Tulburare de adaptare; Depresie; Anxietate | Forumul Medical ROmedic

Tulburare de adaptare; Depresie; Anxietate

01-05-2011
Towelie
Nu este medic/terapeut
Towelie
Va salut ! De vreo 4 luni ma confrunt cu anumite simptome care ma afecteaza in viata de zi cu zi. Cum ar fi de exemplu : frica de a socializa (senzatia de "minte blocata", mi-e greu sa conversez, folosesc de multe ori propozitii scurte, de multe ori parca nici nu sunt atent despre ce vorbeste interlocutorul meu), fac cu greutate multe lucruri care sunt banale cum ar fi : sa raspund la telefon sau sa ma duc sa cumpar ceva; in special mi se par dificile activitatile prin care trebuie sa socializez. Mi-e si foarte greu sa ma exprim (si acum cand postez de exemplu) si ce-i mai rau este ca nu mai simt senzatia aia de liniste din corpul meu, mereu sunt stresat...Si chestia cea mai urata este ca parca ma izolez de lume si stiu ca nu este bine...Sunt asa de frustrat pentru ca sunt tanar (am 22 de ani) nu sunt nici prost, nici urat, dar nu pot sa-mi traiesc viata asa cum mi-o traiam inainte...Inainte eram vesel, optimist si amuzant... Dar de la revelion, nu ma mai regasesc, parca as fi un copilas care invata sa vorbeasca si abia acum da piept cu realitatea.
Prostia mea este ca am consumat si iarba atunci si cred ca mi-a accentuat starile triste...
Deci ca sa rezum: problemele pe care le consider eu ca fiind majore in cazul meu sunt anxietatea asta excesiva fata de situatii sociale, neatentia aproape permanenta cand vorbesc cu cineva (parca visez), timiditatea excesiva(faptul ca se si observa asta si parca nu ma mai ia nimeni in serios si toata lumea e in stare sa rada de mine).
Singurele lucruri pe care sa zicem ca le mai pot face cat de cat bine sunt acelea care implica, cat mai putin vorbit.(mai pot sa joc cat de cat binisor fotbal sau sa merg cu bicicleta de exemplu...)
Am incercat la psiholog insa, nu prea vad nicio imbunatatire.(psihologul mi-a spus ca am depresie). Am fost la psihiatru mi-a spus ca am tulburare de adaptare si mi-a dat (mai mult ca m-am rugat de el) Lexotan si Magne B6, am luat o luna insa n-am reusit nimic notabil. Acum de vreo saptamana iau o jumatate de Rispen 1mg seara si o jumatate de Diazepam tot seara(la care cred ca voi renunta - imi da o stare de somnolenta) si o data la 2 zile Vitamax...Nu stiu ce sa zic parca am uneori cateva momente in care ma simt un pic mai bine, cam dupa cat timp voi resimti o imbunatatire ?
P.S: Abia daca mai calc si pe la facultate, in unele zile am preferat sa ma duc singur in parc...parca ma autodistrug...
Frica asta cand stau fata in fata cu cineva si trebuie sa vorbesc sau cand vorbesc la telefon este incredibila de mare... Pana si pe facebook sau pe ymess mi-e frica sa mai stau online de teama ca trebuie sa vorbesc cu cineva.
Imi poate explica cineva ce se intampla cu mine ? Va rog frumos daca imi puteti raspunde v-as fi recunoscator...
Va rog
26 comentarii
0
03-05-2011, ora 15:22
Towelie
Nu este medic/terapeut
Towelie
E cineva care a avut o problema asemanatoare...sau cineva care a reusit sa scape de asa ceva ?
0
04-05-2011, ora 16:19
deejay
Nu este medic/terapeut
deejay
Nu renunta la psiholog! Daca nu vezi rezultate la cel pe care il consulti acum, cauta altul! Trebuie sa vorbesti cu el, sa identifici de unde ai aceste temeri si sa inveti nu doar sa ti le stapanesti, ci chiar sa ti le invingi!

Poti reusi! :)
0
05-05-2011, ora 18:09
Towelie
Nu este medic/terapeut
Towelie
Nu mai suport :(( Cred ca nu exista zi de la o vreme in care sa nu ma gandesc la sinucidere...stiu ca n-am s-o fac niciodata...dar tot sunt la pamant :(( psihic...De unde Doamne Iarta-ma sunt asa speriat de bombe, Doamne Dumnezeule nu inteleg :((((
0
05-05-2011, ora 18:17
Towelie
Nu este medic/terapeut
Towelie
Exista ceva exercitii impotriva anxietatii sau ceva sa ma ajute, parca nu ma ajuta nimic..Parca sunt un zombie...
Chestia este ca orice as spune par nesigur pe mine... nu mai gasesc nicio solutie.parca sunt retardat...desi nu sunt...sunt asa inchis in mine...Nici macar nu-mi spune si mie cineva daca a luat rispen sau un sfat mai concret cum a trecut cineva prin anxietatea asta sau depresie sau ce naiba oi avea.De unde nesiguranta asta si frica asta pe mine...vreau sa ma bucur si eu de viata si nu pot.Ma gandesc poate daca m-as duce o data la fetite m-ar ajuta sa-mi revin ?? Raspundeti si voi va rog.Desi e stupida intrebarea...ma scuzati...dar am inceput sa ma gandesc la orice cum sa scap de calvarul asta..
As asculta melodia asta la nesfarsit http://www.youtube.com/watch?v=ScfQDcFYUvQ :((((
0
05-05-2011, ora 19:08
Towelie
Nu este medic/terapeut
Towelie
Mi se intampla uneori parca nu inteleg cand cineva face o gluma...ori nu stiu sa reactionez sau am o reactie de-asta total imbecila, cum naiba am ajuns de la tipul care vroia sa cunoasca pe toata lumea la tipul care vrea sa stea ascuns sub plapuma :((
Da... ca imi zice psihiatru sa gandesc lucruri bune si cu gandirea pozitiva, dar mi-e foarte greu, poate o sa-mi treaca de la sine peste ceva timp ???
0
05-05-2011, ora 20:21
deejay
Nu este medic/terapeut
deejay
Am avut si eu o perioada de asta, in care am fost la pamant. Ma panicam la ideea ca n-o sa mai fiu niciodata sanatos mental, ca o sa ajung intr-un spital de nebuni, ca o sa ajung atat de disperat incat sa ma sinucid (desi cu siguranta nu as putea face asta niciodata).

Tine minte ca fericirea si puterea de a te bucura de viata vine din tine, nu din exterior. Traieste fiecare clipa si atunci cand esti inconjurat de oameni care glumesc cu tine fii acolo cu ei, nu cu mintea in alta parte. Destinde-te, asculta o muzica care-ti place, cauta-ti un hobby (sau practica-l, daca ai unul), vorbeste cu un prieten/prietena in care ai incredere despre ce te apasa, uneori si un prieten poate fi, intr-o oarecare masura, un psiholog excelent.

Solutia mea a fost psihologul, cum ziceam si mai sus. Du-te si vorbeste cu un psihoterapeut bun si deschide-te. Spune-i prin ce treci, doar asa o sa te poate ajute cu adevarat. Plangi, descarca-te emotional de fata cu el si o sa te ajute cu siguranta. Da-ti o sansa si daca simti ca in cateva luni nu se intampla nimic, cauta un altul. Si psihoterapeutii sunt ca orice alti oameni, sunt buni sau mai putin buni in ceea ce fac.

Eu iau in continuare si magneziu/calciu si beau cate 2-3 ceaiuri de sunatoare pe zi. Sunatoarea e singura planta care influenteaza ciclul nivelelor de serotonina, cunoscut drept "hormonul fericirii". Un nivel ridicat de serotonina creste starea de bine. De cand am inceput sa am atacuri de panica si sa fiu anxios/depresiv am inceput sa beau cel putin cate 2 ceaiuri pe zi si (psihic) ma simt mult mai OK. Am incetat dupa o luna si starile mi-au reparut, asa ca am inceput sa beau din nou si iar mi-e mai bine. Deci e demonstrat! :)

Ai incredere in tine, poti reusi. :)
0
06-05-2011, ora 12:23
Towelie
Nu este medic/terapeut
Towelie
Mersi pentru raspuns deejay, poti sa-mi dai exemplu cum ai reusit tu sa treci peste starile astea ?
1
06-05-2011, ora 12:28
deejay
Nu este medic/terapeut
deejay
Pai ti-am zis:

1. psihoterapie;
2. vorbit/iesit cu prieteni; cu cat am petrecut mai mult timp cu oamenii care tin la mine si la care tin, cu atat mi-a fost mai usor sa alung gandurile negative;
3. hobby-uri (al meu sunt calatoriile si fotografia; de calatorii n-am prea avut fonduri, de fotografie intotdeauna este loc) :)
4. calciu, magneziu, ceai de sunatoare, ceai de levantica;

Gandeste-te la lucruri care iti fac placere, uita-te la filme care iti plac, vorbeste cu persoane apropiate. Te pot ajuta mai mult decat crezi.
0
06-05-2011, ora 12:32
Towelie
Nu este medic/terapeut
Towelie
Exemplu concret, nimeni nu da un exemplu concret din propria lui experienta.
1
06-05-2011, ora 12:34
deejay
Nu este medic/terapeut
deejay
Tocmai ti-am insiruit lucrurile pe care le-am facut eu, sunt exemple concrete.
0
06-05-2011, ora 12:35
Towelie
Nu este medic/terapeut
Towelie
Pai asta e chestia ca parca am un vid in minte care nu ma lasa sa comunic, ceva in genu.nu-mi vin idei :(
0
06-05-2011, ora 12:41
Towelie
Nu este medic/terapeut
Towelie
Daca ar fi dupa mine as sta singur toata ziua...
Si am incercat sa tot ies cu prieteni si nimic.am incercat ceai de sunatoare nu prea mi-a folosit.am asa o teama in mine inexplicabila.Ce parere ai despre rispen apropo ?
0
06-05-2011, ora 12:45
deejay
Nu este medic/terapeut
deejay
Toate problemele pe care le mentionezi tu au solutie daca vorbesti cu un psihoterapeut. Trebuie sa ai incredere ca te poate ajuta. Teama irationala e un simptom al anxietatii, din cate stiu eu (am trecut si eu prin asta). Cel care te poate ajuta sa treci peste starile astea, e doar psihoterapeutul.

Nu stiu nimic despe Rsipen...
0
06-05-2011, ora 12:46
Towelie
Nu este medic/terapeut
Towelie
SI pentru ca nu exista un "EDIT" NENOROCIT voi posta din nou : am si unele momente in care mai uit lucruri, numai lucruri aiurea mi se intampla, deja m-am saturat...vreau sa-mi revin.
Mi-e asa greu sa ma urnesc sa fac ceva.
0
06-05-2011, ora 12:47
Towelie
Nu este medic/terapeut
Towelie
Tu cati ani ai ? Si cate sedinte ai fost la psiholog ?
0
06-05-2011, ora 13:34
Towelie
Nu este medic/terapeut
Towelie
Chiar nu mai zice nimeni nimic din peste 100 de mii de useri :( ?
0
06-05-2011, ora 22:19
Towelie
Nu este medic/terapeut
Towelie
Nici nu-mi vine sa cred cat ma distram anul trecut, cluburi, caterinca, traiam viata...sunt asa dezamagit...
Sunt asa emo http://www.youtube.com/watch?v=5UOwnq6rWrw...
Am o intrebare poate raspunde cineva : daca de exemplu as face sport in fiecare zi (gen mers cu bicicleta pana iese untu' din mine sau fotbal ) si as lua rispen credeti ca mi-ar trece starea ?
NU MA ASTEPT LA VREUN RASPUNS, dar in caz ca scrie cineva i-as multumi.
0
07-05-2011, ora 20:10
Towelie
Nu este medic/terapeut
Towelie
Ce chestie ciudata parca am inceput sa fac totul pe fastforward :/ parca si cand mananc ma grabesc...am fost gen la o intrunire unde erau mai multi oameni si eu eram cu tata si abia daca scoteam si eu cateva cuvinte...nu stiu ce sa ma mai fac...si faza naspa e ca m-am si "programat" pe partea negativa.parca e ceva de domeniu paranormal ce se intampla cu mine.nu vad solutiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii OMFG.mai toata lumea s-a cam saturat de "nazurile" mele..de ce nu mai simt placere in aproape nimic...Zici ca e tsunami in fiecare zi la mine in suflet.
0
07-05-2011, ora 20:24
Towelie
Nu este medic/terapeut
Towelie
Ce mi se intampla cateodata chiar la o gluma mai putin nereusita rad cu pofta vreo 2-3 minute uneori...alea sunt unele dintre putinele momente cand ma simt mai bine.pe langa alte 2-3 sa zic.Ma vait, nici nu stiu de ce ma vait mai mereu, m-am si saturat sa ma vait.Si par asa speriat, toata lumea parca ma poate lua la misto si chestii de-astea...
Si mai am si un somn "bolnavicios" cu multe vise, visez cred ca 4-5 vise diferite pe noapte.uneori parca in vis ma simt mai bine decat in realitate...CE TRIST CE TRIST !!!!
0
07-05-2011, ora 20:29
Towelie
Nu este medic/terapeut
Towelie
Hai ca parca si vad un comment : "trebuie sa crezi in tine, sa te rogi la Dumnezeu si cu incredere si vointa vei reusi :) ", da' cum sa nu.imi vine sa ma tai de frustrare, macar ascult niste muzica linistitoare.
0
11-05-2011, ora 11:36
deejay
Nu este medic/terapeut
deejay
De ce nu vrei sa vezi un psiholog? Tot ce scrii tu aici si toate starile astea ar fi intelese mult mai bune de un psiholog si ai primi sfaturi mai bune decat la oricare utilizator de pe forumul asta. Cauta pe cineva cu care sa vorbesti despre toate lucrurile astea!
0
11-05-2011, ora 12:22
Towelie
Nu este medic/terapeut
Towelie
Am fost.de doua ori si nu mi-a dat decat niste sfaturi generale :/ si e scump 100 de ron de unde sa scot atatia bani pe sedinta ?
0
14-05-2011, ora 19:44
Towelie
Nu este medic/terapeut
Towelie
M-am saturat...pur si simplu M-AM SATURAT SA FIU ASA. NU MAI VREAU ! TREBUIE SA-MI REVIN!!!
0
07-06-2011, ora 20:42
demi25
Nu este medic/terapeut
demi25
Uite un sfat, ...


Incearca sa inversezi absolut ceea ce tu faceai in mod normal...


Adica in loc sa stai noaptea in fata calculatorului, iesi si du-te intr-un bar sau un club si vorbeste cu prima fata care iti iese in cale, nu conteaza ce iese..

Alt exemplu, in loc sa stai in casa cand ploua iesi afar stai 2 minute,

Alt exemplu apuca-te sa inveti o alta limba, incearca sa iti reprogramezi creierul inselandu-i patternurile obisnuite.

Totul trebuie sa fie spontan, nu ca pe ceva ce urmaresti sa faci. Incearca sa urmaresti comedii

Uitate-te downloadeaza de pe net, Seinfield.comedii etc. incearca sa iti tii creierul ocupat,..
0
01-07-2011, ora 12:26
harii
Nu este medic/terapeut
harii
acelasi lucru mii se intampla.
0
15-12-2011, ora 17:21
Towelie
Nu este medic/terapeut
Towelie
Multumesc lui Dumnezeu, mi-am revenit ! Doamne ajuta ! Multumesc tuturor !
CE M-A AJUTAT (poate mai sunt si altii cu aceeasi situatie):
-depresia nu este un lucru in totalitate rau ; este o stare care iti spune urmatorul lucru :"ESTE CEVA IN NEREGULA CU VIATA TA, FA CEVA !", intr-adevar este o stare fff nefericita, se poate invinge MAI ALES FOLOSIND PUTEREA INTERIOARA ( este foarte greu pana cand te redescoperi, de fapt asta si inseamna depresia in opinia mea, sa te redescoperi, sa DEVII O PERSOANA MAI BUNA ! )
-FOARTE IMPORTANT: eu consider ca mi-am revenit odata cu gasirea unui loc de munca (este nasol sa muncesti asa este), dar !!, daca muncesti si nu stai sa te gandesti la alte lucruri nasoale (cum ar fi :vai ce deprimat sunt, vai n-am chef de nimic etc) te ajuta destul de mult sa treci peste !, ESTE FOARTE GREU (eu mi-am revenit cam in 8 luni as spune ! ) dar trebui sa cauti ceva, sa faci ceva, forteaza-te !,
-LUPTATI NU VA LASATI !

V-am pupat !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul