Tulburarea Afectiva Bipolara (Psihoza maniaco-depresiva)

485 comentarii 1 2 ..... 141516 17 Înainte ›
0
02-08-2015, ora 20:35
genu15
Nu este medic/terapeut
genu15
Imi poate spune cineva de ce iubita mea cat am stat o luna in spital imi tot spunea ca ma iubeste, si acum de vre-o luna de zile imi spune s-o las in pace, o luna de zile nu am stiut nimic de la ea, noroc cu o prietena a ei care mai imi spunea ce face. Iubita mea sufera de psihoza bipolara grad 2 si are personalitate borderline-histrionica, stiu asta de la psihologul spitalului. Se poate schimba o femeie intr-atat incat in spital sa stabilim ceva, ca ne vom casatori, si afara din spital sa isi schimbe personalitatea ci 180 de grade?
0
02-08-2015, ora 21:39
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pai tocmai asta este esenta histrionismului, inconsecventa, dualitatea comportamentului in societate/public (teatralism) fata de cel manifestat cu familia/apropiatii ! Este nebunia si duplicitatea in forma pura ! :)
0
03-08-2015, ora 08:23
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Cum observ ca e si aici povestea ta, iti raspund pe formum genu15 si nu in privat.

Aceasta alternanta de care vorbesti, este parte a afectiunii de care sufera Bena. Nu stiu masura in care tratamentul ei actual reuseste sa-i controleze simptomele. Cum vad ca-ti doresti ca Bena sa se faca bine, ai putea eventual sa o incurajezi sa urmeze tratamentul cu Abilify, dupa cum i-a recomandat medicul.

In acelasi timp l-ai putea intreba chiar pe medicul ei ce parere are despre evolutia bolii si ai putea sa-i impartasesti si lui gandurile tale. In cazul in care pot sa te sprijin si altfel (ex prin sesiuni Skype) gasesti datele mele de contact aici: http://www.romedic.ro/dr-rares-ignat-psihoterapeut-bucuresti

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
03-08-2015, ora 11:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ genu15

Boala bipolara e o alternanta intre episoade maniacale si depresive.
Poate ca a intrat in faza depresiva cand nici nu prea mai poate comunica darmite sa se gandeasca la casatorie.
Daca da, medicul ar trebui sa ii dea pe langa Abilify un antidepresiv. Dar cu prudenta ca se poate vira in episod maniacal de la antidepresive.
1
04-08-2015, ora 01:15
genu15
Nu este medic/terapeut
genu15
Multumesc pt. raspuns dle Rares. Medicul ei curant nu poate sa imi spuna nimic despre boala deoarece nu sun apartinator, adica nu fac parte din familie. Nu avrut sa imi spuna nici macar ce boala are, asa e legea pentru protectia Benei. Ea mi-a spus de ce sufera. De aceea dorea ea o casatorie cat mai repede sa ii fiu eu apartinator si atunci pot afla exact ce are. Problema e ca actualii apartinatori, maicasa a murit in timp ce noi eram in spital, tata vitreg sora si o bunica nu prea au chef s-o lase din mana, fiind vorba de o familie bogata di Herculane, cred ca ei pot avea grija de ea, nu voe sa se bage altcineva in treaba lor.
0
04-08-2015, ora 12:28
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Poate in schimb sa-ti spuna ce parere are despre evolutia bolii ei, ce parere are despre ceea ce simti tu pentru ea si eventual ce crede despre dorinta ta de a ramane impreuna.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
04-08-2015, ora 14:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ genu15

Cel mai bun tratament pt tab e litiu. Daca i-ati procura din strainatate si s-ar tine de el, nu cred ca ar mai avea recaderi.
0
06-08-2015, ora 07:52
genu15
Nu este medic/terapeut
genu15
Am vorbit cu medicul ei la telefon. Nu va mai fi nevoie de vreo internare daca ea respecta tratamentul si vom fi impreuna. ce am facut eu si bena in spital se numeste terapie cognitiv comportamentala medicala. medicul ei cu asta se ocupa. acum ca ne-a 'dresat"sa putem convietui impreuna el si-a terminat treaba, asa mi-a spus. Terapia aceasta se face de commun acord cu pacientul, mie mi-a fost greu la inceput sa inteleg terapia, dar m-am lamurit citind o carte de pe fb-ul medicului. Acum totul de pinde de Bena, are discernamant si ea trebuie sa aleaga ce face cu viata ei. in cazul unei eventuale internari o va prelua un medic psihiatru simplu nu Enatescu, care numai terapie cognitiv comportamentala face si nu are timp de altceva.
0
06-08-2015, ora 12:05
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Conteaza sa fie urmarita sa isi ia tratamentul zilnic. Se poate vira in episod maniacal si in 48 de ore dupa ce inceteaza sa isi mai ia tratamentul.
0
07-08-2015, ora 01:29
genu15
Nu este medic/terapeut
genu15
Tratamentul vad ca il ia constiincios. Nu pot vorbi deloc cu ea logic acum fiind in depresie mi-a blocat contul de facebook unde comunicam, la telefon nu vorbesste, nu stiu cum sa procedez s-o las in pace sau sa o mai sun?
0
07-08-2015, ora 14:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dv. va doriti f mult un copil iar ea trebuie sa ia toata viata tratament.
La acest aspect v-ati gandit ?
0
07-08-2015, ora 15:47
genu15
Nu este medic/terapeut
genu15
Nu-mi doresc neaparat un copil.
0
08-08-2015, ora 04:56
genu15
Nu este medic/terapeut
genu15
Eu imi doresc ca Bena sa fie bine, desi toti prietenii ma cred nebun, ca vreau sa ma casatoresc cu ea. Stim amandoi si eu si ea ca cineva cu psihoza bipolara nu poate realiza nimic in viata. Asa in doi va fi mai usor, asta a scris in toate testele psihologice din spital si era atat de fericita ca vom fi impreuna.
0
08-08-2015, ora 20:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Din ce cauza v-a inchis Fb si nu raspunde la telefón? Ce tratament ia pt depresie?
0
10-08-2015, ora 12:53
genu15
Nu este medic/terapeut
genu15
Stiu ca ia imovane si diazepam. De diazepam e dependenta deoarece le lua cu alcool sa aibe senzatia de la heroina. Alte medicamente nu stiu ce ia, ca niciodata nu a vrut sa discute cu mine despre boala ei.
0
10-08-2015, ora 16:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Acestea sunt pt somn. Tare imi e ca ea a acceptat sa se casatoreasca cu dv. in faza maniacala.
0
11-08-2015, ora 06:33
genu15
Nu este medic/terapeut
genu15
Eram in spital faza maniacala era, ca atunci trebuie internare, dupa o luna de spitalizare ma gandesc ca s-a ameliorat faza maniacala, daca imi spunea doar in primele zile despre casatorie ziceam e boala, am intrebat doctorul daca are discernamant si nu e cumva sub incidenta legii familiei care spune ceva de genul casatoria cu un bolnav psihic e nula de drept. Mi-a spus ca are discernamant si se poate casatori liber.Dupa o saptamana impreuna era un om perfect normal voiosa zambea tot timpul, se simtea iubita si asta ii placea. Nu mai sta pe facebook de exemplu, dar eu am vorbit cu o femeie pe facebook si ea mi-a pus etichete cu te iubesc, Bena i-a scris foarte urat sa-i lase iubitul in pace.
0
11-08-2015, ora 21:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Care este motivul pentru care s-a razgandit acum ?
0
12-08-2015, ora 09:54
genu15
Nu este medic/terapeut
genu15
asta e si dilema mea. am vorbit cu asistenta sefa a spitalului si mi-a spus ca acum abia crede ca a scapat bena de fostul ei iubit care era si dealerul ei de droguri, el e acum in inchisoare. cand eram in spital o suna de doua ori pe zi si o tot santaja sa ii trimita bani ca nu stiu ce datorii mai are la el de cand erau impreuna, ea nici nu mai tinea minte ca era mereu drogata. Mi la dat si mie la telefon de cateva ori, m-a amenintat ca sa-i las iubita in pace. Ea cand o suna tremur toata in timp ce vorbea cu el si dupa incheierea convorbirii era palida si se legana ca un copil autist. O lasam in pace cam 10 minute dupa care isi revenea si imi spunea ca se va marita cu fostul in inchisoare. credeam ca inebunesc imi venea sa plec din spital si sa nu mai merg deloc la ea. Dupa can vre=o jumatate de ora de cand imi spunea ca se va marita cu fostul, ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic se aseza la mine in brate si imi spunea ca ma iubeste si ca se va marita cu mine. La inceput pana sa nu stiu cat de grava e boala asta nu mai imi venea sa merg la spital. insa dupa ce am vorbit cu maica-sa si mi-a spus ca ficasa ma iubeste, analizand si eu ce simt pentru ea am zis fie ce-o fi o iau de nevasta. mi-am pierdut multi prieteni cand le-am spus asta. mi-au zis cum sa fac asa ceva eu am o cariera un statul social cum sa-mi iau o nebuna.
0
12-08-2015, ora 18:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E o responsabilitate enorma sa va casatoriti cu o bipolara. Ganditi-va ca in episod ea sta minim 30 de zile in spital. Credeti ca puteti sa va duceti sa o vizitati aproape zilnic? Parerea mea e sa va rugati sa va trimita Dumnezeu femeia potrivita. Daca e ea, sa se intoarca la dv.
0
12-08-2015, ora 21:21
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Ai dreptate Clara insa chestia e ca nu se va plictisi niciodata ! Ba il va minti, ba il va insela, ii mai aduce si cate un interlop pe cap deci vor avea o viata palpitanta impreuna ! :))
0
12-08-2015, ora 22:26
genu15
Nu este medic/terapeut
genu15
Sunt dispus sa imi asum aceasta responsabilitate, i-am spus ca daca va fi sa se interneze pe viata intr-un spital de psihiatrie si tot o iau de sotie, drogata e dar curva nu asta mi-au spus cei din politia Herculane sub observatia carora e acum. Cu interlopii i-au cam selectat cei de la antidrog anturajul unul singur a mai vizitat-o in spital si mi-a spus s-o iau sanatos ca in halul in care arataacum nu ar fi buna de bagat la produs era a doua zi de spital ciufulita imbracata neglijent. Imi cerea voie de exemplu sa stea singura cu prieteni buni ai ei din copilarie. Cineva trebuie sa-i ofere si ei o sansa. La Dumnezeu ma rog sa fie ea femeia cu care ma voi casatori. O iubesc ca in Corinteni 13 asta e Dragoste si am fost ateu pana sa imi spuna duhovnicul meu ca ce simt eu pentru ea e de acolo. De aceea acum stiu de ce casatoria e o taina in biblie nu scrie ca femeia e cea care iubeste ci barbatul iubeste femeia, chiar si parintele Arsenie Papacioc are un interviu pe Youtoube in care spune ca cine iubeste asa e un barbat adevarat si femeia vine dupa un barbat adevarat, asa e lasat. De aceea e taina casatoria nu daca va avea loc ci cand va avea loc. Sincer as vrea sa pot sa no iubesc cu cat ma respinge mai mult cu atat mai mult o iubesc. Am rabdare deoarece alta nevasta nu imi trebuie cum am schimbat pana acum o femeie cam la un an o pot face bine mersi si in continuare nu ma pot casatori cu cineva pe care n-o iubesc. Nu stiu daca ma credeti dar pana la 50 ani nu am spus niciodata unei femei te iubesc pentru ca iubirea pentru mine e ceva vesnic nu imi place sa mint in chestiunea asta. de multe ori chiar inainte de un act sexual partenera cu care era ma intreba daca o iubesc spuneam nu. ramanea socata atunci de ce stai cu mine imi spunea. Imiesti draga era raspunsul dar e o mare diferenta in a-mi fi cineva drag si iubire.
0
13-08-2015, ora 00:19
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Eu as zice ca e mai important sa fie invers, mai ales ca noi acum traim intr-o societate matriarhala, deci diametral opus de ceea ce este descris in Biblie !

Va recomand filmul 'dragoste la new york' (two lovers titlul original), o poveste intre un bipolar si o fata sanatoasa de data asta ! O sa vedeti acolo diferenta dintre dragoste si ispita dar si faptul ca cel care este iubit trebuie sa constientizeze acest lucru !
Vizionare placuta !
0
19-08-2015, ora 01:10
genu15
Nu este medic/terapeut
genu15
Vad ca a iesit din faza depresiva de doua zile tot ma suna sunt singurul dintre prietenii ei care are nr. ei nou de telefon, nu am putut vorbi mai nimic cu ea in afara de cum incearca ea sa nu se lase fraierita de apartinatori la impartirea averii maicasii. Efectiv nu stiu daca nu ar trebui o perioada sa luam o pauza, eu oricum nu o pot ajuta cu nimic ea fiind in Herculane si eu in Timisoara. Nu am apucat sa vad filmul am avut mult de lucru. Eu nu mai imi pun nadezdea decat in Dumnezeu, uman nu se poate rezolva problema casatoriei noastre. Ciar sunt curios ce va fi in continuare, eu sunt detasat, astept cu iubire sa vad ce va face Bena, atata teatru cat joaca ca nici nu o mai cred ca are psihoza bipolara.
0
20-08-2015, ora 18:01
genu15
Nu este medic/terapeut
genu15
http://www.evz.ro/iti-pui-des-selfie-uri-pe-facebook-s-ar-putea-sa-fii-bolnav-psihic.html Cam asta facea Bena toata ziua selfie-uri pe facebook cu buzele cioc de rata si numara like-urile primite. Fostul ei iubit mi-a spus sa o scot cumva de pe facebook, punandu-i lucruri urate, am vazut ca o enerveaza sa-i tot spun ca o iubesc public si cu riscul de a ma ura momentan am reusit sa o fac sa nu mai intre pe facebook. Acum nu mai pun nimic o las in pace astept sa ma caute ea, m-a tot sunat zilele trecute spunandu-mi s-o las in pace, eu am lasat-o insa vrea sa ma scoata din pepeni dupa care posteaza pe facebook cum rade de mine.
0
20-08-2015, ora 19:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Parerea mea e sa va treziti la realitate si sa o lasati in pace complet. Probabil ca a inceput sa nu isi mai ia tratamentul si este in debut de episod maniacal. Nu cred ca este potrivita ca sotie cel putin pina nu isi va constientiza boala si va face tratament sustinut.
0
22-08-2015, ora 08:07
genu15
Nu este medic/terapeut
genu15
Multumesc pentru sugestii. De tot nu o voi abandona. Ideea de casatorie cu ea am abandonat-o deocamdata. Eu sunt in Alcoolicii Anonimi din anul 2000 si noi nu abandonam un om bolnav Am intemeiat un grup de bulimie si de adictie sexuala in Timisoara. Exista un program de 12 pasi in SUA pentru Bipolar Disorder. Poate o va ajuta acest program. In cazul unei internari in Timisoara nu are cine sa mearga zilnic la ea la spital cu tigari asa ca voi merge eu. Am incredere ca se va face cat de cat bine Bena.
0
22-08-2015, ora 14:38
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Caracterul si personalitatea tot nu se vindeca (schimba) decat in urma unor incercari mari si repetate ! Initiativa trebuie sa vina de la ea asa cum am spus ! Urmariti filmul cu Gwyneth Paltrow si Joaquin Phoenix, este o capodopera !
0
23-08-2015, ora 13:57
genu15
Nu este medic/terapeut
genu15
Am vazut filmul si mi-a placut i l-am trimis si Benei. Apropo de schimbarea caracterului dureaza trebuie sa vrei eu in 15 ani de program de 12 pasi am reusit sa ma schimb ea a venit in AA SPER SA VINA IN CONTINUARE SI SA DOREASCA SA SE SCHIMBE MI-A SPUS ASTA DE NENUMARATE ORI STIE SI EA CA FITELE EI AU ADUS-O IN SITUATIA IN CARE E ACUM SI CA DUPA 30 ANI PERSONALITATEA BORDER-LINE HISTRIONICA SE ESTOMPEAZA.
0
24-08-2015, ora 10:19
Eduard48
Nu este medic/terapeut
Eduard48
Te salut! genu15

Eu sunt un om libertin pt ca asa simt nevoia, dar de o vreme imi doream mult sa ramin intr-o relatie pe care s-o duc pina la casatorie.
Era cit pe-aici, dar intr-o zi m-am trezit ca lucrurile nu erau asa cum credeam eu, iubita mea a inceput sa devina treptat un om in care nu mai regaseam nimic cunoscut, o alta personalitate iesea la suprafata si in final s-a dovedit ca e bolnava si ca lua pe ascuns niste pastile.
Dupa destule manifestari ciudate, de neinteles pt mine, s-a ales praful de toate planurile si ce am trait m-a ingrozit.
Imi pare sincer rau pt ea sau amica ta, dar eu nu mai stiu cum sa ies din situatia asta urita care ma termina.
Cum sa ajut un om daca ma distrug pe mine?
Nu stiu ce s-a intimplat cu fata asta, dar nu am de gind sa traiesc un cosmar doar de dragul de a ma crede eu salvatorul ei pt ca nu voi reusi asta.
Intre tine si fata aia e o mare diferente de virsta care in citiva ani va fi si mai evidenta, dar poate tu acum te simti in stare sa induri, sa suporti orice fara sa te astepti la nimic bun.Peste 10 ani o sa fii la fel?sau nu-ti pasa?
In final s-ar putea sa obosesti exact cind ea va avea mai mult nevoie sa-i fie suportate starile.
Nu este uman sa parasesti un om bolnav sau la greu, dar nici sa faci praf viata ta imbatat de o iluzie a unei iubiri imaginare iar nu este ceva bun.
Fitele lui Bena pot fi aspecte ale bolii ei care se pot acutiza.
Eu personal nu mai stiu cum sa procedez pt ca acum fata asta profita de atasamentul meu si se comporta ca o sinucigasa careia doar eu pot sa-i mentin viata.

Imi este greata de santaje emotionale si de faptul ca va trebui sa fac miscari radicale in viata mea, dar am nevoie de o viata sanatoasa, reala in care sa stiu cit de cit la ce sa ma astept.
Tu genu15 te amagesti, e frumos gestul tau, dar vezi daca are rost si pt ea si pt tine, n-o face dependenta de disponibilitatea ta neconditionata, daca i-ai fi fost sot sau frate as fi inteles.
Adaugă un comentariu / răspuns
485 comentarii 1 2 ..... 141516 17 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Distincția între episoadele depresive din cadrul tulburărilor bipolare și tulburarea depresivă majoră
  •