Tuberculoza...

15-01-2009
danutza_E
Nu este medic/terapeut
danutza_E
Buna ziua!Nu credeam ca voi ajunge vreodata sa vorbesc sau macar sa pronunt cuvantul tuberculoza mai ales legat de cineva drag...In septembrie 2008 prietenul meu a inceput sa se simta rau, tusea, avea febra, dureri in spate...Noi am crezut ca este o raceala si a luat tratament pentru asa ceva...Apoi era din ce in ce mai rau, transpira foarte rau seara si il schimbam de 3 ori pe noapte de tricou...intre timp crezand ca este racit i s-a prescris o reteta cu augmentin la 6 ore si niste pastile pentru gat...insa pe masura ce le lua ii era mult mai rau.Si doctora i-a dat o trimitere sa isi faca o radiografie la plamani(a fost la Municipal).Acolo i s-a spus ca este cam grav si ca acolo nu au un pneumolog bun si l-au trimis la filaret.De la filaret l-au trimis la kogalniceanu si intr-un final i s-a spus ca este suspect de tbc avand plamanul stang cam bolnav.Si l-au trimis sa se interneze la spitalul Tunari.Acolo intr-adevar i s-a spus ca are tbc si i s-a dat un tratament cu pirazinamida, isoniazida, etambutol, ranitidina si inca ceva.Dupa 3 saptamani de tratament i s-a refacut analiza la sputa timp de 3 zile si i-a iesit negativ.Dar el continua sa fac febra, cam 37.2 sau cu cateva grade in plus in fiecare seara.Si doctora care il trata i-a trimis la Filaret sputa data la internare pentru analize amanuntite.Cert este ca analiza aceea a durat vreo luna si a primit raspunsul pe 7 ianuarie spunandu-i ca dintre toate medicamentele doar pirazinamida isi facea efectul.El se simtea bine, luase in greutate 4kg nu mai tusea decat foarte rar, de 3 ori pe zi sa zic.Si l-au trimis la filaret.Aici este la doctorul Victor Spanu la sectia MDR-TB si i s-a prescris a 2a linie de medicamente cum ar venii.Dar doctorul Spanu a venit doar pe data de 9 la el cand s-a internat si de atunci nu venise deloc.Bineinteles ca vroiam si noi sa stim ce se intampla, ce diagnostic are si am tot intrebat asistentele dar acestea nu stiau nimic.Prietenul meu de asemenea intreba zilnic de dansul dar nu stia nimeni nimik.Apoi am vazut ieri ca i s-au scris rezultatele analizelor facute la internare si scria ca este poziztiv cu 1 dar din cate am inteles se declara pozitiv incepand de la 3 deci el este bine ca la 0 ar fii negativ(din spusele asistentelor).Si astazi doctorul a venit foarte suparat la el in salon dandu-i de inteles ca este foarte ofensat pentru ca intrebam tot timpul asistentele cand vine la vizita si i-a spus prietenului meu ca tratamentul actual doar 2 pastile isi fac efectul ca la celelalte este rezistent si ca abia in martie vor avea alte pastile si vor mai vedea atunci ce si cum...pai si noi ce facem pana atunci?asteptam sa se agraveze?Nu este posibil asa ceva.Am inteles ca mai exista si varianta operatiei si as vrea sa stiu ce se poate face in cazul lui mai ales ca dupa discutia cu doctorul el este cu moralul la pamant.Va rog ajutati-ma cu un raspuns.
1 comentarii
0
15-05-2009, ora 18:30
andreea94
Nu este medic/terapeut
andreea94
Buna ziua!Am o colega in clasa care are tuberculoza.A descoperit acest lucru de putin timp.In saptamana in care i-au spus doctorii ca analizele sunt pozitive eu eram racita.Este posibil sa ma fi infectat si eu de aceasta boala?Am facut azi la scoala un test de tuberculoza si a zis asistenta ca pana luni o sa ne dat seama daca suntem infectati deoarece locul unde a fost facut testul se invineteste.Mie mi s-a invinetit deja locul si nu stiu ce sa cred.Va rog din tot sufletul sa ma ajutati si sa imi raspundeti la mesaj.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.