Tulburare anxioasa sau..? | Forumul Medical ROmedic

Tulburare anxioasa sau..?

28-01-2012
Oana 91
Nu este medic/terapeut
Oana 91
Buna ziua.Am si eu o problema.De cand bunica mea a suferit un infarct, am inceput sa fac frecvent atacuri de panica.Ajunsesem intr-un timp sa nu mai ies din casa, mi-era frica sa socializez, mi-era frica de caldura sau frigul de afara, de vreo situatie care sa-mi provoace atacul.Faceam tahicardie, nu aveam aer...simteam ca in orice moment pot sa mor.Dupa aproape un an, au aparut alte simptome...extrasistolele!A mai trecut un an, eu apar foarte des pe scena, fac dansuri, cant si chiar daca nu arat, ma consum enorm, fac tahicardie si din ce in ce mai multe extrasistole.Am scapat oarecum de atacurile alea puternice de acum 1 an, dar am in permanenta teama de aparitia extrasistolelor, mi-e frica sa beau cola, cafea, sa urc scari, sa merg la munte, sa beau un pahar de bere..cu alte cuvinte..nu ai pot fi omul normal care eram odinioara.Sunt intr-o continua agitatie!Extrasistolele, tahicadia si senzatia de sufocare imi 'omoara'toate momentele frumoase.Am fost la controale la cardiologie si nu am nimic fizic..si totusi eu nu sunt bine!!!Ce ma sfatuiti sa fac?Multumesc anticipat!
1 comentarii
0
30-01-2012, ora 12:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mergeti si faceti si niste analize pentru tiroida.
Daca nici de la tiroida nu e, ar trebui sa faceti un tratament cu anxiolitice pe care nu vi le poate prescrie decat medicul psihiatru.
Va reveniti inca de la primele pastile dar trebuie sa le luati o perioada.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •