Tulburare anxioasa?

04-02-2012
dps03
Nu este medic/terapeut
dps03
Buna ziua, ma numesc Paul si am 20 de ani. Ma simt in aceasta stare pe care o sa v-o relatez, din luna decembrie 2011. Am urmatoarele simptome: palpitatii la inima, pulsul mi-a ajuns chiar pana la 120, valuri de calduri cu transpiratii urmate de frisoane, senzatie de nod in gat, spasme musculare in toate zonele corpului si mai recent o durere in dreptul inimii dar o simt cumva la suprafata nu in interior care dureaza 5 secunde. Am fost inainte de sarbatori de doua ori la urgenta unde mi s-au facut investigatii, elecrocardiograma care a iesit bine, am fost trimis la medic de specialitate cardiolog unde mi s-a facut ecograf iar de acolo nu mi s-a spus ca nu am probleme la inima si ca este pe baza de stres. Medicul de la urgenta mi a dat diagnosticul de spasmofilie si ca totul este pe baza emotiva. Au urmat o serie de analize medicale, analize de sange, urina si fecale care au iesit bune, chiar si calciu a iesit peste limita normala cu toate ca diagnosticul de la urgenta a fost spasmofilie.
Vazand ca anlizele sunt bune m-am gandit ca toate dereglarile sunt de la glanda tiroida. Am fost la endocrinologie de unde la fel am facut analizele specifice de sange care au avut rezultat bun iar medicul endocrinolog mi a dat diacnostic de tulburare anxioasa si m a trimis la medicul psihiatru. Am urmat sfatul si am mers la psihiatrie care a dat diagnostic de tulburare anxioasa si mi a dat tratament cu Xanax de 0.50 jumatate pastila seara. Am respectat tratamentul dar nu simptomele persista si eu ma simt in culmea disperarii, pentru ca nu mai stiu la ce medic sa merg si nu mai pot sa ma suport in aceasta situatie.
Vreau sa mentionez ca nu mai am pofta de mancare, am slabit 3 kg nu mai pot sa fac sport si nici sa mai invat ptr facultate. Sunt obsedat ca sunt bolnav si am o frica ca se intampla ceva cu mine.
Va rog sa-mi dati un sfat ce sa fac la ce medic sa mai merg, sau ce credeti ca se intampla cu mine.
Va multumesc.
5 comentarii
0
05-02-2012, ora 08:49
luzluz
Nu este medic/terapeut
luzluz
da, ar fi bine sa iei niste vitamine.cu pbl asta m-am confruntat si eu. si acum mai am asa cateva mici pbl. in primul rand astea sunt atacuri de panica. durerea in piept este din cauza ca te sperii tu...asta nu inseamna ca ai pbl cu inima. nu mai lua calciu mai ales daca ai peste limita normala. ia un complex de vitamina b, poti eventual sa iei niste magneziu si lasa xanaxu ca ai doar 20 ani. ia ceva din plante si incearca sa te linistesti ca posibil sa fie de la stres. Daca toate analizele ti-au iesit bune nu te mai gandi ca ai ceva... si eu m-am dus m-am controlat din cap pana in picioare si nu-mi gaseau nimik si totusi mie nu imi era bine. Eu ca am trecut prin asa ceva iti recomand sa mergi la un psiholog care te poate ajuta cu terapie si prin relaxare. Cu toate astea iti spun ca noi suntem cei mai buni psihologi si psihiatrii pentru noi. Incearca sa gandesti pozitiv, nu esti singurul care are pbl asta, altii sunt mult mai rau si nu a murit nimeni din asa ceva. Cand inima ti-o ia din loc...vorbeste cu ea.."ia uite inimioara mea ce bate ea saraca"..app...mai bine sa bata decat sa nu bata, nu crezi? si spuneti cand te cuprinde teama...eu sunt perfect sanatos pt ca toate analizele mi-au iesit perfecte deci clar nu am nimik. Aspt sa mai scri sa mai spui cum te mai simti.
0
05-02-2012, ora 09:52
dps03
Nu este medic/terapeut
dps03
Iti multumesc pentru sfaturile tale, am sa incerc sa le aplic si o sa te tin la curent cu starea mea. Poate imi dai si un id de messenger sa comunicam mai usor.
O zi cat placuta.
0
05-02-2012, ora 12:09
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna ziua,

Este important sa decriptati ceea ce declanseaza atacurile de panica. Intr-adevar, pe langa tratamentul medicamentos este util sa urmati si un proces psihoterapeutic. Este dificil sa lucrati singur deoarece exista mecanismele de aparare (aceste mecanisme ajuta oamenii sa nu sufere, sa ii apere de ceea ce le-ar putea provoca suferinta) care nu dau acces spre cauza care va provoaca suferinta. Aici intervin psihoterapeutii deoarece pot privi obiectiv problema si va pot ajuta sa treceti peste acele mecanisme de aparare concomitent cu sustinerea emotionala de care aveti nevoie pentru a va confrunta cu suferinta proprie.
0
06-02-2012, ora 09:49
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
Toti medicii care v-au consultat si-au facut bine datoria, mai putin cel mai important in cazul dvs, medicul psihiatru. Aveti o tulburare ce tine de anxietate, poate si ceva depresie, de aici vin toate simptomele dvs, iar diagnosticul de spasmofilie se pune foarte frecvent in contextul anxietatii. El nu are neaparat legatura cu nivelul calciului, ci cu simptomele dvs. Faptul ca toate analizele sunt normale, nu face decat sa confirme acest lucru.
Aceasta tulburare se trateaza cu usurinta, medicamentos, daca este nevoie se asociaza si psihoterapie. Xanaxul nu e o alegere buna, el nu rezolva anxietatea, starile neplacute dispar sau se amelioreaza pe moment, apoi apar din nou, si in plus poate da dependenta.
Va sfatuiesc sa mergeti la un alt psihiatru, pentru tratament adecvat.
0
05-04-2012, ora 16:59
LUCIARARO
Nu este medic/terapeut
LUCIARARO
Buna Ziua,
De abia acum am vazut mesajul tau. Eu am depresie de 7 ani. Sincera sa fiu eu nu as sfatui pe nimeni sa ia antidepresive sau anxiolitice. Dau atat de multe reactii adverse, incat nici nu ma stii cu ce te lupti. Parerea mea este dsa mergi la un psihoterapeut bun, daca nu ai si facut-o deja.. Iar daca trebuie neaparat sa iei si medicamente ca si suport, sa incerci medicatie naturista. Eu am avut toate simptomele posibile. Si nu numai eu. Marea majoritate a celor care au tulburari anxioase sau depresive, reclama acelasi lucru. Este adevarat ca ai nevoie de suport in timp ce faci psihoterapie. Dar esti tanar si organismul tau lupta bine. Incearca sa faci miscari fizice cand incepi sa ai palpitatii. Eu, de exemplu inotam. Vei vedea ca dispar. In momentul acela creierul se focalizeaza pe ceea ce faci. Crede-ma. Totul este in mintea noastra. S-a scurtcircuitat ceva acolo. Cu gandire poztiva, miscare si ajutorul unui psihoterapeut bun, poti sa-ti rezolvi problema destul de repede. Desi eu inca iau medicatie alopata, nu sfatuiesc pe nimeni sa mearga pe linia asta. Amelioreaza ceva, este adevarat. dar da alte simptome pe care nici nu te gandeai vreodata ca poti sa le ai. Este un dezastru si pentru organism si pentru creier. Iti spun lucrurile acestea, pentru ca esti mult prea tanar si nu se merita sa va lasam sa va transformati viata in iad. Pentru o perioada de timp incearca sa te analizezi: Sa vezi in ce situtaii apar palpitatiile(la ce te gandeti in momentul respectiv sau cu cine te-ai intalnit), absolut orice amanunt legat de aparitia starilor. Nu constientizam cauza, pentru ca ea se afla in subconstient. De asemenea pot aparea si dupa ce le constientizam. Un spihoterapeut bun te va invata cum sa le abordezi, de asa natura ca sa-ti fie bine. Nu-ti fie teama nu ai nici o problema fizica. Multa, multa sanattae iti doresc. Lucia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: