Tubul digestiv in neregula...Vezicule pe limba si gat...

29-11-2009
emargo
Nu este medic/terapeut
emargo
19 ani, studenta. Sunt deja vreo 10 zile de cand starea mea de sanatate lasa mult de dorit... Aveam o carie dentara serioasa (de fapt cazuse plomba de ceva timp), care insa nu mi-a cauzat mai niciodata batai de cap. Or iata ca intr-o zi de miercuri a inceput sa ma doara molarul respectiv. M-am rezumat la a clati gura cu apa cu sare. A 2a zi a inceput sa mi se inflameze gingia, iar vineri, toata ziua, m-a chinuit senzatia de greata si inghititurile dese de saliva. Atunci seara, a fost prima data cand m-am chinuit ore in sir sa-mi provoc voma; eram epuizata... Sambata nu aveam puteri in mine, mai ales ca nu mancasem nimic ziua trecuta; atunci am aplicat un gel special pe gingii si dinti, incat mi-a stat mai bine... Duminica tot aveam din cand in cand senzatiile alea de greata, parca nod in gat, dar am observat ca durerea de masea a cedat celei a dintilor din fata. De atunci si pana miercuri m-a tot chinuit aceasta durere aproape insuportabila, de-mi parea ca am niste dinti hipersensibili, ca poate au fost cumva curentati ori au avut vreo "supradoza" de acid. Spre amiaza, tot in a 3a zi a saptamanii, am constatat cu bucurie ca s-a imblanzit durerea, insa brusc m-au atacat niste crampe abdominale; aceleasi senzatii de greata trist acompaniate de durerile stomacului. In acea seara n-am fost in stare decat sa dorm incovoiata; am avut insa grija sa ma trezesc a 2a zi cu noaptea in cap, ca sa apuc ceva sa invat pt seminarul de informatica ce urma sa-l dau. Bine, primele clipe dupa desteptare au fost placute, fara spasme. Or tot drumul cat am mers spre facultate, ma tineam de burta. Asa, aproape fara intrerupere, pana n-am mai rezistat si m-am cerut sa merg acasa (aproape de 4 dupa amiaza). Imediat cum am ajuns, m-am pus de am dormit, cu mici intermitente, pana a 2a zi... Vineri, iarasi, o desteptare placuta. Dar ameteam, nu puteam sta mult pe picioare, eram f slabita (plus ca nu mancasem iarasi nimic in ajun). Mai bine mi s-a facut spre seara, chiar am facut o plimbare (benevol-fortata). Scurta mi-a fost bucuria, pt ca pana la culcare, am avut timp sa sufar inca 2 "crize" de stomac. Sambata, am fost bine pana a lua micul dejun. Imediat dupa, iarasi dureri de stomac. Am mai fost pe la farmacie, am mai dormit, si asa m-a mai lasat. Si parca eram bine, pana a constata ca am scuipat saliva cu sange (nu era de la gingie, straniu), iar cand am mai vazut in oglinda niste puncte rosii pe planseu + vezicule rosii pe limba (marginea posterioara, inspre faringe), de soc probabil, iarasi m-a apucat stomacul... Dupa ce m-am mai linistit, dupa ce mi-a mai trecut, reincepeam sa ma bucur de viata. Dar parca m-a pus iarari cineva sa ma mai uit in oglinda, ca sa observ ca, de fapt, acele vezicule nu-s doar pe limba, ci chiar si pe tubul faringelui (atata cat am putut vedea); iarasi panica, iarasi "criza" de stomac... Am tot stat pe net sa ma documentez, ce as putea sa am - aftoza?/ faringita?/ gastrita?/ ulceratii la nivelul cavitatii bucale si al faringelui?. Nu mai stiu... Astazi am fost "cvasi"bine, in sensul ca nu m-a suparat stomacul, ci doar niste stari de ameteala in timp ce am facut plimbare...
Imi cer scuze pt acest mesaj prea lung, dar sunt nedumerita si vreau sa stiu ce am de fapt... Tre sa mentionez ca pana acum n-am avut (aproape) nicioadata probleme cu stomacul sau cu dintii, dar mai cu seama aceste vezicule ce-mi cauzeaza disfagie si greata adesea, care insa nu ma ustura si nu ma dor, parca... Ca tratament in acest interval de timp, am baut ceaiuri de coada-soricelului, de fructe de chimeon, de musetelflori de teimenta + acele clatiri cu apa cu bicarbonat de sodiu/ sare si gelul pt gingii (cateva zile)... Acuma observ ca mi se irita limba de la pasta de dinti, fapt ce nu mi se intampla inainte... Iar vizita la medic, am tot amanat-o, crezand ca-mi va fi mai bine, mai ales ca nu dispun la moment de bani suficienti pt tratarea dintilor, iar afectiunile gastrice, stiu ca le pot trata naturist... Ce ma fac insa cu acele vezicule (nu sunt afte, pt ca nu-s galbene, ci rosii, micute, rotunde) ?. Vor trece de la sine ori se va fi si mai grav?
1 comentarii
0
30-11-2009, ora 10:36
emargo
Nu este medic/terapeut
emargo
o precizare: puncte rosii pe palatul moale, nu pe planseu... Dar vreau macar sa stiu daca ce am e contagios... Multumesc...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.