Tuburari digestive - ce sa fac?

05-11-2013
cris003
Nu este medic/terapeut
cris003
Buna seara! In ultima perioada, am avut tot felul de anomalii ale sistemului digestiv in sensul ca am perioade in care totul este in regula si tranzitul intestinal este OK si am perioade cand stau chiar si o saptamana fara scaune, iar cand am, am cu sange. Pe de o parte ma panichez cand vad ca intru in perioada de repaos al tranzitului, pe de alta parte imi revin cand ma simt bine...Mentionez ca nu am tratat in niciun fel aceasta afectiune. Doar am adaptat alimentatia in perioada de constipatie. Un sfat, va rog, in legatura cu ceea ce ar trebui sa fac in continuare pentru a remedia problema?
5 comentarii
0
06-11-2013, ora 07:42
Dr. Macovei Catrinel
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Macovei Catrinel
Buna ziua,
sangerarea este probabil de la hemoroizi care sunt iritati cand sunteti constipat. Este bine sa incercati sa evitati constipatia prin pastrarea permanenta a unei alimentatii preventive:
- lichide suficiente (apa)
- fructe si legume multe, mai ales crude;
- tarate de ovaz, grau sau psyllium 1-2 linguri pe zi in iaurt, sana kefir, salate, sau ca atare cu apa multa;
- cereale integrale cu lapte dulce sau iaurt, seminte de in intregi sau macinate, seminte de chia pana la 1 lingura pe zi;
- supe, ciorbe de legume;
- probiotice 10-14 zile Linex sau Eubiotic, sau alt produs;
Este o varianta naturala, care evita laxativele de orice fel.
Daca sangerarea reapare sau persista, exista creme pentru hemoroizi si se recomanda si un consult chirurgical, riscul fiind de fisura anala.
0
06-11-2013, ora 10:22
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Un leac babesc..am mai scris (si sigur):

cumpara prune uscate din piata sau magazine.
pune cate 2-3 de cu seara intr-un pahar cu 100-150- ml apa rece
dimineata, pe stomacul gol mananca acele prune si bea apa, cu tot

fa asta cateva zile pana-ti revii si apoi la nevoie.

cele bune,

p.s.
in orasul nostru
e recomandat asta si mamicilor
dupa nastere
pt a evita constipatia
0
06-11-2013, ora 11:12
cris003
Nu este medic/terapeut
cris003
Va multumesc din suflet!
0
09-11-2013, ora 09:16
mihu20
Nu este medic/terapeut
mihu20
Buna ziua.Am fost diagnosticata cu GASTRITA ERITEMATOASA, GASTRITA EROZIVA ACUTA SI HERNIE HIATALA MICA. Am primit tratament cu NEXIUM 40mg 2/zi.In fisa medicala pentru medicul de familie mi s-a recomandat regim alimentar specific gastritei.Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat in ceea ce am voie sa mananc si ce este strict interzis.Mi-a spus ca acest tratament fara regim nu are efect..Va multumesc si astept un raspuns daca se poate!(Mihaela, 22 ani)
0
13-11-2013, ora 10:07
mihu20
Nu este medic/terapeut
mihu20
Chiar nici un rsp?:(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici