Tulburare psihotica acuta

21-06-2011
tt_tatoo
Nu este medic/terapeut
tt_tatoo
in urma cu 2 luni am fost internata in spital cu tulburare psihotica acuta. Totul a inceput de la relatia cu fostul prieten aveam senzatia ca ma urmareste peste tot si ca toti oamenii din jurul meu il cunosc pe el si-i dau informatii despre ceea ce fac eu.Totul a inceput in septebrie cand m-am despartit de el eram agitata mai mereu ma certam des cu parintii si colegii de clasa o fata din liceu hiar m-a lovit destul de rau iar asta am pus-o tot pe roblema lui spuneam ca el e vinovat si ca el pusese fata sa ma loveasca. Am slabit mult nu mai mancam la timp, ma gandeam la trecut si mereu imi invinovateam parintii.Am incercat sa imi ocup mai mult timp cu scoala dar nu ma puteam concentra ajunsesem sa cred ca si profesorii au ceva cu mine nu mai mergeam la scoala.Am incercat sa tin si postul pastelui dar nu am putut si de nervi nu am putut sa manac si sa dorm 3 zile si 3 nopti ultima noapte am fost prin ploaie la matusa mea la 4 dimineata voiam sa-mi chem toata familia sa le spun ca vine sf lumii avusesem cosmaruri murise bunica mea si o visam am visat si preotul De prieten nu mai zic aveam o relatie si cautam mereu cu el motive de cearta initial voiam sa vb-esc cu el ar din gura nu ieseau decat reprosuri, inainte de a intra in spital ne-am despartit, pe parcurs a aflat ce mi s-a intamplat iar dupa ce am iesit am fost la el fara sa-mi amintesc nimic nu stiam ca m-am despartit de el mi-am dat seama dupa cateva zile. Nici nu stiam de la ce am patit eu lucrurile acestea uitasem absolut totul.Medicul mi-a dat olanzapina 5mg dar le-am intrerupt pt ca nu ma pot concentra la nimic acum nu stiu ce sa fac si fara ele tot aceste simptome le am, am bacalaureatul si sunt sigura ca nu-l voi lua nu pot sa-mi retin ideile vreau sa zic un lucru si imediat il uit imi pierd ideea as vrea sa stiu daca acest medicament este bun si daca imi pot reveni de la el. In timp ce-l luam dormeam mult si eram slabita ma simteam ca o leguma dar nici asa nu mi-este bine nu pot dormi. Adorm la 3 dimineata in fiecare seara si ma trezesc a2a zi pe la 2-3 dupa amiza am inecercat sa-mi fac un program normal sa ma trezesc mai dim dar tot la 3 adorm si sunt si mai obosita mi-ati recomanda sa reiau tratamentul sau sa merg la alt medic?
8 comentarii
0
21-06-2011, ora 08:07
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

continua tratamentul si
daca vrei si poti, chiar ar fi indicat si un alt consult, o alta parere.

Parere;
STAI MULT IN FATA CALC...si sa nu zici NU...
de aceea te culci tarziu, te scoli tarziu...
nu mananci, NU bei apa..
si te miri..ca NU dormi.

Fa un experiment si uita cateva zile de calc...POTI?..si DOAR sa te plimbi, sa mananci si...vei vedea ca, seara vei adormi la timp.


Sanatate
si
O zi buna.
0
21-06-2011, ora 12:09
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Eu ti-as recomanda sa dai bac-ul in toamna. Pana atunci iti vei reveni si te vei putea concentra. Medicamentul pe care ti l-a dat e bun, poate eu ti-as fi dat o doza mai mare, dar substanta in sine e potrivita pentru tine. Nu e suficient singur, mai trebuie asociat cu ceva, poate ti s-a dat si altceva pe langa el. Dificultatile de concentrare sunt in primul rand de la boala pe care o ai, de aceea te-am sfatuit sa amani pentru moment examenul; nu cred ca te vei putea concentra acum indiferent ce tratament vei lua. Pentru ca sa te faci bine si sa nu mai ai astfel de stari trebuie sa iei acest tratament fara intrerupere timp de 2 ani. El nu da dependenta. Pot aparea alte efecte secundare, dar in functie de ele medicul iti poate schimba tratamentul cu altceva asemanator.Trebuie sa pastrezi o buna relatie cu medicul pe parcursul acestor 2 ani, iar daca nu ai reusit sa ai o buna relatie cu el sau simti ca ai dori o a doua opinie medicala, e dreptul tau sa mergi la alt psihiatru.
Dar nu opri tratamentul!!! Te sfatuiesc sa nu te apuci de alt gen de terapii nemedicamentoase, caci vei pierde mult timp pretios in lupta cu boala ta si mai tarziu va fi mai greu de oprit.
0
23-06-2011, ora 18:32
tt_tatoo
Nu este medic/terapeut
tt_tatoo
va multumesc mult pentru raspuns as mai avea ceva nelamuriri daca se poate sa-mi raspundeti. As vrea sa stiu de ce dureaza atat de mult tratamentule o boala atat de dificila? multumesc
0
23-06-2011, ora 21:23
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
In aceasta boala se produc frecvent recaderi. S-a observat ca durata optima de tratament pentru rezolvarea episodului si prevenirea recaderilor este de 2 ani. Cel mai frecvent, cei care intrerup mai devreme tratamentul, recad.Exista un risc de a recadea si dupa acesti 2 ani, dar el e mult mai mic.
0
24-06-2011, ora 12:24
tt_tatoo
Nu este medic/terapeut
tt_tatoo
multumesc foarte mult pentru ajutor o sa tin cont de aceste sfaturi
0
24-07-2011, ora 17:21
Laviniaaaa
Nu este medic/terapeut
Laviniaaaa
Pacientii diagnosticati cu tulburare psihotica acuta isi pot revenii complet sau exista riscul sa revina boala? Boala este transmisibila in cazul in care faci copii si tatal are o astfel de boala?
0
25-07-2011, ora 16:29
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Ambele raspunsuri pot fi valabile, depinde de organismul fiecaruia, de posibilele modificari genetice pe care nu le putem depista la un consult obisnuit, de structura de personalitate a pacientului, de eventuale "semne" prezente inca din adolescenta, de tratamentul urmat si durata acestuia, de eventuale traume de viata ce pot aparea ulterior. Cu alte cuvinte nimeni nu poate spune sigur ca un pacient s-a vindecat complet sau ca va ma avea recaderi. Riscul ca tulburarea sa se transmita la copii este de 10% daca doar tatal are boala.
0
10-09-2022, ora 12:31
OViatamaibuna
Nu este medic/terapeut
OViatamaibuna
Buna seara! Doresc sa impartasesc cu voi povestea mea sii cer ajutorul vostru prin a ma sfatui cum este mai bine sa procedez! Am inceput sa fumez etnobotanice de la o varsta cam frageda (14 ani) am fumat aproximativ 3 ani iar dupa aceea am lasat acest viciu ordinar cu ajutorul dezintoxicarii la un spital de specialitate! Umpic mai tarziu cam pe la 19-20 de ani am inceput sa fumez marijuana crezand ca este naturala si nu dauneaza sanatatii, continuand sa fumez vre-o 7 ani zii de zii minim 1 g pe zi... Acum 4-5 luni am hotarat sa ma las de acest viciu fiindca nu ma mai simteam bine de la ele, cand fumam ma simteam vinovat ca de ce mai fumez si dee o vreme buna nu mai imi dadea o senzatiee ok ca si cum era mai demult cand fumam, pur si simplu fumam din obisnuinta la un moment dat! Tragedia mai mare a inceput dupa ce am renuntat la ele, de atuncea si pana in prezent sunt anxios si depresiv, Am perioade paranoice de atuncea sii nu stiu cum sa le opresc, sunt zile in care ma simt bine dar de cele mai multe ori ma simt ciudat sii cred ca toata lumea din jurul meu ma vorbeste sii imi vrea raul fapt ce a determinat sa nu mai am incredere in nimeni si pierzandu-mi increderea si in mine. Pana acuma am incercat sa nu folosesc nici un tratament medicamentos cu antipsihotice crezand ca timpul le va rezolva pe toate si imi voi revenii! Ma speriu sa nu ma fii pricopsit cu vreo boala psihica care nu mai trece (schizofrenie) poate si asta este o paranoia de a mea dar citind tot felul de publicatii pe internet care nu stiu daca sunt 100% adevarate ca si cum ar fii ca, consumul de marijuana poate duce la schizofrenie! Avand in vedere consumul meu pe o perioada indelungata de timp nu stiu daca cea ce mi se intampla este o reactie normala a ceea ce am facut in trecut sii va trece cu timpul sau chiar s-ar putea sa imi fii distrus viata de tot! Sunt tanar sii imi iubeam viata inainte chiar daca eram fumator de marijuana, familia mea nu a avut de suferit sii m-am comportat exemplar cu toata lumea! Va rog din suflet dati-mi un sfat sii spuneti-mi ce ar trebuii sa fac in continuare! Sunt suspicios sa incep o medicamentatie deoarece imi este frica ca dupa ce termin cu ea situatia mea va fi una si mai rea!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: