meu) dar vroiam sa-mi confirmi. Cred ca si el are ceva probleme, a devenit foarte agresiv verbal, este pesimist... dupa care devine dornic de distractii... si tot asa. Bine, a avut de suportat o situatie foarte stresanta si de aici i se trage.
In mitologia chineza dragonul este simbolul puterii, al norocului, este liderul, este conducatorul, care nu stie ce inseamna frica.De aceea nu ma asteptam sa intanlesc o persoana cu tulburari psihice care sa apartina acestui semn zodiacal. Dar, asa cum spuneai si tu, horoscoapele nu trebuie luate ad -literam. Eu sunt "soricel" si ar trebui sa fiu "veriga slaba" din familie, dar in realitate nu este asa.
Multa sanatate copii, plec acasa ca incepe week-endul!!!!!
Papapaapapaapa
0
02-08-2007, ora 00:00
Aynalem
Nu este medic/terapeut
Aynalem
M-am dezumflat... azi e joi, mi-am dat seama dupa ce am plecat de la serviciu...teapa...
Imi place Aynalem, nu Melanya.
Hai pa!
0
03-08-2007, ora 00:00
Titina
Nu este medic/terapeut
Titina
Acum vreo 2, 3 zile am trimis un mesaj destul de lung, chiar l-am recitit dupa ce am apasat pe trimite. Acum revenind pe forum nu-l mai gasesc. Stie cineva ce s-a intamplat.
Nu ma deranjeaza daca a disparut intentionat, dar vroiam sa-mi explic fenomenul. Toatre cele bune si putere, Titina
0
06-08-2007, ora 00:00
july71
Nu este medic/terapeut
july71
Salutare tuturor!
Numele meu este Iulia. Am descoperit acest forum si l-am accesat din dorinta de a fi in contact cu persoane care sufera sau care sunt alaturi de persoane cu tulburare bipolara.
In urma cu o luna am fost diagnosticata cu tulburare bipolara II, desi sunt aproape 20 de ani de cand am probleme de ordin psihic.
Acum sunt putin confuza si mai ales imi este greu sa accept aceasta boala dar as vrea sa invat sa traiesc cu ea si sa gestionez cat mai bine situatia.
Daca aveti sfaturi sau informatii care ar putea fi utile, as fi recunoscatoare sa mi le trimiteti.
0
20-08-2007, ora 00:00
aldessire
Nu este medic/terapeut
aldessire
Buna tuturor!
Am si eu aceeasi boala ca si voi, adica tulburare afectiva bipolara!Am citit comentariile voastre si m-au impresionat>
Eu sunt diagnosticata din 2001 cu aceasta boala, dar pana anul acesta in februarie nu m-am tratat cum trebuia si normal ca am facut o cadere dupa un an jumatate de normalitate :)!Acum ma mentin in echilibru, dar cu tratament.deocamdata mi-este relativ bine, dar am o problema in ceea ce priveste domeniul de munca care sa-l pot face cu aceasta afectiune.am terminat facultatea de medicina si am inteles ca nu pot obtine dreptul de libera practica decat cand termin tratamentul, care conform teoriei psihiatrei mele se va intampla peste cativa ani.Si nu pot sta fara loc de munca, cativa ani.Voiam sa va intreb pe voi, poate stiti : noi, bipolarii ce job-uri putem avea?Sau cui sa ma adresez sa primesc o asemenea informatie?Medicinii muncii?
Va multumesc
Multa sanatate !
0
23-08-2007, ora 00:00
noris_keane
Nu este medic/terapeut
noris_keane
Parerea mea ar fi ca o data pe saptamana un medic de pe site sa-si mai rupa din timpul liber macar 5 min si sa mai treaca in revista ultimele comentarii. Poate cineva bolnav are nevoie de o parere mai avizata decat cea a noastra.
Simt cum nu ne indreptam nicaieri cu acest thread.aceleasi si aceleasi cazuri peste tot...aceleasi manifestari.Poate ar trebui sa ne ajute un pic si cei de langa noi...si altii care stiu mai multe..

July71, fiecare caz e unic in felul lui, nu exista o solutie general valabila care sa se aplice tuturor bolnavilor..tu ai deja un loc de munca si te descurci...ce altceva iti mai trebuie? ce iti lipseste din viata?

Aldessire, eu nu te pot ajuta cu informatii corecte..parerea mea e sa astepti sa iti raspunde cei de pe romedic.ro.

Pana data viitoare, numai bine.
0
24-08-2007, ora 00:00
noris_keane
Nu este medic/terapeut
noris_keane
Ieri am postat aiurea de tot, lucru pt care imi cer scuze. Depinde de starea in care ma aflu, de dispozitie. Poate ar trebui sa ma educ, sa detin autocontrolul, sa ma abtin, sa ma cenzurez. Dar n-o fac. Prefer sa nu fiu constrans de reguli atata timp cat respect pe toata lulmea, nu deranjez pe nimeni si aplic regulile bunului simt.

Pe aceasta cale o intreb pe Sevi ce mai face..nu am mai avut ocazia sa mai discutam..

Titina, nimeni nu a sters ceea ce ai postat, trebuia doar sa te loghezi si sa nu lasi mult timp sa treaca pana cand apesi pe "Trimite" dupa ce ai scris textul...
Pentru a fi mai sigura data viitoare, incearca sa salvezi comentariu tau cu Ctrl C, Ctrl V si dai un Refresh la pagina web ca sa eviti ne-inregistrarea pe server cand pleca pagina web. Asa nu vei mai pierde nici un post.
Apropos, legat de cenzura, sunt convins ca daca as enumera aici cele 7-8 cuvinte considerate "vulgare" si obscene, nimeni din cei care "supervizeaza" site-ul nu o sa se sesizeze..
De fapt e gresit sa spui "cele 7-8 cuvinte" pt ca acestea nu exista nicaieri scrise si nu se mentioneaza nimic despre existenta lor !!
Da, nu exista...Deci, cenzura a cuvintelor obsecene se face dupa ureche..Cum asa? Pt nimeni nu are tupeul sa introduca in DEX cuvintele pe care toti cei care "injura" le cunosc si le folosesc..de fapt cuvintele sunt cunoscute de TOATA lumea. Dar nu toti aleg sa le foloseasca exprimarea zilnica. Pentru ca ma plictisesc acum, va spun cam cum a fost expusa problema de catre CNA si restul..
CNA-ul spune :Nu aveti voie cuvinte vulgare, altfel va cenzuram de va ia naiba..
Bun, zic, vin eu si intreb: CE CUVINTE anume nu am voie?
CNA : Stiti voi, cuvintele obsecene, injuraturi, limbaj trivial..etc, lista e mare..
Eu: Dar expresia : "La dracu, nu mai am bani", sau "La naiba, m-am lovit", nu sunt injuraturi sau trivialitati?
CNA: Am incheiat discutia..Fara smecherii ca va desfiitam ca trupa, va inchidem televiziunea, etc.
Si vin eu si citez un articol... "In SUA, se precizeaza clar si limpede ca lumina zilei unui DJ nou angajat ca are voie sa spuna la radio aproape orice in afara de clasicele cuvinte obscene cunoscute si MENTIONATE (nu stiu unde), (poate ma ajuta cineva..cred ca in filmul autobiografic al lui Howard Stern) si anume:
"No use of the so-called 7 dirty words (Page 108, paragraph 3):
These are cocksucker, motherfucker, fuck, shit, cunt, cock, and pussy."
La noi, toata lumea le stie, le foloseste dar...
Ma rog, voiam sa fac aceasta mentiune, nu stiu de ce...Poate vreau sa contrazic afirmatia ca poporul roman este un popor sanatos pentru ca injura foarte mult, se descarca si nu mai are nevoie de psihiatru sau psiholog.. Gresit.
Eu injur foarte mult, incepand cu cele sfinte si terminand cu cele mai grostesti si mai ne-inchipuite ipostaze ale corpului uman. Rezultat = 0.

Acum, ca m-am descarcat de "energie negativa", va anunt ca intru in concediu 3 saptamani timp in care vreau sa uit de serviciu, de tot si de toate. (n.t. numai de pastile nu pot uita, ele fac parte din cotidian..
Urez tuturor multa sanatate si spor la bani.
0
18-09-2007, ora 00:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna tuturor. Ma numesc Clara si sufar de tulburare afectiva bipolara de la 16 ani.
As vrea sa raspund Cameliei/cna2002, daca mai intra pe site. Mie Rispoleptul mi-a provocat o depresie cum nu am mai avut niciodata pina acum (pur si simplu ramaneam imobilizata, la pat si nu puteam sa ma misc cu orele, pe langa ganduri anormale de sinucidere si o tristete iremediabila). Ca urmare a altor efecte secundare ale Rispoleptului (amenoree, galactoree), a trebuit sa-l intrerup dupa o perioada de 9 luni. De atunci nu mi-au mai revenit NICIODATA gandurile acelea morbide si depresia a inceput sa dispara treptat. Va doresc sanatate tuturor. : )
0
20-09-2007, ora 00:00
Ariel
Nu este medic/terapeut
Ariel
Ma bucur ca am reusit sa va intalnesc. Sunt Ariel. Sotul meu sufera de tulburare afectiva bipolara, episod hipomaniacal. Aparent este un om normal, are un job important, face totul pentru familia lui. De cateva luni mi-a marturisit insa ca in ultimii 8 ani el a avut o viata dubla, m-a inselat ori de cate ori a avut ocazia iar singura lui explicatie este ca boala de care sufera ii provoaca dorinta irezistibila de a fi in compania altor femei. Suntem casatoriti de 12 ani, avem un copil minunat. Primul meu impuls a fost sa-l parasesc pentru ca nu pot trai alaturi de un om care imi spune ca isi doreste sa faca sex si cu alte femei. Sunt disperata pentru nu stiu ce sa fac. Este la mijloc copilul nostru pe care amandoi il iubim la fel de mult. Este vorba de un simptom al bolii sau este doar lipsa de respect si iubire? Daca cineva imi poate da un sfat, va multumesc din tot sufletul.
0
20-09-2007, ora 00:00
miky75
Nu este medic/terapeut
miky75
Spuneti-mi va rog, voi bipolarii, aveti perioade cand vi se inghesuie gandurile in cap ? Multe ganduri stresante si senzatia de frica si ma framant toata ziua pentru un lucru pana il fac, si dupa ce il fac ma framant ca nu l-am facut cum trebuie.Mereu imi vin tot felul de intrebari in cap si ma simt vinovata din fel de fel de motive, orice fac analizez in detaliu si ma judec si ma framant.
0
21-09-2007, ora 00:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pentru Ariel
Am constatat ca in perioadele maniacale exista un apetit sexual crescut. Sfatul meu este sa te rogi la Dumnezeu sa gasesti in sufletul tau puterea de a ierta comportamentul sotului tau, pentru binele familiei tale. Fii alaturi de el si ajuta-l sa depaseasca aceasta perioada, ajuta-l sa se schimbe. Poate convorbirea cu un duhovnic i-ar fi de folos. Eu cred ca daca el ti-a marturisit toate aceste lucruri, in sufletul lui ii pare foarte rau, considera ca situatia este anormala si ar dori sa se schimbe. Ai grija si la anturajul din care face parte... Ar trebui sa se considere un om norocos ca te are alaturi. Nu e deloc usor de supravietuit cu un astfel de bolnav. Iti doresc mult succes si credinta.
0
21-09-2007, ora 00:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pentru Mihaela
Si eu am trecut printr-o perioada asemanatoare, cu ganduri urite si negre care mi se amestecau in minte si care nu aveau nici o legatura cu viata si comportamentul meu de zi cu zi. De doua ori in viata m-am confruntat cu asa ceva si de ambele dati mi-au trecut prin rugaciune (dupa puterile mele, nu am exagerat) si spovedanie. Dupa a doua spovedanie am simtit ca mi se limpezeste mintea si ca acele ganduri care ma framantau si ma chinuiau nu mai au puterea sa se apropie de mintea mea. Este cunoscuta puterea vindecatoare a acestei Sfinte Taine. Gaseste-ti un preot de mir in fata caruia crezi ca ai putea sa iti deschizi sufletul si sa vezi ca totul o sa fie bine. Mult noroc iti doresc.
0
21-09-2007, ora 00:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pentru Anastasia
Apreciez foarte mult postarile tale. : ) Sunt pline de lumina, speranta si incredere, un adevarat balsam pentru suflet. De multe ori citindu-le si abatuta fiind, am regasit iar puterea de a o lua de la capat. Felicitari!
Pe 28.09.2007, va avea loc o Bursa a locurilor de munca in incinta Salii de Sport a Colegiului Tehnic Petru Maior din B-dul Timisoara nr. 6, sector 6. Poate reusesti sa gasesti ceva care sa ti se potriveasca. Eu asa mi-am gasit primul job si Dumnezeu mi-a calauzit pasii catre ceva care sa mi se potriveasca si sa pot face fata. Ai incredere in El si daca va fi spre binele tau, cu siguranta ca te va ajuta.
0
22-09-2007, ora 00:00
Ariel
Nu este medic/terapeut
Ariel
Pentru Clara
Iti multumesc pentru gandurile tale. Credinta in Dumnezeu este tot ce mi-a mai ramas. Viata alaturi de un om care sufera se transforma treptat intr-o suferinta in doi. Incerc sa transform fiecare zi intr-un nou inceput, incerc sa uit trecutul si sa ma gandesc la copilul nostru care, desi are numai 5 ani, m-a intrebat ieri: "Mami, noi suntem o familie fericita?"Decizia de a ramane alaturi de sotul meu implica multe renuntari si frustrare pentru ca este ingrozitor sa te simti tradata, inselata, mintita.N-am inteles niciodata de ce el nu este fericit.

Stie oare cineva un antidot pentru nefericire?As face orice sa-l vad bucurandu-se de tot ceea ce are. Are o cariera, o familie, o situatie materiala decenta si totusi el sustine ca monotonia unei viet normale il ucide.

Mi-e atat de greu sa inteleg cum este posibil ca aceasta afectiune psihica sa distruga viata lui, viata mea si a unui copil nevinovat.

Am inceput sa studiez tot ce gasesc despre tulburarea afectiva bipolara pentru ca, numai intelegand ce se intampla cu sotul meu care sufera de aceasta boala, voi putea trai in continuare alaturi de el.

Va doresc numai bine si va multumesc pentru intelegere!
0
16-10-2007, ora 00:00
LOREANARO
Nu este medic/terapeut
LOREANARO
Salut, ma numesc Lora si prietena mea Lore a fost diagnosticata in urma cu 2 saptamani cu tulburare afectiva bipolara.Are 31 de ani, e casatorita si are un copil.A fost foarte recalcitranta vis a vis de internare dar in cele din urma a acceptat sa ramana in spital, cel putin sa o vada un medic.Ia tratament-nu stiu exact medicatia- dar efectele sunt aproape inexistente.E mai tot timpul ametita, adormita.Medicul ne spune sa avem rabdare dar e foarte greu sa te relationezi cu ea, mai ales ca nu isi recunoaste boala si coopereaza greu.
Celor care sufera de aceasta tulburare-mentionez ca la ea faza maniacala e mai accentuata decat cea depresiva-le adresez doua intrebari:
-ati reactionat si voi asa de greu la medicatie?
-v-ati recunoscut ca suferiti de aceasta boala, dupa ce ati fost diagnosticati si daca da, cand ati facut-o?
Am citit cu mult interes toate discutiile voastre, imi prind foarte bine.E o idee super!
0
20-10-2007, ora 00:00
marko27
Nu este medic/terapeut
marko27
da, intr-adevar e o boala foarte "daunatoare" pt familie.mama mea are aceasta boala.spune lucruri anormale pt personalitatea ei, vb urat...are si halucinatii. e o boala asa de complicata, eu in f multe momente am fost dezolat de boala ei, nici nu sitam cum sa ma comport cu ea cel putin in faza maniacala, viata e un cosmar.dar asta e, is obisnuit.am si eu o intrebare...boala asta se transmite ereditar?eu am citit pe un site ca in urma unui studiu, copiii pers bolnave de psihoza bipolara sunt mai expuse acestei boli cu 5-25% decat restul populatiei dar nu ca se transmite ereditar neaparat.cei care suferiti de aceasta boala...va rog sa-mi spuneti daca parintii vostri au fost bolnavi de asemenea.Va multumesc!stiu ca boala apare de obicei intre 20-35 ani.dar din ce am citit pe aici apare si mai devreme.dak se poate dati-mi si niste sfaturi cum sa ma comport in aceasta situatie.si pt ariel, e din cauza bolii, si mama mea a facut multe lucruri care nu au fost benefice pt mine sau pt membrii familiei in faza maniacala cand e obsedata sexual, dar apoi in faza depresiva isi cere scuze si spune ca-i pare rau de ce a facut si plange.iti spun eu ca ii pare rau...oricum trebuie sa ai mult curaj sa te casatoresti cu cineva care are boala aceasta, si mai mult sa ramai cu el...e f greu.Am remarcat printre raspunsuri ca Domnul "keane_noris" e f documentat si e o pers puternica, mi se pare un intelectual veritabil si foarte constient de boala lui, e ceva remarcabil, + ca a fost olimpic la fizica, deci e destept si la problema cu Dumnezeu sa gandeasca asa:daca nu exista si are o viata in care promoveaza valorile morale va sti ca a facut fapte bune, iar dak va avea o viata crestina, va fi fericit...
0
20-10-2007, ora 00:00
marko27
Nu este medic/terapeut
marko27
pardon, noris_keane.
0
22-10-2007, ora 00:00
LOREANARO
Nu este medic/terapeut
LOREANARO
PT. MARKO 27

Vis a vis de intrebarea daca boala asta se poate transmite ereditar, se pare ca da insa nu neaparat la urmatoarea generati;poate bine mersi lipsi la mai multi urmasi ca mai apoi sa aiba doi, trei membrii ai unei ramure familiale, in sir.
Nici cercetatorii nu pot spune ce anume determina ca o persoana cu istoric medical de genul afectiunii in discutie sa prezinte boala iar alta nu.Personal, din tot ce am citit si observat, cred ca pe langa factorul genetic mai intervine si temperamentul, situatiile de viata, mediul familial.Spre exemplu, prietena mea nu are pe nimeni in familie, cel putin in ultimele 4 generatii, care sa sufere de tulburare bipolare si totusi ea a facut boala: e foarte sensibila ca persoana, o sora dominatoare, o mama anxioasa, tatal care obisnuieste sa bea si s-a declansat la 31 de ani, punctul terminus fiind relatia foarte stresanta cu sefa.
Toate cele bune!
0
23-10-2007, ora 00:00
marko27
Nu este medic/terapeut
marko27
merci mult Loreanaro.Asa stiam si eu dar ma gandeam sa studiez si pe aici, dak mai sunt si altii ce-mi pot rasp la intrebarea de mai sus va rog sa o faceti.Multumesc!in faza maniacala si mama mea e f recalcitranta, si nu isi recunoaste boala sustinand mereu ca ea e f sanatoasa si asa mai departe.doar in faza depresiva recunoaste acest lucru.da, poate sa reactioneze mai greu la tratament, mai ales daca a fost ceva timp netratata, neluand medicatia corespunzatoare...
0
23-10-2007, ora 00:00
mahi
Nu este medic/terapeut
mahi
buna. mama mea este diagnosticata cu aceasta boala de mai bine de 7 ani. primul episod maniacal a fost groaznic. trece periodic prin aceste episoade. eu sunt departe de ea. locuieste cu tata si cu fratele meu mai mic, care are bac-ul anul asta. nu mai stim ce sa facem cu ea. e groaznic. acum are un episod maniacal, a plecat din spital. s-au trezit cu ea acasa. ne e frica, fiindca este foarte violenta. in aceste momente toti suntem "dusmanii" ei, desi noi facem eforturi mari de a-i tine boala sub control. ne-a intors viata pe dos la toti. tata a ajuns si el la capatul rabdarilor, nefiind din nastere un tip foarte calm.ea are perioade bune cand ne putem intelege, dar acum e groaznic. e foarte violenta (verbal de cele mai multe ori, acum si fizic), nu doarme, intoarce casa cu fundul in sus, nu mai stim ce sa facem. "terorizeaza" vecinii cu vizite, si pe toata lumea cu telefoane. imi este foarte mila de ea, si imi e groaza sa ma gandesc ca nu ma pot intelege cu mama mea. eu locuiesc in bucuresti sunt departe. merg cam de doua ori pe luna sa-i vad. nu stim ce sa mai facem, cum sa ne comportam cu ea. va rog sa ma ajutati, sa-mi dati un sfat. de cativa ani nu ne mai putem baza pe ea, si avem "surprize" cand nu ne asteptam. am fost cu ea pe la o multime de medici, la bucuresti, la iasi, la sacele, dar nu mai stim cum sa o ajutam.sanatate multa va doresc!!!
0
25-10-2007, ora 00:00
LOREANARO
Nu este medic/terapeut
LOREANARO
PT. MAHI

Mama ta ia medicatie?Mi se pare ciudat sa se comporte asa la infinit.Medicamentele tin afectiunea asta sub control si trebuie luate o perioada indelungata.Bine-nteles ca mai pot aparea recidive dar in spital se poate trata, mai ales in faza maniacala.In plus, nu pot intelege cum a plecat din spital, e totusi unul psihiatric-sper- si ar trebui sa beneficieze de paza.Nici unui bolnav psihic nu i se da drumul acasa decat daca apartinatorii isi dau acordul sau pacientul s-a echilibrat.
Din nefericire, faza maniacala a afectiunii este extrem de greu de suportat pentru apartinatori, cu atat mai mult cu cat sunt de multe ori vazuti ca "inamici personali".
Poate ar fi bine sa dai mai multe detalii despre boala mamei tale dar, oricum, cred ca parerea unui medic cu adevarat competent si potrivit ei este esentiala.
0
03-11-2007, ora 00:00
denis19827
Nu este medic/terapeut
denis19827
poate sami spuna si mie daca transmiterea ereditara e aceasi la toate bolile psihice din cate stiu eu sa dovedit o incidenta mai mare la cei diagnosticati cu tulburare maniaco-depresiva.Eu am fost diagnosticata cu scizofrenie.asai fi foarte multumita daca miar raspunde cineva avizat.
0
04-11-2007, ora 00:00
LOREANARO
Nu este medic/terapeut
LOREANARO
Pentru elya

Nu pot spune ca sunt o persoana avizata in sensul ca nu sunt medic dar am citit despre tulburarea bipolara si am terminat facultatea de psihologie.Din informatiile acumulate am tras concluzia ca, in cazul familiilor cu istoric de boala psihica, sunt sanse mai mari sa existe o recidiva la urmasi.Depinde si de cauza declansarii bolii-de ex. se pot intalnii dementa-care este o boala nu un adjectiv peiorativ- ce apare in urma unui accident vascular, deci cauze neurologice;se poate ajunge si la psihoze, paranoia.
In alta ordine de idei, concluzionez ca toti suntem pasibili de boli psihice dar unii dintre noi sunt mai expusi decat ceilalti.Riscul ca boala sa reapara si la urmasi exista mai ales in schizofrenie, tulburare bipolara, paranoia.
Depinde de la caz la caz.
Sanatate si succes in lupta cu boala!
Adaugă un comentariu / răspuns
485 comentarii 1 2 345 ..... 16 17 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Distincția între episoadele depresive din cadrul tulburărilor bipolare și tulburarea depresivă majoră
  •