Tromboza venoasa profunda!!!!

14-07-2015
adryana83
Nu este medic/terapeut
adryana83
Buna ziua. Am 31 ani si dupa nastere (cezariana) diagnosticul a fost de Tromboflebita profunda VFC, VFS si poplitee dr. Simptomele au fost: durere in tot piciorul si o umflatura in partea de sus, doar la palpare de simtea. Am urmat tratament cu clexane 0.6, apoi sintrom, detralex si vessel due, plus ciorapi compresivi, timp de 1 an jumatate. Am fost la control acum 2 luni si mi s-a recomandat inca 3 luni de sintrom, detralex, vessel due si ciorapi, asta inseamna ca in luna august ar trebui sa merg din nou la control si daca e ok, voi trece pe plavix. In schimb, de doua saptamani simt piciorul greu seara, dupa ce dau ciorapii jos, durere si usturime dupa ce iau ciorapii si pulsatii pe venele profunde si senzatie caldura in talpi. Am facut INR si a fost 3.42. Intrebarea este: care este cauza durerilor? Se pot face cheaguri in continuare, chiar daca sunt pe tratament si INR e in limite? Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri. Va multumesc!
1 comentarii
0
15-07-2015, ora 18:07
lachriss
lachriss
Buna ziua. INR-ul este un pic cam mare (trebuie sa fie intre 2 si 3). Simptomele dv ar putea indica instalarea unui sindrom posttrombotic. Mergeti la medic pentru reevaluare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.