Tulburare bipolara sau altceva? | Forumul Medical ROmedic

Tulburare bipolara sau altceva?

08-04-2013
XellaSummer
Nu este medic/terapeut
XellaSummer
In primul rand scuze daca nu am postat unde trebuie, nici eu nu prea am idee in ce categorie sa intreb.

Descrierea pacientului:
Persoana in jur de 40 ani, a avut o viata intensa pana la 32-33 (dependent de adrenalina, fara frica de riscuri dar fara sa riste in mod inconstient)
Persoana inteligenta, cunostiinte generale in chimie, fizica, mecanica, optica, electronica, psihologie, parapsihologie, desen tehnic, istoria religiilor, etc.
Experienta de viata bogata, de asemenea peste 14 ani de lucru in domeniu IT (tehnician, service, vanzari, comunicatii, retelistica, Sef de echipa, trecand apoi ca programator (5 ani)
si in final Project Manager si Marketing Manager (2 ani)
Necasatorit, adversiune fata de masini (fara carnet), face sport cu bicicleta (aproximativ 5000 km pe an) (dar nu sport de performanta, doar de relaxare, iesiri in grup de obicei +
drumurile zilnice prin oras)

Conditie fizica si istoric pana acum 4 ani:
- stare generala buna de sanatate, reziztent la efort, sportiv, alterneaza orele prelungite la servici (8-12 ore de lucru pe scaun) cu mersul pe bicicleta (1-2 ore zilnic si 4-10 in weekend)
- posibil sinuzita sau bronsita (sau ambele - in urma examinarii a 3 doctori diferiti au rezultat 3 rapoarte diferite, medicul generalist neputand trage nici o concluzie - la trimis acasa spunadui
'Nu stiu in acest moment ce ai, revino peste cateva luni ca sa vedem cum evolueaza'
(Ca o paranteza, in armata - 92-93 a capatat o raceala care sa transformat mai tarziu in tuse si lacrimari in perioada rece) - tuseste dimineata sau cand intra intr-o zona cu fum
(il racaie pe gat) alteori trec saptamani fara sa tuseasca deloc (vara)
- rau de masina (mai mult psihic deoarece daca se concentreaza si isi controleaza respiratia rezista totusi)
- de acum 4 ani starea a inceput sa se deterioreze (vezi simptomele de mai jos)

Descrierea simptomelor fizice:
- tuse iregulata (in perioadele reci sau schimbari bruste de presiune, lacrimare abundenta la frig si stare de tuse (racait pe gat). Tratamente in ani diferiti cu siropuri si medicamente fara rezultat pe termen lung. (tusea a aparut dupa armata deci din 93-94 pana azi)
- atenuarea gustului/mirosului (probabil din cauza sinuzitei) (in perioadele reci mirosuleste foarte atenuat) (sesizata initial acum 4 ani)
- insomnii (perioade de activitate intensa in care nu poate sa doarma chiar si 24 ore urmate de oboseala acuta cu somn care poate duce si la 20 ore cu intreruperi dese)
(sesizate initial acum 7-8 ani dar nederanjante, crescand insa in ultima perioada 3-4 ani)

Descrierea simptomelor psihice:
- incapacitate de comunicare (lipsa increderii in oameni, dezamagiri repetate, 0 prieteni reali, multi amici virtuali) urmate de perioade scurte de comunicare intensa (iesiri in grup, participari la conferinte)
(perioadele alterneaza inca din copilarie, intensificandu-se in ultimii 4 ani)
- stari de frica si agitatie (perioade de activitate normala urmate de perioade de frica inconstienta de ranire de la orice - atunci nu iese din casa si prefera sa
lucreze de la distanta (remote din calculator) fara sa iasa din camera)
- stari depresive (perioade de calm si chef de viata urmate de perioade
lungi de pasivitate si ganduri sinucigase - fara tentative de suicid inca)
Perioadele alterneaza inca din copilarie dar au fost tinute sub control (autocontrol constient) dar se agraveaza de la an la an (perioadele depresive/pasive devin din ce in ce mai lungi iar autocontrolul nu mai da rezultate)
Simptomele seamana cu tulburarile bipolare, in perioadele de activitate fiind foarte comunicativ si foarte agitat cu chef de viata urmat de perioade de acalmie, pasivitate, lipsa totala de interes si concentrare slabita, oboseala. Pe baza asta a inceput sa ia la un moment dat supliment alimentar Omega 3-6-9, care pe termen scurt se pare ca la ajutat dar a renuntat.
(A inceput la un moment dat cu omega 3-6-9, apoi dupa cateva luni vazand ca e ceva mai bine a incercat si o cura cu energizante apoi in luna urmatoare suplimente alimentare, memoplus si alte chestii similare, alternand de la una la alta de la luna la luna pana cand a facut o criza in care tremura tot avea crampe, nu se putea misca si avea stari dese de voma, perioada care a tinut aproape 3 saptamani.
Dupa aceasta a renuntat la tot si nu a mai luat nimic)

Mentiuni:
- din cauza lipsei de incredere in oameni, nu are incredere nici in personalul medical (mai ales dupa episodul in care la trimis acasa spunandui ca nu stie ce are, asta i-a intarit
si mai mult convingerea ca nu trebuie sa se bazeze pe doctori sau pe altcineva), si nu vrea (nu poate sau nu stie) sa ceara ajutor.
- in momentul de fata nu isi mai poate tine un serviciu normal (lucreaza doar de acasa online) doarme iregulat, mananca aproximativ de 2 ori pe zi (daca isi aduce aminte),
interactioneaza din ce in ce mai rar cu persoanele din viata reala (pot spune ca e dependent de internet desi nu se joaca si nu sta pe retele sociale) si este deprimat/pasiv din ce in ce mai des. Daca inainte putea lucra fara probleme 8-12 ore pe zi, acum nu rezista mai mult de 2-3 ore incontinu, devine irascibil si nu mai termina
treaba.
- este o persoana solitara, desi a incercat de multe ori sa isi faca o relatie
(de peste 10 ori) in ultimii ani a abandonat si traieste retras (mai putin cand este nevoit sa iasa la o prezentare sau la o conferinta/intalnire de afaceri)

In perioada cand se 'autotrata' cu suplimente alimentare a fost o perioada de 4-5 luni in carelua doar omega 3-6-9 si psihic se simtea ok, putea muncii normal si putea interactiona relativ normal cu ceilalti, dar fizic era tot timpul obosit, asa ca dupa cateva luni a inceput acel tratament cu energizante care l-a dat peste cap, ulterior renuntand la tot.

Sugestii? Directii de abordare? (daca mai este nevoie de alte amanunte astept intrebari)
3 comentarii
0
08-04-2013, ora 19:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ XellaSummer

Sa postati topicul la sectiunea Tulburari psihice.
Tulburarea afectiva bipolara este o boala psihica.

A avut perioade in care sa faca cheltuieli foarte mari (la ordinul zecilor/sutelor de milioane) nejustificate ?
Si-a dat lucruri din casa ?
A avut delir mistic (in care sa se creada sfant sau Hristos) ?

Nu cred. Ca altfel ati fi mentionat.

Tulburare afectiva nu are precis dar exista o forma incipienta de tulburare afectiva bipolara care se numeste ciclotimie. Sa cititi despre ea si sa vedeti daca il regasiti acolo.

Tulburarea bipoalara e asa: eu nu mai mananc, nu mai beau 5-7 zile; slabesc brusc; nu mai pot dormi decat f putin; si apare delirul (nu se mai poate intelege nimeni cu pacientul). = este necesara internarea.

Poate avea o depresie simpla care cand trece cand vine si pe care o poate trata frumos la medicum psihiatru care sa ii si puna un diagnostic corect.

De verificat daca are antecedente in familie.
De obicei tab apare in prima perioada a vietii, in jurul varstei de 16-17 ani.
Desigur ca in unele cazuri (rare) si in jurul varstei de 40.

Daca el facea pina acum un episod maniacal, acum era demult la Obregia, sub tratament. Deci nu cred ca este tab. Eu am tab de 19 ani. Posibil ori o depresie simpla ori o tulburare de personalitate din cate l-ati conturat.
Sa va documentati despre tulburarea de personalitate schizoida si tulburarea de personalitate schizotipala. Poate se incadreaza mai degraba aici. Puteti verifica. Dar tot doctorul este cel care pune diagnosticul. Iar el cred ca este reticent sa mearga la dr.
0
09-04-2013, ora 01:06
XellaSummer
Nu este medic/terapeut
XellaSummer
Din ce stiu nu cheltuieste mult dar are perioade cand daca il prinzi in toane bune poti sa ii ceri si 100.000 imprumut si ti da fara sa te intrebe cand ii dai inapoi (foarte rar si din ce am observat tine si de persoana care ii cere, cat de multa incredere are in ea, deci nu cred ca e ceva anormal aici). Nu da lucruri pe gratis (doar cu imprumut) si nu a avut delir mistic (e ateu).
Afectiv a avut foarte multe dezamagiri din ce mi-a povestit el (cand il prind in toane bune si cu chef de vb mai imi povesteste cate ceva) unele cauzate de el dar cele mai multe de partenera (inselat cu altcineva de obicei) dar si in afaceri (nu prea ii merge acum firma, nu stiu detalii)
Antecedente in familie nu are.
Ultima criza de care stiu eu a fost cand sa atasat foarte mult de cineva, stia de la inceput ca nu o sa iasa nimic dar ea il tot refuza si a cedat psihic cand aia i-a spus ca e indragostita de altcineva, nu a mancat 3 zile, a zacut la pat, nu vorbea cu nimeni, nu facea nimic. Dupa astea 3 zile a inceput sa stea mai mult la pc si si-a revenit incet incet.
Din ce am auzit despre el e ca a suferit mult in dragoste, a incercat ani la rand multe relatii dar nu a iesit si probabil de aici + problemele in afaceri au ajuns la situatia de acum in care se izoleaza si sta toata ziua la calculator.
Episoade de criza din cate stiu a avut doar cand a fost dezamagit in dragoste, de 4 ori stiu eu, dar din ce am inteles au fost mult mai multe, prima oara a vrut sa se arunce de la balcon, a doua oara sa se drogheze a treia oara stiu ca 6 luni de zile nu a mai vorbit cu nimeni decat chestii de afaceri (nu mai iesise din casa, nu mai mergea la intalniri cu amicii lui, nu se mai spala decat daca era absolut necesar...) dupa 6 luni incet incet am vazut ca si-a revenit dar acum ultima oara la ultima criza cand la apucat tremuratul cand ia zis aia ca se duce cu ala am vazut cum sa schimbat iar, a devenit arogant cu femeile (si cu mine uneori), nu a mai iesit iar multe luni si abia acum vad ca a inceput iar sa socializeze cu baietii dar din cate am observat (si mi-au zis si unii din ei) nu mai e asa comunicativ ca inainte, e mai retras, mai tacut ca inainte, mai introvertit cum se zice.

PS. Ultima criza cand la apucat tremuratul ca ia zis aia ca il place pe ala sa nimerit exact cand facea el excese de energizante si cola si nu dormea noptile...

Depresie simpla nu cred ca e, nu seamana din ce vad eu, tulburare de personalitate mai degraba, datorata in principal atator esecuri cu femeiile si cu afacerile. Apropo de asta sa va povestesc o intamplare care ne-a lasat pe toti masca.
- Era ziua unei nepotele, implinea 5 ani, iar el mereu a avut lipici la copii, era el ditamai omu cu droaie de copii pe langa el si se purta exact ca ei (bine recunosc, nu l-am vazut sa fie niciodata serios cand e langa un copil). La un moment dat a inceput o joaca cu papusile (el si nepoata) si el a initiat niste discutii cu papusa lui (complementate de nepotica) ca toti priveam ca la teatru sceneta de am ramas toti masca, i se schimbase si vocea si felul cum se misca, ziceai ca a intrat cu totul in rolul papusii iar aia mica ii tinea isonu cu papusa ei. Toata treaba nu cred ca a durat mai mult de 5 minute dar ne-a dat subiect de discutie la masa, felul cum vorbea si cum se misca total schimbat (nu stiu cati actori ar putea face asa fara pregatire).
Tot legat de personalitate, este foarte empatic de cand il stiu si imprumuta din comportamentul celorlalti, cand e intr-o discutie de afaceri se transforma total e alt fel, se misca mai sigur vb mai altfel, cand e intre copii se prosteste de nu mai stii daca el are minte de 2 ani sau copii de langa el iar cand e cu baietii pare normal (mai putin cand sa intamplat sa se intalneasca cu o fosta iar se transformase total, devenise rece, vorbea urat (el nu vb niciodata urat)).
Cred ca ar fi fost un bun actor, din ce mi-a zis el a avut de multe ori ocazia (a fost invitat la probe sau cel putin asa se lauda) dar nu sa dus niciodata pentru ca in afara de calculator si bicicleta (in care baga o groaza de bani) nu imi aduc aminte sa fi avut alte preocupari.

La doctor nu cred ca am puterea sa il conving sa mai mearga, mi-a zis si el de mai multe ori ca nu mai da pe la doctor decat daca nu mai are de ales, insa stiu ca are/avea cateva cunostiinte in domeniul medical (medici psihiatrii) de pe vremea cand studia psihologia si parapsihologia dar nu ii cunosc si nu stiu in ce relatii mai e acum cu ei (nu stiu sa se mai fi intalnit cu ei in ultimii 4 ani). Vorbeam odata cu el, mai demult si imi spunea ca a lucrat tehnician pe la nu stiu ce spital si ca ii placea cel mai mult la morga spitalului, zicea ca e liniste si doctora de acolo care se ocupa de morti era foarte inteligenta (mie mi se pare morbid, dar vreau sa intelegeti cum e el). Nu are probleme in a vedea sange sau organe (eu cred ca lesin daca m-ar duce la morga) cand era mic stiu ca tortura pisici si maicasa mereu il batea ca venea mereu zgariat acasa si plin de julituri (asta mi-a spuso maicasa). Nu pot spune ca ii plac filmele de groaza, ba chiar mi-a zis o cunostiinta comuna ca la invitat la film si i-a zis ca el nu se mai uita la filme de groaza ca il deprima, nici comediile nu il mai fac sa rada (acum nu stiu daca e adevarat, asa mi-a zis tipul atunci) si nu a vrut sa mearga la film. Nu se uita nici la televizor, sta toata ziua in calculatorul ala al lui si cand nu mai rezista sta in pat si se uita tot la calculator. El zice ca nu e dependent, ca asta e jobul lui da parerea mea e ca prea exagereaza, toata ziua cu calculatorul in brate, a fost la rude la tara si isi luase tableta dupa el si se plangea ca nu are net in loc sa stea acolo cu rudele sa se simta bine.

Vroiam doar o parere sa stiu daca pot sa il ajut cu ceva, e singur acolo si daca nu am fii rude cred ca nici pe mine nu m-ar mai vedea, desi doar eu il vizitez, el rar trece pe la noi.

:P mama cat am scris, nici la scoala nu scriu atata ma doare mana.
0
09-04-2013, ora 13:27
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ XellaSummer

Sa stiti ca tratamentul pt o tulburare de personalitate ar consta intr-un neuroleptic si un antidepresiv, ceea ce l-ar face leguma. Ar dormi foarte mult. Nu cred ca s-ar mai putea intretine singur. Ar trebui sa aiba cineva grija de el. Nu cred ca urmariti acest lucru.
Tratamentul pentru depresie ar consta in antidepresive care cu siguranta i-ar creste energia si l-ar face sa se simta mai bine dar numai medicul psihiatru, dupa ce il consulta, i l-ar putea prescrie.

Ambele cazuri pica, deoarece el nu va merge la consult.

Asa ca rolul dv. este doar de a-i sublinia ca exista medicamente pentru ce are el, daca nu se simte bine si ca ar putea sa ia trimitere de la medicul de familie si sa discute cu un psihiatru. Atata tot puteti face.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul