Tulburare anxios depresiva | Forumul Medical ROmedic

Tulburare anxios depresiva

14-11-2012
IN SANO
Nu este medic/terapeut
IN SANO
Buna ziua. Am fost recent diagnosticata cu acesta boala. Am mers la un medic psihiatru si in urma unei discutii de 1/2h mi a pus acest diagnostic. Ulterior mi a dat si un tratament cu Alprazolam0, 25 si Linisan10mg pe care mi e frica sa le iau.Ma intreb daca cu acest diagnostic mai pot sa mi tremin facultatea de (culmea) psihologie. Mi se pare o contradictie pe care nu pot sa o depasesc.Voi ce credeti? Ati mai intalnit asa cazuri?
10 comentarii
0
14-11-2012, ora 13:12
adrianito
Nu este medic/terapeut
adrianito
o sa o depasesti eu am depasit_o cu putiina rabdare
0
14-11-2012, ora 15:52
IN SANO
Nu este medic/terapeut
IN SANO
Multumesc adrianito pt incurajare.
0
14-11-2012, ora 16:04
slavered23
Nu este medic/terapeut
slavered23
arunca la cos pastilele si cauta un psihoterapeut
0
14-11-2012, ora 16:06
adrian79
Nu este medic/terapeut
adrian79
n-as zice sa arunci la cos pastilele... tot ceea e pot sa-ti spun ca ai doze ft mici si n-ar tb sa te sperii sa le iei.

dar intr-adevar, ar tb sa cauti un psihoterapeut. de unde esti, din ce localitate? psihoterapia ajuta ft mult in tulburarile de genul asta. :)
1
14-11-2012, ora 17:00
adrianito
Nu este medic/terapeut
adrianito
nu arunca pastilele la cos...ia tratamentul te sfatuesc eu si mai vb
0
15-11-2012, ora 16:36
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Sigur că poţi să-ţi termini facultatea, dacă înveţi şi nu permiţi simptomelor să se dezvolte. Medicaţia este indicată în cazuri grave. Pentru început încearcă o intervenţie psihologică la nivel clinic (online sau faţă-în-faţă). Dacă nu funcţionează, atunci foloseşti şi medicaţia. Sigur, este important să ţinem cont şi de gradul în care această boală îţi afectează viaţa în prezent.

Numai bine ÅŸi mult succes.
1
15-11-2012, ora 17:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Mar-rosu

Sunt foarte curioasa de ce oamenilor le este frica sa ia medicamente daca acele medicamente au fost specialsa trateze exact simptomele de care se plang.
Daca simptomele tale dureaza de mai mult de doua saptamani si nu trec cu toate incurajarile prietenilor si rudelor, atunci incepe tratamentul linistita si vezi cum te simti.
0
16-11-2012, ora 02:15
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Nu trebuie sa deveniti reticenta cu rivire la efectele secundare, nu sunt chiar atat de puternice. Daca ati incercat o interventie sihologica si nu a functionat, atunci trebuie sa beneficiati de un tratament medicamentos.
0
13-02-2013, ora 09:41
IN SANO
Nu este medic/terapeut
IN SANO
Am fost sa fac o evaluare psihologica la recomandarea medicului psihiatru la un psiholog clinician ( face si psihoterapie ) si mi-a iesit tulburare de personalitate borderline cu depresie accentuata. Nu inteleg de ce nu mi s-a dat ceva la mana. Am platit sedintele cate 70 ron fiecare si mi-a spus ca nu pot iesi singura din situatie decat cu terapie. Eu sunt din Bacau.
0
20-02-2013, ora 11:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Mar-rosu

Mergeti la al doilea psihiatru cu diagnosticul (nescris; nu e nevoie de inscrisuri aici) de la psiholog, povestiti-i simptomele in cele mai mici detalii si incepeti tratamentul.
Medicatia pt. borderline nu e aceeasi ca cea pt. tulburare anxios depresiva.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul