Tulburarea Afectiva Bipolara (Psihoza maniaco-depresiva)

485 comentarii 1 2 ..... 111213 ..... 16 17 Înainte ›
0
03-09-2012, ora 22:10
grecia
Nu este medic/terapeut
grecia
@ clara_p:


familia lui nu ma mai agreeaza in urma situatiei dintre noi, nu stiu daca ar crede ceea ce spun, pentru ca au auzit doar varianta lui. Poate el sa depaseasca in vreun fel aceste episoade FARA TRATAMENT ? Paranoia este cea care a determinat aceste stari. Deja situatia dureaza de 8 luni, la inceput episoade mai putin intense, apoi din ce in ce mai evidente si agresive verbal si fizic. El justifica acest comportament si aceste stari ca fiind provocate de mine si de felul meu de a fi si de a ma comporta in relatia noastra. As incerca iau legatura cu el daca ar avea momente de luciditate. A fost un om absolut minunat inainte si merita multe de la viata. Nu poate fi lasat singur si parasit in aceste momente. Asa cred si simt eu, chiar daca toata lumea imi spune sa-l uit cat mai repede.
Multumesc.
0
06-09-2012, ora 21:10
Sobolanul
Nu este medic/terapeut
Sobolanul
Am parcurs intregul topic, mesaj cu mesaj, in decursul a vreo doua ore. Se vorbeste de stigmatizarea "tipic romanesca" dar nu imi pot abtine spiritul de observatie in a face ce stie el mai bine si anume a remarca, a remarca dramatismul exagerat ce umple marea majoritate a posturilor voastre.
TAB-ul nu e atat de groaznic pe cat reiese din declaratiile pline de patos ale utilizatorilor de pe aici. Este o afectiune mai stranie a psihicului. E una dintre conditiile ce pune ceva special in creierul persoanelor "afectate". Si are beneficii compensatoare [sau compensative?] suficiente.
Problema percep ca fiind la cei neatinsi ce posteaza aici, caci TAB-istii pun mesaje incurajatoare, informative si bine structurate spre deosebire de colaterali, dintre care majoritatea mai mult isi plange de mila.
0
07-09-2012, ora 04:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ violeta g

Sa ia tratament chiar si internata involuntar. Altfel problema nu se rezolva. Ruineaza viata familiei. Faptul ca nu este constienta de ceea ce face si ca nu isi da seama ca este bolnava, este o trasatura a bolii.
Dar si familia trebuie sa ia masuri practice.
Nu numai sa vorbeasca despre asta.

@ sifonda

Sa stii ca tab-ul se instaleaza de obicei in jurul varstei de 16 - 17 ani. E imposibil ca familia lui sa nu stie ceva sau sa nu fi facut vreodata tratament. Se poate insa sa nege acest lucru si a nu accepta ca fiul lui are o problema pentru a nu fi judecati de societate si dintr-o mandrie total nejustificata. Si sa nu il trateze la infinit astfel iar boala sa i se inrautateasca. Am intalnit si asa ceva.
Ai dreptate tu in tot ceea ce afirmi (recistete-ti ultima postare), nu familia.
Dar draga mea,
Nu exista alt tratament pentru tab in afara de medicamente. Nu s-a inventat.
Sa isi procure litiu din strainatate. Litiu e un medicament natural, precum calciul, magneziul, nu e neuroleptic si nu are efectele secundare ale neurolepticelor dar functioneaza foarte bine ca un neuroleptic. Adica previne starile despre care vorbesti tu din episoadele lui maniacale.
0
07-09-2012, ora 11:23
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
am si eu tab si ma tratez cu abylify 30mg, cymbata 60mg, depakine 1000 mg, farmataz 60 mg, xanax 1 mg si am intrat din nou in depresie. am sunat la dr si mi-a recomandat sa maresc doza de cymbalta la 120 mg. nu stiu ce sa ma fac, iau atatea medicamente si tot rau ma simt. voai ce parere aveti, v-ati mai confruntat cu asa ceva? ce as mai putea face? sunt disperata, m-am saturat sa mai traiesc asa. de cand m-am imbolnavit de tab am avut nenumarate depresii si mi s-au dat nenumarate scheme de tratament. toate au functionat o perioada scurta de timp apoi au necesitat schimbarea medicamentelor.
0
17-10-2012, ora 21:53
vicky_real
Nu este medic/terapeut
vicky_real
Sunt Vic, am 38 de ani si sunt dagnosticata cu TAB de un an si 3 luni dupa al doilea episod maniacal. Primul episod maniacal l-am avut acum 2 ani si jumatate. Dupa primul episod maniacal si prima internare am urmat 9 luni tratament cu zyprexa pe care l-am intrerupt pentru ca dormeam 20 de ore din 24, doctorul psihiatru nu vroia sa-mi scada doza (10 mg) si nu puteam lucra.
A aparut al doilea episod maniacal, dupa ce nu am mai luat zyprexa 6 luni, dar mergeam lunar la un alt psihiatru care a sperat ca si mine ca primul episod a aparut in urma unei greseli de testare la internare. Bausem cu cateva zile inainte si credeam ca era posibil sa mi se fi introdus ceva in bautura. Dar am luat zyprexa conform retetelor si am lucrat desi nu prea aveam spor.
Dupa a doua internare am luat risperidona si depakine cu scadere gradata de doza. De 6 luni iau doar 0, 5 mg risperidona pe zi si 1/2 de depakine 300 seara.
Am acceptat cu greu boala si inca sper sa gasesc o solutie de a deveni normala din nou.
De aceea, va intreb daca vreunul dintre voi a auzit sau a citit despre cei 12 pasi de la Affective Disorders Anonymous. Se poate gasi pe google cu cautarea ADA 12 steps program. Documentatia este in engleza si destul de putina. Am intalnit un psiholog care se ocupa de persoane dependente de alcool (AA) care mi-a spus ca exista si astfel de intalniri pentru cei cu TAB, dar nu in Romania.
As vrea, desigur cu cei interesati, sa aplicam cei 12 pasi de la ADA, pentru ca am fost la intalnirile AA si am vazut cu ochii mei alcoolici care nu au mai pus bautura in gura de cativa ani buni de zile si se simt foarte bine.
Va rog, sa-mi rspundeti aici -*

(*modificat de admin)
0
26-10-2012, ora 19:52
claudiu.61
Nu este medic/terapeut
claudiu.61
ceao vicky_real38.am 40 de ani, si eu sunt bolnav de TAB ca si tine si sunt interesat in aceasi masura daca exista un loc in Bucuresti pentru cei ca noi.cred ca ne-am ajuta reciproc daca am impartasi fiecare experientele traite, medicatia pe care o ia fiecare din noi, simtome, etc.daca vrei sa discutam pe aceasta tema -. sper ca tu si ceilati care se confrunta cu aceasta boala cumplita sa fiti ok.
0
28-10-2012, ora 08:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ vicky si claudiu

Cel mai bun tratament si cu cele mai putine efecte secundare pentru tab este litiul.
Si eu cand am luat zyprexa dormeam 23 de ore din 24.
A trebuit sa o intrerup.
Tab nu trece cu nici un fel de consiliere sau intalniri cu alte grupuri.
Acelea folosesc poate daca exista o dependenta de alcool...
Medicatia oricum trebuie sa o luam, in aceeasi cantitate si daca mergem la psiholog si daca facem parte din acele grupuri, ca sa prevenim aparitia episoadelor maniacale.
Gasiti aici pe Forum multe marturii ale bolnavilor cu tab in special pe Topicurile cu acelasi numede noris keane (Adrian din Constanta).
0
08-11-2012, ora 22:54
georgiana_maria_87
Nu este medic/terapeut
georgiana_maria_87
buna seara,
ma confrunt cu aceea problema ca toata lumea de pe aici...tatal meu sufera de psihoza maniaco-depresiva..care i-a fost depistata de curand pentru ca noi am suferit foarte mult pana ne-am dat seama ca ceva nu e in regula.acum este internat de 3 saptamani dar nici o ameliorare..nu il pot duce acasa pentru ca nu poate avea grija nimeni de el..bunica este si ea bolnava are dementa medie eu nu mai locuiesc cu ei..vreau urgent un sfat daca se poate un raspuns pe adrea mea de mail - cum as putea sa il internez intr-un spital (senatoriu) pentru un tratament mai lung sau cat este nevoie pt ca este foarte violent ?
0
22-11-2012, ora 19:56
Diana2525
Nu este medic/terapeut
Diana2525
Buna seara!
Revin in peisaj cu o intrebare: exista posibilitatea, ca prin ceva minune, boala sa treaca de la sine, dupa un an jumate'? Asta pretinde ex-prietenul meu. Sustine ca boala i-a fost indusa, ca din moment ce a primit 3 diagnostice diferite (schizofrenie, TAB si paranoia), nu se stie ce are si ca medicii au vrut doar sa-l sperie. Nu si-a mai luat med de cateva sapt, sunt singura care stie asta, dar m-a cam amenintat sa nu mai spun nimanui, nu stiu ce sa fac in leg cu asta... A renuntat la ele pe motiv ca il afectau la facultate. Oricum la ultima vizita in toamna la medicul de la clinica unde a fost internat in Germania, a fost laudat si i s-a micsorat doza de Romparkin si concentratia de Abilify, urmand ca in viitor sa renunte de tot la ele, prin internare. Dar el s-a grabit sa faca asta pe barba lui. El poate sa disimuleze f usor si sa minta f convingator... Insa observ ca i s-a schimbat comportamentul in rau, fata de mine, mai ales, nimic nu ziceam sau faceam bine. Deci iar despartire, iar alta fata la mijloc.
Se poate sa fie iaaar un episod maniacal, sa aiba legatura si cu entuziasmul inceperii facultatii si a unei noi etape? Cate episoade maniacale poate sa aiba? Anul asta cred ca a avut inca vreo 3...
0
24-11-2012, ora 12:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ georgiana_maria_87

Tatal tau s-a comportat asa pentru ca a fost/este in episod maniacal si pentru ca nu s-a tratat.
Dupa un tratament corespunzator, o sa redevina cel care era in realitate.
Cu o singura conditie: sa isi urmeze medicatia in continuare.
Daca este violent in continuare inseamna ca tratamentul nu i se potriveste.
Mutati-l la alt doctor si rugati-l sa il tina in spital inca o luna, doua, pina cand isi revine.


@ Diana2525

Boala poate avea perioade de remisie, dar acestea sunt cazuri exceptionale.
De vindecat definitiv nu se pune problema.
Bolnavii cu schizofrenie in general aud voci in cadrul episodului psihotic, bolnavii cu tab nu.
Cine ce v-a spus ca se va lasa de tratament ori e o minciuna ori v-a spus gresit. Tratament trebuie sa faca in permanenta. Chiar daca e in spital, chiar daca e in afara spitalului.
El are dreptate ca medicamentele il deranjeaza si il afecteaza la facultate dar daca se lasa de ele, vireaza rapid in episod maniacal.
Nu credeti ca este mai bine sa va construiti o relatie pentru viitor alaturi de un om care nu este bolnav psihic ?
Nu de alta, dar un bolnav psihic nu se stie daca va avea un serviciu stabil in viata (mai degraba nu, mai ales la asemenea diagnostic) iar sansele sa faca copii bolnavi sunt mari. Ce faceti dv. ca femeie ? Veti avea grija de 2 sau mai multi bolnavi si financiar si din toate punctele de vedere ?
Stiu ca suna cinic dar chiar aceasta este trista realitate cu mamele care au facut asemenea pasi in trecut si ne cresc pe multi dintr noi astazi. Mama mea este sanatoasa dar de multe ori afirma ca se simte "Iisus rastignit" incercand sa reziste si sa sustina o asemenea familie. Nu va sfatuiesc.
Sa incerce tratamentul cu litiu care are cele mai putine efecte secundare.
Poate avea mai multe episoade maniacale pe an sau niciunul. Nu exista un standard.

P.S.: Inca o data va sfatuiesc: nu va construiti o relatie de viitor cu un astfel de bolnav.
0
16-04-2013, ora 11:31
panaitescualice
Nu este medic/terapeut
panaitescualice
buna ziua, mama mea a fost diagnosticata in 1999 cu : tulburare afectiva bipolara cu episoade maniaco depresive. In tot acest timp a fost tratata corespunzator cu seroquel xr si pot spune ca tratamentul functioneaza, doar ca datorita tensiunilor dintre ea si tatal meu, in toti acesti ani a mai avut episoade de Tab in urma carora a fost nevoita spitalizarea.
Pana mai acum cateva zile mama era ok, doar ca intre timp a avut un soc emotional (am crezut ca fac bine sa ii spun ca tatal meu este cu altcineva ) iar de ieri vad ca incepe sa aiba simptomele unei noi crize (logoreee, stare euforica, dorinta de a face foarte multe lucruri ). as dori sa stiu cum se poate prevenii agravarea acestei crize acasa, tinand cont ca pentru moment eu sunt plecata in afara tarii si urmeaza sa ajung acasa intr-o saptamana si nu mi-as dori sa ajungem din nou la stadiul in care trebuie sa o internam la spital.
0
16-04-2013, ora 13:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ panaitescualice

Trebuie crescuta medicatia de catre doctor ca sa nu vireze in episod. Dar asta rapid.
Poate intra si in cateva ore in episod.

Poate lua maxim 800 Seroquel si 1.000 Depakine.
Sunati-i doctorul care o sa va intrebe cat ia in prezent.
0
17-04-2013, ora 11:56
claudiu.61
Nu este medic/terapeut
claudiu.61
Mr. Nick si altii care au bunavointa sa-mi raspunda

Buna ziua!
Revin dupa ceva timp cu un subiect destul de interesant zic eu.De 3 saptamani iau in paralel cu tratamentul psihiatric :seroquel 500 mg/seara, trttico 150 mg /seara, un tratament recomandat de d-na Dr.Constantina Ruxandra, medic de familie si apifitoterapeut, mai exact tratament naturist.Mi-a fost recomandat %:capsule de ulei de levantica 3/zi, extract de muguri de frasin 50 picaturi/dimineata, extract de muguri de smochin 50 picaturi/pranz, meltonic cu ulei de catina 2 cps/dimineata si o caps/pranz.Deocamdata, dupa 3 saptamani de utilizare ma simt ok, parca mai bine decat inainte de a le lua.Pe langa cele enumerate mai sus, mi-a recomandat pentru o luna de zile, mai exact de luna viitoare, sa iau Rhodiola Rosea 1cps/zi dimineata.Spuneti-mi va rog daca aveti cunostiinta despre acest produs, reactii adverse posibile.Drept sa va spun, nu l-as mai lua atata timp cat ma simt ok cu cele pe care le iau in prezent.Astept parerile voastre, in special al celor care iau sau au luat acest produs naturist.As fi recunoscator daca la cele precizate de mine si-ar da cu parerea Mr. Nick, pentru ca am abservat ca este foarte documentat.
Toate cele bune şi însănătoşire grabnică tuturor!
0
01-06-2013, ora 23:51
vicky_real
Nu este medic/terapeut
vicky_real
In fiecare sambata, la biserica Radu Voda, zona Unirii, Bucuresti, la ora 18:30 se tine sedinta grupului de 12 pasi ADA (Affective Disorders Anonymous) pentru cei care sufera de tulburari afective: tulburare bipolara, depresii, etc.
Grupul foloseste metoda celor 12 Pasi de la Alcoolicii Anonimi transpusi pentru tulburari afective.
Intrarea gratuita.
-*
Va asteptam!


(*modificat de admin)
0
11-06-2013, ora 16:44
claudiu.61
Nu este medic/terapeut
claudiu.61
Salut,
pt vicky_real,
referitor la sedinta grupului de 12 pasi ADA.Spune-mi te rog, unde are loc aceasta sedinta la biserica Radu Voda?Te intreb pentru ca am fost la ora mentrionata la aceasta biserica(8.06.2013=saptamana trecuta) si nu am observat in incinta iei nici un astfel de grup.Mentionez faptul ca am stat pana cand s-a terminat slujba.Nici afara din biserica nu am observat un astfel de grup.Sincer sa fiu, ma asteptam macar afara, daca nu in biserica, sa vad un astfel de grup, avand ca scop discutii vizavi de tratament, simtome, etc.Da-mi te rog detalii, pentru ca intentionez ca si saptamana in curs sa ajung la aceasta biserica si...sa am discutii cu cei ca noi, care suferim de aceasta cumplita boala.
O zi buna si sanatate tuturor!
0
21-06-2013, ora 12:27
vicky_real
Nu este medic/terapeut
vicky_real
Buna,
claudiu.61,
In primul rand, imi cer scuze, dar din cauza faptului ca unele detalii au fost sterse de administratorului acestui site, nu am putut fi contactata pe email si grupul ADA se va tine incepand cu saptamana aceasta, sambata 21.06.2013. Locatia exacta este: zona Unirii, biserica Radu Voda, cladirea din stanga bisericii.
0
21-06-2013, ora 13:58
claudiu.61
Nu este medic/terapeut
claudiu.61
Buna,
ms pt raspuns.Nu ai de ce sa te scuzi.inteleg k saptamana trecuta nu a avut loc aceasta intalnire.te intreb daca in incinta bisericii,.unde ai specificat tu, acest grup va fi vizibil.adica se vor strange intr-un anumit loc toate persoanele si, sau, dupa slujba, vor sta de vorba in afara bisericii.ar fi un lucru pozitiv, tinand cont ca astfel vom putea discuta despre simtome, tratament, etc..Cum pot mai exact pot sa-mi dau seama, sa recunosc persoanele care au probleme ca si noi, in scopul abordarii.Apropo, daca nu ai nimic impotriva, da-mi te rog un id de messenger pentru a discuta mai multe.
Astept raspuns pana maine la ora 17, pentru ca vreau sa ajung in timp util la biserica.

O zi buna sa aveti si sanatate multa!
0
21-06-2013, ora 14:55
vicky_real
Nu este medic/terapeut
vicky_real
Buna,
Sedinta se va tine in cladirea din partea stanga a bisericii. Administratorul acestui site a sters datele mele de contact. Grupul nu este vizibil din biserica. Se intra in aceasta cladire prin spate si va asteptam la intrare. Toate cele bune. Sanatate!
0
22-06-2013, ora 11:26
claudiu.61
Nu este medic/terapeut
claudiu.61
Buna,
ms pentru raspuns.
Toate cele bune!
0
23-06-2013, ora 14:09
claudiu.61
Nu este medic/terapeut
claudiu.61
Buna,

pt vicky_real.
Am discutat ieri cu tine inainte de a incepe sedinta despre tratamentul pe care il iei tu.imi ziceai de un medicament care parca incepea cu r.Zi-mi te rog daca intrii cum se numeste acest medicament.-
O zi buna sa ai !!!
Papa!
0
27-06-2013, ora 12:13
vicky_real
Nu este medic/terapeut
vicky_real
Medicamentul se numeste Risperidone Teva. La inceput am luat 3 mg pe zi cu Romparkin tot 3 mg pentru ca efectul secundar este un usor tremur al membrelor si Depakine Chrono 500 mg. Sanatate multa tuturor.
0
27-06-2013, ora 15:26
claudiu.61
Nu este medic/terapeut
claudiu.61
vicky_real,

ms mult pentru raspuns.
Sanatate tuturor!
0
13-07-2013, ora 20:03
claudiu.61
Nu este medic/terapeut
claudiu.61
vicky_real,
Buna,
acum m-am intors de la Biserica Radu Voda si nu am gasit pe nimeni.zi-mi si mie te rog, nu se mai tine sedinta grupului de 12 pasi ADA ?Sau daca se tine, cand si in ce zi?Saptamana trecuta nu am venit pentrui ca a plouat.Vreau sa vin, dar cand?
Astept raspunsul tau.-
Ai grija de tine.Sanatate!
pa pa!
0
13-07-2013, ora 23:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ claudiu.61

Daca reusesti sa participi sa ne scrii si noua despre ce se vorbeste.
0
02-08-2013, ora 10:51
andy3010
Nu este medic/terapeut
andy3010
Buna ziua,

V-am descoperit de curand pentru ca din pacate o persoana apropiata s-a lovit de aceasta boala. Am nevoie de ajutorul dvs. cu informatii si sfaturi.
Sa va spun intreaga poveste: Viitoarea mea soacra locuieste intr-un sat, la 60 km de Bucuresti impreuna cu sotul si baiatul cel mic, de 23 ani.
Ea a fost la munca in Italia, a cunoscut un domn, s-a indragostit, dupa care s-a produs ceva. Nu stim exact ce s-a intamplat insa dupa o luna, cand s-a intors acasa era total schimbata. Omul acela inteleg ca a ajutat-o, a facut-o sa se simta iubita. Acasa nu avea parte de asa ceva, avand un sot alcoolic. La un moment dat a primit un telefon de la o femeie si i-a spus ca ea este iubita acelui om din Italia si i-a spus vrute si nevrute. Atunci a vrut sa se spanzure.A oprit-o fiul cel mic si sotul. De atunci plange tot timpul, vrea sa plece inapoi, cand aude o melodie spune ca ea a scris-o, ca e povestea ei. I-am explicat ca sunt multe melodii in care ne regasim toti asa ca nu trebuie sa o ia personal. Fiecare din noi avem iubiri pierdute. La fel si cu videoclipurile. Sta la 1 m de TV, il da la maxim si spune ca ea este acolo. Mai nou a inceput sa spuna ca telefoanele sunt ascultate, ca este un webcam in tv si o filmeaza, ca i se fac poze din satelit, ca a colaborat cu Nasa, cu Obama si alte alea, ca toti comploteaza impotriva ei.
Pentru noi este un soc pentru ca ea era stalpul familiei, este singura din casa care are un job, era perseversanta, se zbatea pentru oricine. Chiar daca are o situatie materiala precara, lua de la gura ca sa dea la rudele si mai nevoiase.
Tot ne sunau rudele sa ne spuna ca nu se mai pot intelege cu ea.
In urma discutiei cu medicul de familie, ieri a fost dusa la Obregia la camera de garda, la dna. dr. Nora Capraru. Ne-a intrebat daca vrem sa o internam cu sau fara voia ei. Noi am zis ca vrem sa vina de la ea, sa vrea ea sa se interneze( deocamdata a refuzat). I-a prescris tratament cu Diazepam, Levomeprazina si Depakine si a spus ca daca pana luni nu respecta acest tratament o internem fortat. Aseara ne-au sunat rudele ca refuza sa ia tratamentul, ca a devenit violenta.
Pana la urma inteleg ca au reusit sa o convinga sa ia pastilele. Sa vedem cum se prezinta pana luni.
Noi am vrea sa o internam dar m-am cam speriat de ceea ce am citit pe net despre conditiile de la Obregia. Ne gandeam ca poate la Voila ar fi mai bine, la aer de munte, sa aiba liniste, sa-si poate reveni. ce recomandati? Atat de rau este la internare?
De asemenea vreau sa stiu daca voi avea un copil cu baiatul ei exista riscul sa mosteneasca aceasta boala? in conditiile in care aceasta s-a declansat acum, la 52 ani.
Isi va mai reveni? Sa luam in considerare sa o scoatem la pensie pe caz de boala?

Astept cu interes raspunsurile dvs., persoane care trec sau au trecut prin asta.
0
02-08-2013, ora 16:50
LightUp
Nu este medic/terapeut
LightUp
Imi pare rau pentru situatia soacrei dumneavoastra, dar sa stiti ca gresiti mult fata de ea internand-o la psihiatrie. Dupa o viata de om petrecuta alaturi de familie in momentul in care acest om, care a ajutat pe toata lumea, a avut si el nevoie de ajutor a fost pur si simplu abandonat la psihiatrie!

Aceasta femeie a fost toata viata ei sprijinul tuturor, muncea pentru toti era un om care ajuta pe toata lumea, dar fara a avea parte de iubirea sotului. Si la 52 de ani a intalnit acest om care nu a fost cinstit cu ea, dar care a facut-o sa se simta iubita cum nu mai simtise demult in relatia ei si a fost amagita pentru ca respectivul avea inca o relatie. Si asa si fara iubire, si cu sentimentul de farsa in iubire si fara sentimente profunde fata de sot si fara sprijin sufletesc de la nimeni, a cazut in deznadejde si a vrut sa-si ia viata, apoi a continuat cu pierderea linistii sufletesti si acum i-ati propus aceasta solutie de infundare in psihiatrie fara ca ea sa fie bolnava mental. Ea nu are probleme mentale ci sufletesti si singura ei solutie de linistire si de impacare cu sine este intoarcerea la Dumnezeu.

Va vorbesc din experienta acum 1 an am avut ganduri de sinucidere, simteam pe cineva in mine care imi dadea ganduri groaznice, ma loveam peste fata, imi spalam hainele de cateva ori pe zi ca sa scap de ganduri, nu imi dadeam sa mananc, nu mai aveam memorie, nu ieseam din casa. Dar pe langa fiinta aceea groaznica care ma chinuia am simtit si chemarea lui Dumnezeu si asa m-am salvat. Am fost si la psihiatru am luat cateva zile medicamentele, care pe langa starile groaznice pe care le mai aveam imi inrautateau starea si le-am aruncat si am mers mai departe numai cu credinta desi eu nu fusesem niciodata un om credincios. Am participat la slujbe de Maslu, la zeci de astfel de slujbe, se tin vinerea la majoritatea bisericilor si sunt slujbe de alungare a diavolului, a raului in general si de vindecare a bolilor fizice si sufletesti. Dar mai presus de toate mi-am spovedit pacatele din toata viata mea si am inceput sa-mi indrept greselile. Dumnezeu mi-a aratat unde gresisem in viata si cum aceste greseli imi schimbasera viata in rau in ultimii ani pana la acest moment de criza. Si asa mi-am recapatat si personalitatea modificata de acest moment de criza, si asa am redevenit si omul deschis dinainte de acesti ani de ratacire, si mai ales asa m-am schimbat viata acolo unde gresisem. Si sa citeasca Noul Testament (nu Vechiul Testament ci Noul Testament) pentru ca o sa se linisteasca si o sa inceapa sa vad iar speranta. Iar pentru echilibrarea functiilor creierului, pentru ca a fost fortat creierul ei foarte mult de aceste ganduri negre, sa ia ginkgo biloba la mine a avut efectul cel mai bun dintre toate medicamentele naturiste.

Va spun inca o data, soacra dumneavoastra este un om normal, nu o duceti la psihiatrie, psihiatria n-a vindecat niciodata pe nimeni, ea are un suflet care nu ii mai apartine in totalitate si Dumnezeu este cel care o va elibera de rau, va spun din experienta proprie de viata. Sa mearga la biserica sa se spovedesca sa elimine tot raul din ea si in timp cu rabdare si mai ales cu credinta puternica in Dumnezeu isi va reveni si mai mult decat atat, va fi un om si mai puternic decat a fost inainte. Daca vreti mai vorbim aici sau pe privat. Dumnezeu sa o ajute!
0
02-08-2013, ora 17:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ andy3010

Unui bolnav cu tab aflat in episod puteti sa ii explicati orice si oricat ca tot pe a lui o tine. Conexiunile neuronale se fac in alta zona a creierului decat la oamenii sanatosi si el crede cu asiduitate in realitatea lui. Nu va mai obositi sa il contraziceti pentru ca e inutil.
Fix din ce ati scris dv. nu este tablou de tab, ci pare un tablou de episod psihotic in schizo. Probabil ca mai exista si alte elemente din care doctorita a pus diagnosticul de tab sau... Nu se intelege care este exact situatia. Are halucinatii vizuale sau auditive sau numai delir ?
Oricum, treceti peste voia ei deoarece ea nu se mai afla acum in realitatea noastra, ci traieste o alta realitate proprie care numai cu medatie poate fi tratata.
Cu cat o duceti mai repede la spital, cu atat mai bine.
Daca are simptome de episod psihotic si nu o duceti la tratament pe o perioada mai mare de 6 luni, atunci se instaleaza si se pune diagnosticul de schizofrenie.

P.S.: Niciodata nu o sa vina de la el, dorinta de a se interna, la un bolnav cu episod psihotic.
Pentru ca el traieste o alta realitate. V-am explicat. Si este ferm convins ca acea realitate este cea adevarata.
Are impresia ca ceilalti din jur sunt nebuni.
Din acest motiv si din cauza ca lucrurile se pot agrava chiar la nivel de ore, nu neaparat zile, bolnavul trebuie internat involuntar cat mai repede cu putinta. Nu trebuie sa va lasati impresionati de nici o lacrima si de nici o parere. Internarea si administrarea imediata a tratamentului este spre binele lui.
Va mentionez ca dozele care ii sunt administrate in spital pentru iesirea din episod sunt duble fata de dozele pe care va trebui sa le ia ulterior, in scopul prevenirii altui episod psihotic sau maniacal. Deci dozele ca bolnavul sa fie scos din acel delir sunt foarte mari. Efectele adverse ale medicatiei (somnolenta) nu ii permit acestuia sa mai aiba singur grija de el. Va dormi toata noaptea si aproape toata ziua. De aceea se impune si este obligatorie spitalizarea. Acolo e un regim strict supravegheat indeaproape de infirmiere: trezire, spalare, masa, somn, iar masa, iar somn, si masa de seara.
Fiecare masa urmata de luarea tratamentului sub stricta supraveghere a asistentelor.
Plus ca in spital i se fac de cum intra analizele. Nu i se pot administra aceste medicamente puternice oricum.
Acasa cum sa ia un asemenea tratament daca ea nici nu e constienta ca s-a imbolnavit ?
Exclus !
Ducand-o la tratament din timp, mai are o sansa.
La Obregia sunt pavilioane moderne unde sunt conditii decente de internare. Desigur ca si alte persoane pot nimeri in salon cu dumneaei, fiecare cu boala ei si o pot deranja. Dar nu este neaparat necesar acest lucru. Depinde de noroc. Credeti ca la Voila e altfel ? Tot la salonul cu internari involuntare va fi repartizata o saptamana, doua, la inceput.
Eu nu stiu conditiile de Voila, dar daca aflati ca sunt bune si acolo, atunci va recomand sa o internati cat mai aproape de casa, ca sa o puteti vizita cat mai des. Daca se poate zilnic. Pentru un bolnav cu boala psihica este foarte important sa fie vizitat zilnic. Altfel are impresia ca e abandonat.

Nu, nu este asa de rau la internare !

Aceste boli se declanseaza pe fondul unei ereditati precare.
Faceti investigatii temeinice si aflati de la ce ruda a mostenit ereditatea.
Daca vreunul din baietii ei sau nepotii vor face tab sau alta boala psihica numai Dumnezeu stie.
La mine bunica a fost bolnava cu schizo, tata si fratele meu cu tulburare deliranta si eu cu tab
La tata tulburarea s-a declansat la 45, la fratele in jur de 30 de ani.
Astea in general dau handicap in sensul ca persoana nu mai poate munci.

Soacra isi va reveni cu siguranta dupa 3-4 saptamani de tratament in spital dar va trebui sa urmeze tratamentul pe o perioada indelungata. Si acesta are efectele lui secundare.

Puteti sa o scoateti la pensie cu o singura internare numai daca pe biletul de iesire scrie schizofrenie.
Pentru orice alta boala trebuie sa aiba corelatia varsta vechime indeplinita si in general e nevoie de 2-3 internari.
Va puteti interesa la comisia de pensii.

Deocamdata ocupati-va cat mai prompt de aceasta internare.
0
02-08-2013, ora 20:29
andy3010
Nu este medic/terapeut
andy3010
@ LightUp, ne gandeam sa o internam sa se linisteasca pentru ca acasa nu e in regula. Ba plange in continuu, ba e lucida, ba e agitata. Ma gandesc ca doctorii o pot ajuta, au anumite metode sa o abordeze. Familia inca este in soc, nu stim ce sa facem, cum sa reactionam. Cand vorbeste aiureli ne vine sa o luam de umeri sa o zgaltaim sa-i spunem 'trezeste-te la realitate'.
Nimeni din familie nu a mai interactionat cu oameni cu probleme psihice si nu stim cum sa procedam.
A fost si la biserica, la Maslu. Cand o sunam spunea ca e bine, ca e mai linistita. Si acum a ajuns mai rau.

@ Clara, acum cateva saptamani era mai bine, nu ca acum. (noi crezand ca e o simpla suparare, mahnire in suflet) Si spunea singura ca vrea sa se interneze, sa ia pastile, sa scape de starea aceasta. Ba chiar i-a spus baiatului ei ca vrea sa fie internata. Insa ieri, in drum spre doctor era foarte agitata, vorbea tare ca ea nu e nebuna, nu vrea sa fie internata, ca daca se vede inchisa se omoara. E foarte greu sa o vedem in starea asta.
Am cautat pe net despre schizofrenie si am gasit asta '
'Schizofrenia nu este o boala rara. Statisticile evalueaza ca riscul de imbolnavire este de 1%, ceea ce insemna ca unul din 100 noi nascuti poate dobandi aceasta boala.Se deceleaza in general in adolescenta. Riscul aparitiei ei este diminuat dupa varsta de 30 de ani si dispare complet dupa 45 de ani.Ereditatea are probabil un rol, insa nimeni nu a descoperit pana in prezent genele acestei boli.'
Conform acestei ipoteze nu ar vrea cum sa fie schizo pentru ca boala s-a declansat acum, la 52 ani. Pana atunci a fost o femeie foarte optimista, a incercat sa-si depaseasca conditia, a facut facultatea si masterul la stat, unde a luat si bursa. Ce sa spun...nimic nu premedita boala.

Va multumesc amandurora pentru sfaturi!
0
03-08-2013, ora 13:20
LightUp
Nu este medic/terapeut
LightUp
andy3010
Spuneti : 'Ma gandesc ca doctorii o pot ajuta, au anumite metode sa o abordeze.' Au metode gresite si deja aveti in fata dvs o metoda gresita de abordare: au spus ca trebuie sa gaseasca o boala psihica pentru soacra, dar ea nu are nici o boala psihica pentru ca aceste stari nu s-au declansat in timp ce ea muncea, statea cu familia, ci s-au declansat in urma unui soc emotional puternic in urma unei drame sentimentale. Ce schizofrenie si tab sa aiba cand aceasta femeie a fost perfect normala pana cand a suferit din dragoste? Simpomele ei nu s-au declansat din senin ci concret in urma unui soc emotional si ea este cercetata pt bola psihica? O lasati sa faca experimete pe ea pentru tab, schizofrenie, epiliepsie, pentru asta sunt acele medicamente recomandate de medicul psihiatru, din care depakine este interzis in USA de 2 ani, verificati pe situl FDA exact pe prima pagina, scrieti numele medicamentului in casuta de cautare. Multe medicamente psihiatrice sunt interzise in USA dar in Romania se prescriu.

Ce competenta, ce ajutor poate sa primeasca de la medicul psihitru? Probabil a tinut-o 10 aminute atat m-a tinut si pe mine la psihiatru si ce era sa fac sa iau acele medicamente timp de 1 an degeaba dupa un consult de 10 minute? Iar efectele secundare urate le puteti citi aici pe tot forumul asa cum puteti vedea aici pe tot forumul oameni nevindecati niciodata de psihiatrie!

Eu am lasat psihiatria si am mers la biserica injurand continuu in mintea mea de Dumnezeu, asa stateam la biserica timp de cateva luni acum 1 an, si abia tinand-ma pe picioare si acum toate aceste stari au disparut si merg cate 4 ore pe jos, merg la sala. Eu in ultimii ai ma izolasesm total de prieteni, acum am reluat legatura cu ei si scriu pe forumuri sa ajut oameni in astfel de stari asemanatoare cu ale mele. Nu exista boala psihica ci doar boala sufleteasca care forteaza tot organismul inclusiv creierul. Multi oameni au drame sufletesti si ii doare inima si se duc la cardiolog si nu le gaseste nimic pentru ca ei au o inima sanatoasa in timp ce traiesc o drama care ii face sa sufere sis a ii doara inima. Asa si cu boala psihica, oamenii au drame, au pacate care ii fac sa sufere si ei se chinuie mental si isi forteaza functiile creierului. Si reechilibrareaactivitatii creierului se face luand medicamente de echilibrare a creierului(ginkgo biloba), luand calmante (passiflora) si pe toate puteti sa le luati din medicina naturista, mergeti la plafar.

Dar mai ales pentru drama ei sa mearga la biserica si nu o data ci de zeci de ori, eu mergeam duminica la liturghie desi liturghia este foarte slaba in comparatie cu Maslu si mergeam si miercuri si vineri la Maslu. Si ma spovedeam saptamanal. Asa am facut aproape 3 luni. Si am avut si sustinere, ori ea nu are sustinere. Nu e suficient sa mergi o data, trebuie sa mergi de fiecare data si in timp, la mine au fost 3 luni, o sa cedeze starile si o se reechilibreze si o sa se linisteasca, apoi poate sa mearga cand vrea.

Dar trebuie sustinuta nu poate de una singura si trebuie sa apelati la toate acele rude pe care le-a ajutat ani ca a venit si randul lor sa ii intoarca ajutorul, asta inseamna familie! Asta este esenta crestinismului, ajutoarea este scris in tot Noul Testament sa trebuie sa ne ajutam unii pe altii si ea acum are nevoie de ajutor asa cum si ea a ajutat. Vorbiti cu rudele sa meaga pe rand cu ea la biserica, eventual la o biserica din Bucuresti unde sunt multi preoti si se face un Maslu puternic si sunt si oameni mai multi care au venit sa ceara ajutorul lui Dumnezeu si asa rugaciunea este mai puternica. Nu va lepadati de aceasta femeie abandonand-o la psihiatrie. A venit momentul sa primeasca si ea ajutor si o sa-si revina asa cum si eu mi-am revenit, trebuie doar rabdare. Eu am fost un om departat de Dumnezeu pana acum 1 an, dar m-am intors inapaoi la Dumnezeu si Dumnezeu m-a vindecat, mi-a readus personalitatea si m-a schimbat viata in bine acolo unde gresisem. Si simt de fiecare data cand am probleme ca Dumnezeu imi trimite solutii direct in mintea mea sau prin ceilalti oameni pentru ca Hristos este in oameni, in legaturile dintre noi oamenii care nu cere adorare Lui ci cere ajutorarea oamenilor.

Dar trebuie sa actionati rapid pentru ca se pierde pe ea pe zi ce trece, iar solutia sinuciderii sa stiti ca este adevarata si eu m-am gandit la acesta solutie, multi se sinucid deci grabiti-va. Sustineti-o pe soacra dvs sa mearga la biserica macar primele luni pana isi revine, dati-i, medicamente naturiste, mergeti si la psiholog sa discute relatia ei, duceti-o la munte, duceti-o sa faca exercitii fizice bune pentru linistire si pentru reechilibrarea functiilor creierului si mai ales nu o lasati singura niciodata!

Dar in primul rand mergeti la biserica la Maslu si mai ales la spovedirea pacatelor, Dumnezeu iarta imediat! Este momentul ei de crucificare, toti in viata trecem prin acest moment maxim, unii mai devreme altii mai tarziu, dar toti trebuie sa avem puterea si hotararea sa induram si vom reinvia precum Hristos. Reinvierea noastra este reinvierea din pacate si dintr-o viata cu multe greseli, este o nastere de Sus, care ne va elibera de frica si ne va indrepta viata aici pe pamant, iar dincolo ne va aduce viata vesnica. Dumnezeu sa va ajute pe toti si sa va dea putere si rabdare!
0
03-08-2013, ora 19:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ andy3010

Tratamentul este cam acelasi pentru schizofrenie, tab sau psihoza diagnosticata la prmul episod.
Un antipsihotic + stabilizator de dispozitie.

Asta daca vrei sa faci persoana sa devina logica si coerenta.
Daca nu intentionezi treaba asta, poti sa o lasi asa mult si bine.
Ea oricum nu constientizeaza ca "vorbeste avioane", vorba unui prieten.
Adaugă un comentariu / răspuns
485 comentarii 1 2 ..... 111213 ..... 16 17 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Distincția între episoadele depresive din cadrul tulburărilor bipolare și tulburarea depresivă majoră
  •