Tulburare de mers la copil

12-03-2013
marianadima
Nu este medic/terapeut
marianadima
Buna ziua,
Sunt mama unui baietel de 2ani si 6luni care are de cand a inceput sa mearga un mers specific: mai ales cand alearga, isi "arunca" calcaiele spre exterior, astfel ca nu numai laba piciorului nu este pozitionata corect in timpul deplasarii, ci tot piciorul. Daca as desena traiectoria picioarelor, ar fi una sinusoidala, fiecare picior facand un semicerc deasupra solului, nu o linie. Nu am verificat amprentele sa stiu sigur daca si cand are picioarele pe sol sunt cu varfurile spre interior. Evident, nu alearga la fel de repede ca ceilalti copii de varsta lui, dar e la fel de sigur, fara sa cada sau sa isi piarda echilibrul.
In jurul varstei de 2ani a fost vazut de un chirurg, dlui recomandand ca pana la varsta de 3ani sa faca cat mai multa miscare (mers, alergare, mers pe bicicleta, trotineta etc.) si sa poate incaltaminte cu talonet, iar cand va implini 3ani, daca se deplaseaza la fel, sa ii fie pusa o ghetuta ortopedica. Din nefericire, de cand a inceput sa mearga, la 1an, si pana acum, nu s-a schimbat nimic si ma tem ca urmatoarea jumatate de an nu va fi suficienta pentru schimbari majore.
Sa astept pana la 3ani sau poate sa fie ceva mai complicat care sa necesite atentie cat mai repede?
3 comentarii
0
12-03-2013, ora 15:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema descrisa de catre D-voastra, cu mare probabilitate, nu este unde ortopedica, cat mai mult una neurologica, centrala sau periferica.
Mersul este o activitate extrem de complexa, care se "ïnvata""pana la varsta de 3-5 ani.
Prin urmare, daca sunteti ingrijorata, trebuie sa consultati mai curand un neurolog pediatru decat un ortoped.
Nu cred ca se pune problema de talonete sau de ghete ortopedice, fiind vorba despre o problema de tip neurologic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-03-2013, ora 15:47
marianadima
Nu este medic/terapeut
marianadima
Va multumesc mult pentru promptitudinea raspunsului. Voi cauta un neurolog pediatru in zona noastra si il vom consulta cat mai curand.
Sanatate si numai bine!
0
12-12-2021, ora 16:28
Barbuiknut90
Nu este medic/terapeut
Barbuiknut90
Bună ziua am si eu un băiețel de 1 an si 8 luni si nu poate sa meargă si nici nu poate sa meargă deabudilea decât se ridica din fundulet in genunchi pe burta se intoare el este născut la 33 de saptamani ce ma sfătuiți sa fac mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mersul desculț poate ajuta la dezvoltarea abilităților motorii
  •